Predávate dom či byt? Na fotkách záleží!

21. 10. 2014
Zdieľať

Nenechajte inzerát zapadnúť v záplave desiatok ďalších. Realitný expert radí, ako zatraktívniť vizáž nehnuteľnosti bez zbytočného zavádzania.

Odpovedá Marek Grajcarík z realitného portálu Topreality.sk

Ani veľa, ani málo 

Bohatá fotogaléria pri realitných inzerátoch nie je pridanou hodnotou, ale samozrejmosťou. „Čím viac fotiek, tým lepšie,“ myslí si Grajcarík. Netreba však záujemcu odradiť presýtenosťou obsahu, pár tromfov si odložte na osobnú prehliadku. „Počet fotografií by určite nemal presiahnuť 25 – 30, maklér by nemal fotiť zbytočnosti.“ 

Prednosti vs. zbytočnosti 

Úvodná fotografia je z hľadiska fotoprezentácie nehnuteľnosti kľúčová a skúsený realitný maklér dobre vie, že by mala vystihovať jedinečnosť daného miesta. „V čom spočíva prednosť nehnuteľnosti, je dosť individuálne, záleží na maklérovi, ako chce klienta zaujať. Niekde je to presvetlená veľká obývačka, inde veľká terasa s atraktívnym výhľadom,“ hovorí Grajcarík. Zbytočné je podľa neho zameriavanie sa na detaily na úkor celkov: „Určité detaily môžu na prvý pohľad pôsobiť zaujímavo, napríklad bytové dekorácie, časti nábytku či kvetináče, ale pre stav nehnuteľnosti nemajú nijakú výpovednú hodnotu.“

Najskôr si upracte

Predtým, ako prebehne fotografovanie nehnuteľnosti, je vhodné upratať interiér. Neprekáža, ak bude pôsobiť mierne zabývaným dojmom, ale osobnejšie predmety, napríklad rodinné fotografie, v zábere nemajú čo robiť.

Neprezdobujte realitu

V súčasnosti je populárne upravovať fotografie prostredníctvom voľne dostupných farebných filtrov, v prípade predaja nehnuteľnosti však od tohto trendu bočte.  „Fotky je možné mierne upraviť, a to napríklad vtedy, ak sú príliš tmavé či inak svetelne znehodnotené. Úprava by však nemala byť zavádzajúca, čiže taká, aby zmenila charakter ponúkanej nehnuteľnosti.“ 

Zväčšite priestor pridaním rozmeru 

Priestrannosť je jeden z najlákavejších atribútov nehnuteľnosti. Ako na dvojdimenzionálnu fotografiu preniesť ilúziu priestoru v interiéri vášho domu či bytu? „Existuje veľké množstvo aplikácií, ktoré ponúkajú možnosť upravovať nielen fotografie, ale aj vytvoriť trojdimenzionálnu, respektíve virtuálnu prehliadku. Za všetky spomeniem Photosynth či 360 Panorama, ale v podstate i súčasné typy mobilných telefónov tieto aplikácie obsahujú, a to automaticky,“ radí Grajcarík. „Čoraz viac maklérov sa snaží nehnuteľnosť prezentovať i takýmto spôsobom. Klient vďaka tomu získa oveľa lepšiu predstavu o nehnuteľnosti, keďže z fotiek nie je vždy zrejmé rozloženie bytu či domu. Topreality.sk podporujú možnosť aj pre takéto zobrazovanie a je to bežná prax pre prezentáciu.“

Kategória: Legislatíva a financovanie
Zdieľať článok

Diskusia