Dom z kontajnerov za 32 000 eur!

20.06.2012  |     

V dnešných neľahkých ekonomických časoch sa neustále hľadajú spôsoby, ako realizovať svoje predstavy o bývaní, a pritom neprekročiť náš, často okresaný finančný rozpočet. To bola aj hlavná myšlienka, ktorá stála za vznikom projektu Kontajnery nádeje v Kostarike.

Tím Benjamin Garcia Saxe architecture  chcel dokázať, že aj s nízkym rozpočtom 32 000 eur je schopný postaviť praktický, pekný a funkčný dom. Ako základnú kostru použili dva 40 stôp dlhé prepravné kontajnery. Dom situovali tak, aby obyvateľom ponúkal krásne výhľady na východ a aj na západ slnka, a vytváral tak pocit nezameniteľnej domácej pohody.

Dôležitým prvkom domu sú okná, pri ktorých bolo kľúčové ich racionálne umiestnenie. Krížové vetranie je prekvapivo až natoľko dostatočné, že eliminuje nutnosť použitia klimatizácie.

Autor projektu prízvukuje, že výsledné náklady na dom sú nižšie ako náklady na sociálne bývanie pre chudobných v Kostarike. Tento projekt možno začína odhaľovať dôležitosť dizajnu a inovatívneho prístupu k výstavbe aj v tomto smere. Zabezpečenie estetického pôsobenia a komfortu je možné aj s veľmi nízkym rozpočtom, stačí využiť kreativitu a siahnuť napríklad po opätovnom využití kovového odpadu - nepoužívaného prepravného kontajnéru. 

Kontajnery nádeje dokazujú, že existujú realizovateľné, nízkonákladové a pasívne alternatívy regulácie teploty, ktoré sa dajú relatívne jednoducho prispôsobiť aj intenzívnemu tropickému podnebiu.

Zdroj: Inthralld

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Súťaž Interiér roku: Vidiecke bývanie v modernom poňatí

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky