Zo stodoly pod Tatrami vytvorili fascinujúci a láskyplný priestor

04.06.2013  |     

Stodola predstavuje nevyčerpateľný zdroj adrenalínu, ktorý zmení obyčajný život na kurz prežitia v extrémnych podmienkach. Kým susedia v novostavbe riešia nesmrteľnosť chrústov, v stodole poctivo bojujú o jej život. Odmenou je im zašlá krása a v prípade Maroša a Emila miesto, kde sa zmestí celý svet.

Dedinka obklopená tatranskou prírodou sa stala dejiskom príbehu, ktorý na tomto mieste začali pred niekoľkými rokmi písať dvaja kamaráti Maroš a Emil. Úplne noví víkendoví obyvatelia sem priniesli čerstvý vietor, oživenie a susedia si to tu bez nich už ani nevedia predstaviť. A stodola? Tá sa stala nielen výletnou zastávkou ich priateľov z mesta, ale aj miestom na susedské mítingy či dedinské oslavy. Dobré vzťahy so susedmi sa rozhodli utužiť. Plot, lemujúci ich pozemok, zmizol a dvere tak zostali otvorené pre nových priateľov. Už si nemusia kričať cez ploty. Kričia si len tak, lebo ich to baví.

Stodolový starožitník

Po otvorení stodolových vrát sa ocitnete v úplne inom svete. Veci tu prítomné sú povýšené z nepodstatných gýčov na súčasť priestoru, v ktorom sa takto stretávajú rôzne generácie. Maroš zachraňuje staré predmety, aby im dal šancu na nový život. Špecializuje sa na všetko, čo už iní nepotrebujú. V stodole konzervuje príbehy obsiahnuté vo veciach, ktoré mu sem nosia známi, priatelia, susedia, ba čo viac, neváha pre ne cestovať niekoľko desiatok kilometrov. Maroš sa drží jednej zásady: všetko sa raz na niečo zíde. Spoločne s Emilom oklamali dokonca samotnú stodolu – zabudla, že je stodolou. Oklamali aj veci v nej, ich tajný život a históriu spätne neskúmajú. Dostávajú príležitosť ukázať sa v úplne inom – novom svetle, i keď tajomno si neustále nesú so sebou. Akoby boli vďačné za šancu, ktorú dostali, a rozhodli sa všetko majiteľom oplatiť. Zo stodoly tak vytvorili fascinujúci a láskyplný priestor. 

Sviatky práce

Pred niekoľkými rokmi sa Emil s Marošom rozhodli nájsť miesto, kde by sa mohli stretávať s priateľmi. Zdanlivo riskantnú investíciu vyvážilo skvelé miesto a až po pôjd preplnená stodola. „Všetko, čo sme v stodole našli, sme použili na jej rekonštrukciu. A bolo toho veru dosť,“ spomína Maroš. Dvoje vráta vedúce do tmavého stodolového priestoru pod taktovkou premýšľajúceho majstra Maroša zanikli. Dal tak príležitosť vyniknúť novej otvorenej predsieni. Po otvorení stodolových vrát máte pocit, že ste sa ocitli v inom svete. Lásku k tomuto miestu cítiť z každého rohu, z každej steny. Stodola sa stala nevyčerpateľnou studnicou nápadov. Možno sa v nej neustále realizovať, čo Marošovi prináša každodenné potešenie: „Prichádzam sem každý deň pred prácou aj po nej, aby som tu vytvoril niečo nové.“ Keď v škole, v ktorej vyučuje, vymieňali okná, ozval sa v ňom záchranár starých vecí, a tak si okná odviezol do stodoly. Vďaka jeho šikovným rukám sa priestor po osadení okien rozjasnil, doslova núti všetkých svojich návštevníkov dívať sa na zelenú kulisu a množstvo kvetov, ktoré si odovzdávajú vegetačnú štafetu od jari až do neskorej jesene.
 

Kolesovú rozhľadňu vytvoríte z niekoľkých starých drevených kolies od voza vyplnených fóliou. Presvetlia priestor, v ktorom tepelné úniky nebudú prekážať. 

Posila odvedľa

Ako sa vraví, susedov si nevyberáš. Maroš s Emilom by toho svojho nevymenili. Vďaka jeho nápadom a pracovnému entuziazmu zrealizovali majitelia stodoly množstvo plánov, s ktorými ani sami nepočítali. Vďaka susedovej zhovorčivosti a ochote pomôcť vznikol napríklad otvorený kozub v strede stodolovej miestnosti. „Počas spoločných rozhovorov so susedom nám niečo napadne a väčšinou nečakáme ani do ďalšieho dňa. Začneme hneď v tom momente.“ 

Dobrú noc

Stodola má dve úrovne – prvá je hlavná obytná plocha a na druhú sa dostanete, ak prekonáte strach z drevených rebríkov. Tu sa nachádza veľký otvorený priestor, ktorý onedlho bude slúžiť na spanie. Na podkrovie si ale ešte nejaký čas počkáme. Potom sa znovu vydáme do podtatranskej dedinky, do domu so stodolou, akú nenájdete v žiadnej rozprávke.  
Túžite po zmene interiéru vášho príbytku? Využite jednoduchý a rýchly spotrebný úver na bývanie alebo na čokoľvek iné od ČSOB! Teraz s mimoriadnym znížením úrokovej sadzby až o 2 %. Úver až do výšky 25 000 € môžete navyše vybaviť aj z pohodlia svojho domova na 0850 850 333. Viac na www.csob.sk
 
ČSOB vám teraz prináša jedinečnú súťaž. Neváhajte a zapojte sa do súťaže „Skvelý domov od ČSOB“ a vyhrajte návrh interiéru podľa vašich snov! Viac na www.skvelydomov.sk.


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky