Túžil po pokoji, tak si postavil dom medzi dvomi obrími balvanmi

06.09.2013  |     

Filmová kulisa? Nie, tento dom neobývali ani Flinstonovci, ani hobiti z Pána prsteňov. Je to len obyčajné letné sídlo, ku ktorému však ročne mieria tisíce turistov. Aj keď sa dom tvári ako praveký, má sotva 40 rokov.

Letné sídlo medzi dvomi obrími balvanmi si nechal vystavať Vitor Rodrigues v roku 1974, ktorý v krásnych horách blízko portugalského mesta Fafe hľadal pokoj. Rýchlo sa však rozšírilo, že existuje dom v kameni ako z doby kamennej, ako z Flinstonovcov, ako z Pána prsteňov... proste dom, čo sa oplatí vidieť. Začali sem prichádzať ľudia a majiteľ stratil svoj pokoj, odsťahoval sa a sídlo, ktoré vybavil nepriestrelnými oknami a oceľovými vstupnými dverami, nechal napospas vandalom.

Tento netradičný architektonický počin bol postavený prevažne z betónu. Medzi dvomi balvanmi sú dve obývateľné podlažia prepojené veľkým dreveným schodiskom. V interiéri vládne pohovka vyrobená z betónu a eukalyptového dreva, ktorá váži vyše 160 kilogramov, nechýba ani kozub a nábytok vyrobený z kameňa. Splneným snom je vonkajší bazénik umiestnený v jednom z balvanov.

Dom s názvom Casa do Penedo nie je žiadnym zásadným dielom modernej architektúry, ale pokiaľ máte cestu cez Fafe, bežte si ho pozrieť. Určite vás poteší, ako krásne dom zapadá do krajiny a aj pri množstve návštevníkov nestráca svoje kúzlo.


Foto: Feliciano Guimarães

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Súťaž Interiér roku: Vidiecke bývanie v modernom poňatí

Najnovšie knihy a časopisy

Aktuálne číslo
Záhrada 2018/03
v predaji


Veľká jarná súťaž: Vyhrajte 47 cien!
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky