Škaredú socialistickú "kocku" premenili na noblesný dom

04.01.2016  |     

Dvojdomy typického tvaru dvoch spojených kociek boli veľmi populárne v rámci rezidenčnej výstavby počas 70. rokov minulého storočia nielen u nás, ale aj v Česku či Poľsku. Tak ako aj (v tej dobe hojne stavané) paneláky, spájala ich vzhľadová aj materiálová uniformita.

Mnohé z týchto pôvodných domov dnes dedia potomkovia ich originálnych majiteľov a berúc do úvahy moderné požiadavky na funkčnosť a vzhľad rodinných domov zažívajú čas svojej premeny a opätovný rozkvet.

Pred rekonštrukciou

Takýmto prípadom je aj rekonštrukcia objektu s príznačným názvom "Perforovaný dom", ktorý sa nachádza v poľskom meste Poznaň. Projekt je výsledkom spolupráce architektov Piotra Kluja a Pawła Litwinowicza.

Po rekonštrukcii

Viac foto v galérii

Prvým krokom k tomu, aby budova vystúpila z radu nevýrazných domov na ulici, ktorá ponúka veľmi pekné prostredie, bolo zmeniť celkovú kompozíciu fasád a to najmä v pomere zastavanej a presklenej plochy. Architekti sa rozhodli pre ústredný dizajnový prvok v podobe fasádnych dyhovaných dosiek s perforovaním, ktoré je inšpirované dekoratívnymi prvkami secesného nábytku, ktorý sa nachádza v interiéri. Týmto spôsobom sa podarilo docieliť neobyčajný exteriérový vzhľad domu a zároveň zatieniť intímnejšie časti (spálňa, kúpeľňa) pri súčasnom zachovaní adekvátneho prieniku prirodzeného svetla cez otvory do interiéru. 

Ozdobné panely slúžia aj ako symbolické prepojenie interiéru a exteriéru prostredníctvom spoločného prvku v podobe výrezov ktoré sú tvarovo totožné s detailmi, ktoré nájdeme na nábytku.

Viac foto v galérii

Veľká časť pôvodného kompaktne obstavaného plášťa domu bola nahradená veľkoformátovým presklením pre dosiahnutie moderného vzhľadu a zároveň presvetlenie interiéru denným svetlom. Vďaka tomuto riešeniu vznikol priamy výhľad a vstup z obývacej izby do zadnej časti záhrady a nádherný výhľad do záhrady z pracovne, ktorá sa nachádza nad obývačkou na poschodí. 
Vstup do domu sa nachádza na pravom boku, avšak samotný vchod je na rozdiel od riešenia v pôvodnej budove orientovaný smerom ku bráne (k prednej časti pozemku) rovnako ako dvojitá garáž a príjazdová cesta. Chodník vedúci ku vchodu je bezbariérový.

Zaujímavosťou ja absolútne odstránenie balkónov, ktoré je však pochopiteľné, ak vezmeme do úvahy možnosť priameho vstupu na zadnú záhradu s malou terasou priamo z obývačky.  Rovinatý zatrávnený pozemok a biely latkový plot dodávajú nehnuteľnosti atmosféru usporiadanosti a nadčasovosti. 

Viac foto v galérii

Čo sa týka interiérového riešenia, ako sme už spomenuli vyššie, uplatňuje sa v ňom najmä secesný štýl vo forme nábytku, ktorý je srdcovou záležitosťou nového majiteľa. Klasický starožitný nábytok je doplnený jednoduchou čiernobielou farebnou schémou s drevenými prvkami (na prízemí stenový obklad, na poschodí podlaha) v minimalistických vyhotoveniach, vďaka čomu unikátne tvary a krása nábytku, svietidiel či zrkadlových rámov vyniknú ešte viac. Na poschodí na chodbe nájdeme pridaný stropný svetlík, vďaka ktorému sa aj do tohto priestoru dostáva primeraný objem prirodzeného svetla.

Rodinný dom je nádherným exemplárom toho, ako sa dá zo "starej barabizne" vytvoriť moderný priestranný dom, ktorý poskytuje majiteľom všetko potrebné a pôsobí veľmi elegantným a sviežim dojmom.

Text: Anna Martausová
Foto: Jeremi Buczkowski & Anna B. Gregorczyk & Piotr Kluj
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Aktuálne číslo
Záhrada 2018/03
v predaji


Veľká jarná súťaž: Vyhrajte 47 cien!
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky