2 vzorové byty z petržalského projektu Byty Fuxova. Čo vám môžu ponúknuť?

16.02.2016  |     

Čo vám môže ponúknuť vzorový byt? Pomerne presnú predstavu o možnostiach priestoru či vybavenia a často aj užitočnú inšpiráciu. My sme sa pozreli na dva dobre premyslené a šik.

Dnes už nie je výnimkou, že pri predaji bytov ponúka developer možnosť pozrieť si jeden či dva vzorové – zariadené. „Môžete sa po miestnostiach prejsť, čo je dôležité, aby ste získali presnú predstavu o veľkosti a priestorovom usporiadaní,“ hovorí architekt Boris Schultz z ateliéru AM architects a pokračuje: „Zároveň ide aj o akúsi ideovú štúdiu možností zariadenia, kde sa dá inšpirovať konkrétnymi nápadmi.“ Vo vzorovom byte si často môžete overiť aj povrchové úpravy a vybavenie, ktoré developer v projekte ponúka v rámci štandardu – podlahy, obklady a dlažby, sanitu či dvere.

 

Výhoda alebo nevýhoda?

Zariaďovanie bytu pre všeobecného klienta, štandardnú rodinu, je vlastne výhodou aj nevýhodou zároveň. Architekt by sa mal „trafiť“ do všeobecného vkusu, čo trochu limituje možnosti kreativity, zároveň však nemá žiadne konkrétne obmedzenia, ktoré sú v reálnom živote skôr pravidlom než výnimkou. To, naopak, kreativite prospieva. Aj vo vzorových bytoch, ktoré vám na týchto stránkach predstavujeme, teda mohli architekti uplatniť  svoje nápady, ale aj zásady a pravidlá, o ktorých sú presvedčení, že sú všeobecne užitočné – napríklad vo väčšom z bytov má práčka v kúpeľni oddelené miesto skryté za dverami.

„Ak sa nedá zariadiť samostatná práčovňa, pri takomto umiestnení pôsobí práčka najmenej rušivo. Určite by nemala byť v otvorenej kuchyni, ak to priestor čo len trochu umožňuje, snažíme sa navrhnúť pre ňu také miesto, aby kúpeľňa ostala príjemnou relaxačnou zónou,“ upozorňuje architekt Schultz. „Ďalšou našou zásadou je oddelené WC aj pri trojizbových bytoch. Samozrejme, musí v ňom byť aj umývadlo, inak fakticky nie je WC samostatné,“ dodáva.

 

Snažili sme sa navrhnúť interiéry tak, aby boli byty aj pri pomerne malej výmere praktické a dobre využiteľné. 
Richard Baláži, architekt

Dvojizbový

Presnejšie tzv. 2 + kk, teda dve izby a kuchynský kút. „Dvojizbový byt sa tu dá kúpiť približne za 105 000 €, čo na bratislavské pomery nie je veľa. A v reálnom pomere k cene bytu sme navrhovali aj vzorový interiér,“ vysvetľuje spoluautorka architektka Ivana Kvietková. „Vyskladali sme ho veľmi umiernene, tak, aby si ho mohli dovoliť bežní kupujúci – povrchové úpravy sme vyberali zo štandardu, využívali sme typové prvky a mnoho doplnkov je z Ikey.“  

Zároveň však architekti chceli, aby byt pôsobil príjemne a útulne, čo docielili najmä ladením farebnosti v prírodných tónoch. A „dovolili si“ predviesť aj zopár vtipných nápadov, ktoré ovplyvnia viac interiér než rozpočet. Napríklad krátku stienku na hranici kuchyne a obývačky, ktorá skrýva nábytkový blok – z jednej strany kuchynské skrinky, z druhej šatníkovú skriňu –, obložili podlahovými doskami. „Vďaka obkladu vznikol dojem jednoliatosti. Zároveň tu človek vníma skôr nábytkový kus, akýsi drevený blok, nie deliacu stenu, čo spolu s jednoliatym povrchom pomohlo opticky zväčšiť obytný priestor.“ 

Kuchyňa dvoch tvárí. Kuchyňa nadväzuje na zemitú farebnosť obývačky. Aby sa na hranici dvoch zón potlačil jej technický a pracovný charakter, nastavuje obývačke „útulnejšiu tvár“ s jedálenským sedením a malou knižnicou, ktorú dopĺňa stojaca lampa.

Nápad hodný opakovania. Podlahová krytina s dekorom dreva, ktorá pokračuje až na stenu, zútulnila a opticky zväčšila denný priestor aj v druhom byte.

Tabuľová čierna patrí medzi obľúbené spôsoby, ako aj v malom priestore dopriať deťom čo najviac miesta na kreativitu.

Trojizbový

S výmerou približne 70 m2 predstavuje bežný trojizbový štandard. Ani v ploche, ani v zariadení nejde o žiadny luxus, vďaka niekoľkým vkusne aplikovaným pravidlám a nápadom je však výsledok veľmi príjemný. Podobne ako predchádzajúci, aj tento byt má otvorenú dispozíciu, čo je podľa slov architekta Balážiho pri menšej plošnej výmere jediný spôsob, ako vytvoriť väčší obytný priestor. Aj tu zariadili kuchyňu tak, aby nielen farebne ladila s obývačkou, ale pôsobila aj ako jej nábytková súčasť. Jedálenské sedenie nenavrhli pri samostatne stojacom stole, ale integrovali ho do kuchynskej linky tak, aby vytvorilo prirodzenú hranicu dvoch zón, v časti orientovanej do obývačky zároveň vznikla malá knižnica. 

„Zvolili sme opäť prírodnú a neutrálnu, tentoraz však o niečo tmavšiu, zemitú farebnosť. K nej sme vybrali jednu výraznú farbu, ktorá priestor oživila – žltá je teraz populárna, nie je však problém ju o pár mesiacov zmeniť,“ popisuje Richard Baláži. „Tento jednoduchý princíp – urobiť byt farebne neutrálny a oživenie doň vniesť doplnkami  –sme, samozrejme, nevymysleli my, ale funguje spoľahlivo. Prípadný „refreš“ pomocou niekoľkých doplnkov stojí pár desiatok eur, ale človek má z priestoru zrazu úplne iný pocit.“

 

Mali sme v podstate k dispozícii čisté plátno a mohli sme byt zariadiť tak, ako sme to cítili. To bola taká príjemná stránka.
Boris Schultz, architekt

 

AM achitects,
Boris Schultz, Richard Baláži a Ivana Kvietková
Autori vzorových interiérov aj celého projektu bytového domu Fuxova v Petržalke.

TEXT ERIKA KUHNOVÁ
FOTO J&T REAL ESTATE
ZDROJ časopis Môj dom 12/2015 - 01/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky