Totálna rekonštrukcia trojizbového domu po rodičoch

03.03.2016  |     

Mladá rodina sa po odkúpení starorodičovského domu sa rozhodovali, čo s ním. Jediné, čím si boli istí, bol materiál – bude z tehly.

Pôvodný dom

Starý dom bol postavený v roku 1952 ako trojizbový dom s kuchyňou. Neskôr, v šesťdesiatych rokoch, sa doň dostavala kúpeľňa. Patrili k nemu viaceré hospodárske budovy. Samotný dom bol postavený z pálenej tehly.

Po dlhom zvažovaní padlo rozhodnutie pre totálnu rekonštrukciu – zostalo len zopár nosných stien a základy. No aj tie bolo treba z dôvodu väčšieho zaťaženia konštrukcií zosilniť.

Prestavba

Na rekonštrukciu si domáci zvolili tehlu. Aby sa im stavalo ešte lepšie, stavali z tehly brúsenej. Rozhodnutie pre tehlu bolo jednoznačné. Dom z tehly má hodnotu, pričom ani po rokoch nestráca cenu. Pevnosť a požiarna bezpečnosť boli vlastnosti, ktoré toto rozhodnutie len prehĺbili.

Dom s obdĺžnikovým pôdorysom je – rovnako ako pôvodná stavba – umiestnený na začiatku pozemku, 4 m od ulice, takmer na okraji pozemku od susedov zo severozápadu. „Pred kúpou domu sme ešte prikúpili 2 m od susedov z juhovýchodu, aby sme si rozšírili pozemok. Vďaka tomu sa tu ľahko dostali aj stavebné mechanizmy,“ víta nás majiteľ. Po nasťahovaní toto miesto hojne využívajú deti, ktoré sa môžu na takmer neviditeľne sa zvažujúcom vydláždenom povrchu naháňať a pretekať na odrážadlách, trojkolkách a kolobežkách.

Majitelia sa rozhodli skombinovať svojpomocnú výstavbu so službami stavebnej firmy. Stavebný dozor si zobral na starosť otec majiteľa. Vďaka kombinácii otcovho klasického vzdelania (a jeho tradičného pohľadu na výstavbu) a postojom mladého domáceho pána, ktorý sa nebál nových metód, vznikla výnimočná stavba, a to nielen svojím extravagantným vzhľadom.

Viac o rekonštrukcii sa dočítate na webe domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Súťaž Interiér roku: Vidiecke bývanie v modernom poňatí

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky