V susednom Rakúsku si rodina postavila nezvyčajne úzky dom s dĺžkou až 37 metrov

01.04.2016  |     

Dom 37 m v rakúskom Vorarlbergu dostal meno podľa svojich neobvyklých proporcií, invenčné a atypické riešenia sa však pri jeho tvare ani zďaleka nekončia.

Logická originalita

Tvar rodinného domu s dĺžkou až 37 m vychádza z proporcií pozemku a požiadaviek majiteľov, grafických dizajnérov, ktorým mal poskytnúť nielen domov, ale aj priestor na prácu. Vnútro dlhého štíhleho hranola s čistými líniami je usporiadané ako sústava na seba nadväzujúcich miestností, ktoré na oboch stranách ukončujú veľkorysé otvorené priestory. Bývanie mladej rodiny a grafické štúdio sú sústredené pod jednou strechou, a zároveň jednoznačne oddelené – jasnú hranicu tvorí vstupná časť s parkovacím miestom a krytá terasa na poschodí nad nimi.

Architekt Juri Troy zvolil tradičnú drevenú stĺpikovú konštrukciu vyplnenú ekologickou tepelnou izoláciou z fúkanej celulózy. Moderný drevený materiál s výnimočnou estetikou – masívne dosky lepené z drevených profilov – tu plní nielen konštrukčnú funkciu stropov, ale ovplyvnil aj vzhľad interiérov v celom dome. Výraznú štruktúru dreva potom architekt decentne doplnil hladkými bielymi stenami zo sadrokartónu a podlahou z brúseného anhydridového poteru.

 

Premyslené prelínanie. Rozmery a umiestnenie okien architekt starostlivo navrhol tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia. Keďže okná nie sú členené, kontakt interiéru s exteriérom je naozaj intenzívny.

Hore nohami? Biela podlaha, drevený strop... Aj keď je dom v zásade jednoduchý, o prekvapenia v ňom nie je núdza a oko sa tu určite nenudí. V zásade prostú formu príjemne oživuje aj zopár nápaditých nepravidelností vo výškovom či priestorovom usporiadaní.

Krása jednoduchosti. Podlaha z brúseného anhydridového poteru, nabielo vymaľované steny a stropy z jedľového dreva upraveného len olejovaním – striedma kombinácia materiálov v ich prirodzenej farebnosti a v spojení s prostým, funkčným zariadením vyznieva neobyčajne pôsobivo.

Pri ďalšom originálnom prvku – fasáde – inšpirovala Juriho Troya profesia obyvateľov domu. Polyetylénová sieť antracitovej farby sa môže ľubovoľne využívať a pretvárať ako reklamná plocha. Ani nezvyčajné – nepravidelné – rozmiestnenie okien v dlhších stranách drevostavby rozhodne nie je dielom náhody či estetickou formalitou. Veľkosti, formáty aj umiestnenie jednotlivých otvorov navrhol architekt zámerne a precízne tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia.

Pôdorys prízemia
1 krytý vstup 2 grafické štúdio 3 WC 4 šatník 5 kúpeľňa 6 technická miestnosť 7 komora 8 obývačka s kuchyňou a jedálňou 9 chodba 10 terasa

Pôdorys poschodia
11 terasa 12 zasadacia miestnosť 13 spálňa 14 WC 15 kúpeľňa 16 chodba 17 obytný priestor, herňa

 

DOM V KOCKE

Haus 37 m 

Rodinný dom s grafickým štúdiom, Hohenems, Rakúsko

Autor: Juri Troy Architects , Wien + Bregenz
Dokončenie: 2014
Úžitková plocha: 203 m2, z toho 47 m2 grafické štúdio
Zastavaná plocha: 185 m2
Konštrukcia: drevená stĺpiková, tepelná izolácia z fúkanej celulózy
Základy: drevené stĺpiky a zemné skrutky
Fasáda: polyetylénová tkanina, čierno-sivo melírovaná
Vykurovanie a ohrev vody: tepelné čerpadlo
Potreba energie na vykurovanie: 35 kWh/m2 za rok
Náklady na stavbu: cca 2 000 €/m2

TEXT ERIKA KUHNOVÁ Z PODKLADOV ARCHA MATÉRIO
FOTO JURI TROY
ZDROJ časopis Môj dom 3/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky