Niekedy stačí naozaj málo! Kamenný domček ako stvorený pre zaľúbencov

06.12.2016  |     

Chata, vytvorená zo starej kamennej stodoly, sa nachádza v írskom mestečku Ardcath, ktoré je vzdialené necelú hodinu cesty od známej metropoly Dublin. V súčastnosti je využívaná ako rekreačná ubytovacia jednotka, ktorá je ideálnym útočiskom pre romantickú dovolenku vo dvojici mimo rušných veľkomiest.

Kompaktná budova je tvorená jednou veľkou a najmä vysokou miestnosťou, ktorá v sebe zahŕňa vstupnú halu, obývaciu izbu, kuchyňu na prízemí a spálňu na otvorenej galérii (na poschodí). Jedinou oddelenou časťou, ktorá sa nachádza za kuchyňou je kúpeľňa (sprcha) a toaleta. Pôvodná stodola mala dve poschodia, avšak s veľmi nízkym stropom, preto sa súčasný majiteľ rozhodol pre spomínanú dispozíciu.

Okná v hlavnej časti na prízemí sú umiestnené veľmi nízko preto, lebo sú zasadené do pôvodných otvorov dverí. V interiéri je však bohatý objem denného svetla najmä vďaka takmer celkom presklenej prednej fasáde, ktorá slúži zároveň ako hlavný vchod, ale aj kvôli vybudovaniu niekoľkých strešných okien.

Fasádu tvoria dvojkrídlové presklené dvere a na mieru robené okno, ktoré sa tiahne až pod vrchol budovy. Sklá lemujú masívne drevené rámy, ktoré výborne dotvárajú kamennú kompozíciu z exteriéru aj z interiéru.

Presklená fasáda je zvnútra chránená dlhými závesmi, ktoré sa v prípade potreby (napríklad na noc) dajú zatiahnuť a zabezpečujú tak okrem súkromia aj určitú izoláciu. Zadná fasáda ponúka originálne kamenné schody, ktoré vedú až k spálňovému oknu.

Napriek tomu, že podlaha a strecha boli počas rekonštrukcie v roku 2008 izolované, kamenné steny plášťa majiteľ ponechal nahé. Určitý komfort teda musel ustúpiť autentickosti, a preto sa vám môže poľahky stať, že v domčeku zažijete pomerne chladné chvíle. Pre tieto účely je tu prítomná piecka na drevo, ktorá vie rozohriať priestor rýchlo a spoľahlivo. Na noc je zabudovaný aj záložný elektrický ohrievač.

Hrubé kamenné steny sú ideálne najmä v lete, pretože v interiéri je vďaka nim neustále veľmi príjemná teplota.

Okolie chaty je skutočne zaujímavé a hodné preskúmania. Lokalita ponúka mnohé vábivé zákutia a zároveň je vhodná na preskúmanie východného pobrežia a výlety do Dublinu. Noc v domčeku vás v súčasnosti vyjde na 86 €.

Text: Anna Martausová

Foto: Colm

Zdroj: smallhousebliss.com, airbnb.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky