Ako to vyzerá vo vzorovom byte v projekte Záhradné vily v Dúbravke

13.03.2017  |     

Otvorené priestory sú v dnešnom bývaní výrazným trendom. Zaujímavé nápady na túto tému ukázali architekti vo vzorovom byte v projekte Záhradné vily, ktorý sa dokončuje v bratislavskej Dúbravke.

Otvorená predsieň príjemne rozširuje obytný priestor. Jej hranice naznačuje nábytok a aj praktická, dobre udržiavateľná dlažba. 

Hoci by sa mohlo zdať, že návrh vzorového bytu je niečo ako voľná tvorba, pri ktorej nie je architekt ničím obmedzovaný, opak býva pravdou. Limity však nestanovuje jeden konkrétny klient, ale určujú ich požiadavky na výsledok. Ten by mal byť atraktívny, praktický a zároveň reálne dostupný.

„V prvom rade sme chceli interiér navrhnúť tak, aby upútal čo najviac záujemcov o bývanie v Záhradných vilách,“ hovorí autor interiéru, architekt Marek Lohinský. „Zároveň sme v spolupráci s interiérovým štúdiom Merito, ktoré dodávalo nábytok, nastavili cenu tak, aby bola pre klientov prijateľná.“

Knižnica na čelnej strane priestorovej skrine sympaticky dopĺňa zariadenie obývačky.

Ako vzorovú časť bytu architekti vyčlenili predsieň a otvorený denný priestor, ktorý zahŕňa kuchyňu s jedálňou a obývačku. Najzaujímavejším kusom zariadenia je tu priestorová skriňa, ktorá nahradila priečku medzi predsieňou a kuchyňou – tvorí jednak originálny deliaci prvok, a keďže je prístupná a využiteľná z troch strán, poskytuje odkladacie priestory pre kuchyňu aj vstupnú časť. Police v jej čele zasa dopĺňajú zariadenie obývačky.

Nezvyčajným stavebným prvkom bytu je zimná záhrada, ktorá je relaxačným priestorom a súčasne vytvára plynulý prechod medzi interiérom a exteriérovou terasou. Architekt ju zariadil ako čitáreň, ktorá sa dá od obývačky oddeliť závesom.

V pokračovaní obývačky. Zaujímavým prvkom bytu je zimná záhrada, ktorá nadväzuje na obývačku. Rozširuje ju o príjemný relaxačný priestor a zároveň vytvára plynulý prechod medzi interiérom a exteriérovou terasou.

DOM V KOCKE

Vzorový byt Záhradné vily

Architektonický návrh: Ing. arch. Marek Lohinský,  VAVRICA ARCHITEKTI, v spolupráci so štúdiom MERITO
Kuchyňa, predsieňová zostava: HANÁK (dodávka a realizácia Merito)
Sedačka a nábytok do obývačky: Hülsta (dodávka a realizácia Merito)
Barové stoličky, jedálenský stôl a stoličky: MIDJ (dodáva Merito)
Svietidlá: CASCA

Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018 špeciál jar v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky