Nezabudnuteľný ráz tomuto bytu dodávajú dômyselne použité farby a milé detaily

15.03.2017  |     

Na prvý pohľad jednoducho zariadený byt v centre Varšavy skrýva veľa milých detailov, ktoré mu dodávajú nezabudnuteľný ráz, rovnako ako dômyselne použité farby.

Príroda a farebnosť

Vo svojom byte má Marta najradšej priestor, ktorý získala spojením kuchyne a jedálne. Delí ich len tehlový stĺp, ktorý jemne zakrýva kuchynskú časť, ale opticky pritom všetky zóny tvoria jednotný priestor. Byt sa tak zdá omnoho väčší, ako v skutočnosti naozaj je. Marta preferuje prírodné materiály, zbožňuje nábytok z masívneho dreva, ktorý je pevný, stabilný a ktorý podľa nej zreje ako víno, pretože časom získava ušľachtilú patinu. Dokonca i drobné škrabance mu dodajú na kráse. 

Taktiež obľubuje kameninu, plátno a všetko, čo je spojené s ručnou výrobou, ale v novodobom vydaní. „Väčšina mojich hostí po príchode skonštatuje, že je tu skutočne veselo. A to je zásluha farieb – červenej, žltej, zelenej. Farebné prvky priťahujú pozornosť a dodávajú interiéru neopakovateľný charakter. Keď som si zariaďovala byt, premýšľala som o tom, že sa mi doň musia zmestiť veci, ktoré som za celé tie roky nazhromaždila.

Ale vzápätí som sa rozhodla, že ostane len to, na čo mám skutočne hlboké a pozitívne spomienky. Ukázalo sa, že táto metóda funguje – dobrú polovicu vecí som dokázala vyhodiť. Zariaďovanie bytu je zároveň čas na upratovanie pekne od podlahy.

Nikdy by som nemohla bývať so škaredým výhľadom z okna, veľmi rada sa totiž dívam na panorámu mesta.

Spolubývajúci zo steny

Steny v Martinom byte sú sivé, ale vďaka obrazom vyzerajú farebne. Štyri plátna sú dielom maliarky Iwony Kobryń-Gałązkovej a pochádzajú z jej cyklu Siluety. Ako prvý sa k Marte dostal modrý obraz. Bol to narodeninový darček od dcér, ktoré rozbili svoje prasiatka a s vreckom drobných sa išli dohodnúť na cene.

Maliarka sa dodnes smeje, že cena toho obrazu bola v jej kariére najnižšia i najvyššia zároveň. Najvyššia preto, že za obraz niekto minul svoje „celoživotné“ úspory, a najnižšia nominálne. Po modrom obraze nasledoval červený, žltý a na záver zelený. Marta sa na ne dokáže dívať aj desiatky minút a tešiť sa z toho, že s ňou tieto siluety bývajú. Najviac času trávi majiteľka tohto štýlového bytu v obývačke, kde často sedáva v jednom zo svojich dvoch kresiel. Obe sú z druhej ruky, v štýle art déco, potiahnuté tkaninou s charakteristickými ornamentmi.

„Páči sa mi, že u seba doma môžem miešať čokoľvek s čímkoľvek – kreslá v štýle art déco, vankúše s ľudovými motívmi aj moderné umenie. A nikdy by som nemohla bývať so škaredým výhľadom z okna, veľmi rada sa totiž dívam na panorámu mesta“, dodáva sympatická dáma, u ktorej sa musíte cítiť zaručene príjemne.

Vo svojom byte mám najradšej priestor, ktorý som získala spojením kuchyne a jedálne. Delí ich len tehlový stľp, ktorý jemne zakrýva kuchynskú časť, ale opticky pritom všetky zóny tvoria jednotný priestor.

VESELO. Tak sa vraj cíti po prekročení prahu Martinho bytu väčšina jej hostí. Je to zásluhou farieb, ktoré interiéru dodávajú neopakovateľný charakter.

Kto tu býva

Kreatívna riaditeľka poľského Westwingu Marta Suchodolská sa po viac ako desiatich rokoch vrátila bývať do centra Varšavy. Na čas opustila dom so záhradou, pričom kontakt s prírodou a božské ticho vymenila za skutočnosť, že to má teraz všade blízko. Presúva sa na bicykli a raňajkuje v kaviarni.

TEXT, FOTO A PRODUKCIA: Westwing Home & Living
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018 špeciál jar v predaji


Darček k časopisu katalóg projektov rodinných domov
Predplatné

E-shop

E-verzia časopisu

Najnovšie príspevky