Praktický trojizbový byt v Bernolákove vo vintage štýle

16.05.2017  |     

Ako interiérová architektka mala Adriána pri zariaďovaní vlastného bytu výhodu – poznala totiž recept na praktický interiér, ladený v príjemných farbách, ktorému nechýba originalita, a pritom nie je predražený.

Nápad za všetky centimetre. Všetko, čo plánovali – sedačka, ktorá sa s nimi sťahovala z predchádzajúceho bytu, a jedálenský stôl so stoličkami –, sa do obývačky nezmestilo. Situáciu zachránil nápad – ku gauču pridali stabilné bočné operadlo, ktoré slúži ako lavica na sedenie pri stole.

Odkladací priestor sa hodí vždy, najmä ak priveľmi nepúta pozornosť. Jeden „tajný”sa skrýva za gaučom – vyrobil ho šikovný manžel.

 

Rýchlo, ale nie zbesilo

Pôvodne sa zo širšieho centra Bratislavy sťahovať nechceli, bábätko však bolo na ceste a mladá rodinka potrebovala vyriešiť spoločné bývanie. O všetkom nakoniec rozhodla náhoda: kamaráti zavolali Adriánu, aby im pomohla so zariadením detskej izby v novostavbe, a keď videla rozumnú dispozíciu a príjemnú cenu, rozhodli sa s manželom, že sa presťahujú do susedstva. Tiché prostredie a trojizbový byt s malou záhradkou boli pre rodinu ideálnym riešením.

V kuchynskom ostrove sú zabudované skrinky prístupné z oboch strán, zvonka pritom využili systém push-to-open, aby úložný priestor zatajili. V rohu linky nadväzuje na ostrov obojstranne prístupný „stĺp“ s barom z jednej a skrinkami i mikrovlnkou z druhej strany. Mikrovlnka je tak skrytá „za rohom“ a zároveň dobre prístupná z kuchyne.

Ako architektka mala Adriána veľkú výhodu – vďaka skúsenostiam mala jasno v štýle a v hlave presnú predstavu interiéru, takže do týždňa pripravila jednoduchý návrh zariadenia, aby sa včas stihli urobiť zmeny v rozvodoch. Dispozícia bytu si nevyžadovala zásadné zmeny, pre väčšie úpravy sa rozhodli len v kúpeľni – tak, aby sa sem zmestil veľký sprchovací kút pre neho aj vaňa pre ňu a pre bábätko. Vošli sa tiež dve umývadlá. Práčku premiestnili do technickej miestnosti na prízemí, čo je praktickejšie aj pre vešanie bielizne na terase.

Zo starého bytu si nevzali takmer nič, a keďže chceli prísť s bábätkom do hotového, nehľadali žiadne luxusné dizajnové kúsky. Snažili sa nájsť príjemné zariadenie v rozumnej cenovej relácii, aby sa so všetkým zmestili do rozpočtu, zároveň však muselo byť svojím spôsobom jedinečné.

Tie správne koše na bielizeň nebolo ľahké nájsť. Nesmeli totiž zabrať veľa miesta z chodby a museli sa hodiť farebne. Tieto občas slúžia aj ako taburetky.

Zábradlie je Janyho zváračskou prvotinou. Otcova škola padla evidentne na úrodnú pôdu.

Farby vyberali neutrálne a svetlé aj preto, aby priestory pôsobili čo najväčšie a najvzdušnejšie.

Vymyslené do detailu. Nakoniec sa do kúpeľne zmestilo všetko, čo si rodinka želala – vaňa aj sprchovací kút, dokonca aj dve umývadlá. Základom však bolo nájsť zariadenie s optimálnymi rozmermi.

Nábytok do detskej izby si Adriána vyhliadla na stránke českého predajcu. Pôvodne hľadala peknú, štýlovú postieľku za rozumnú cenu, nakoniec tu kúpili zariadenie do celej izby: „Je to nábytok, ktorý určite využijeme viac rokov,“ zdôvodňuje architektka.

„Nemám problém navrhnúť interiéry v rôznych štýloch, do nášho bytu som však vybrala to, čo mi je najbližšie a najviac ma v poslednom období zaujalo – vintage, teda kombináciu moderného štýlu so starými a históriou dýchajúcimi prvkami.“

Adriána Zoššáková Kristofčáková, majiteľka a architektka

Natáliin pohľad

V byte architektky Adriány a jej rodiny cítiť, že sa s ním naozaj vyhrala a plne zužitkovala svoje skúsenosti. Oceňujem vintage ladenie interiéru, ktoré šikovne a naozaj s citom prepája staré s novým, aj zvolenú farebnosť, ktorá pôsobí nevtieravo a vďaka použitým akcentom príjemne hravo, čo bývaniu mladej rodiny obzvlášť pristane. Rovnako vyzdvihujem aj to, že majiteľka kládla dôraz na praktickú stránku interiéru. Pekným príkladom je pracovná doska v kuchyni pozostávajú z dvoch častí s rôznymi výškami aj mimoriadne šikovné operadlo sedačky, ktoré nahrádza jedálenskú lavicu.

Mezonetový byt

dispozícia: 3 + kk

obytná plocha: 83 m2

lokalita. Bernolákovo

TEXT. ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Súťaž Interiér roku: Vidiecke bývanie v modernom poňatí

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky