Hra obdĺžnikov: Dom tvoria dve budovy, každá slúži na niečo iné

17.05.2017  |     

Sympatická vila v Prahe tvarovo pripomínajúca v súčasnosti tak populárne stodoly, avšak v modernom jednoduchom ponímaní vyšla z dielne architektonického štúdia Atrium Architekti. Jednoduchý obdĺžnikový pôdorys, sedlová strecha, elegantná kombinácia bielej a tmavosivej, veľké presklenia – tak by sa dala táto vila charakterizovať v skratke. To však nie je všetko.

Dom z dvoch budov

Samotný obytný dom však nie je celé „vybavenie“, ktoré na tomto pozemku nájdeme. Rovnobežne s hlavným domov sa nachádza druhá budova s rovnakým pôdorysom, ale aj veľkosťou, na rozdiel od primárnej „stodoly“ má rovnú strechu a stred je otvorený – vytvára príjemnú terasu. Medzi oboma budovami je uzatvorený súkromný dvor s obdĺžnikovým bazénom, vyrasteným stromom a trávnikmi. Obe budovy v strede spája drevená dlažba obkolesujúca bazén a vytvárajúca priestor pre ležadlá a relax.

Do fitka a sauny nemajú ďaleko

Výhody domu skladajúceho sa z dvoch samostatných budov sú jednoznačné – v prvom rade to umožňuje funkčne rozčleniť priestor, v druhom rade poskytuje možnosť súkromia, aj keď je plný dom. Kedysi v takýchto stavbách popri hlavných obytných budov bývali zvieratká, chované domácimi a boli tu uložené hospodárske potreby, náradie, seno, krmivo.

Ste zvedaví, čo sa v časti s rovnou strechou nachádza v tomto prípade? Dalo by sa to nazvať rodinným wellnescentrom. Svoje miesto tu totiž má sauna a fitnes. V otvorenom strede je vonkajšie ohnisko so sedením.

Ako vyzerá dispozičné riešenie obytnej časti domu?

„Dispozičné riešenie postavené na koncepte tradičného českého domu s veľkým vnútorným dvorom oddeleným vysokým dreveným plotom s bránou. Klasická šikmá strecha v novotvare, moderné materiály, otvorený vnútorný priestor a veľkolepý vnútorný dvor. Obývacia izba je orientovaná do dvora na západ a opticky je prepojená cez drevenú terasu na saunu, fitnes a vonkajšie ohnisko so sedením,“ charakterizujú vilu samotní architekti, autori projektu.

V kontakte s prírodou

Zaujímavé je, že i keď sa vila nachádza v Prahe je v priamom kontakte s prírodou – možno ešte viac, ako by ste očakávali. Keďže sa nachádza na okraji Prahy v mestskej časti Kunice je tu aj pomerne veľa divokej zveri. Stretnúť srnky, jelene, diviaky na dennom poriadku nie je problém. Hneď za domov sa nachádza malý potok s krásnym stromoradím, na ktorý je priamy výhľad z kuchyne. A nielen výhľad - stačí len otvoriť si dvere a ste z kuchyne priamo pri potoku.

Vila Praha v kocke

Architektonické štúdio: www.atriumstudio.sk, www.atriumarchitekti.sk
Lokalita: Kunice pri Prahe
Rok vzniku projektu: 2013
Rok realizácie: 2014
Zastavaná plocha: 200 m2

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: architektonické štúdio Atrium Architekti

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Súťaž Interiér roku: Vidiecke bývanie v modernom poňatí

Najnovšie knihy a časopisy

Aktuálne číslo
Záhrada 2018/03
v predaji


Veľká jarná súťaž: Vyhrajte 47 cien!
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky