Dva byty v centre Bratislavy, dve rôzne dispozície a dva odlišné prístupy k zariadeniu

24.05.2017  |     

Dva byty, dve rôzne dispozície, dva odlišné prístupy k zariadeniu. Oba však spája jeden rezidenčný projekt v centre Bratislavy, rovnaký architektonický ateliér a fakt, že sú vzorové – v každom zmysle slova.

Efektná kombinácia. Veľké plochy – podlahy a steny – sú pre farebnosť a atmosféru priestoru kľúčové. Dvojica trendových materiálov – prírodné drevo a pohľadový betón na stenách – vytvorila pôsobivý kontrast v mestskom štýle. 

„Väčší z bytov je svojím dispozičným riešením ideálny pre rodinu s jedným až dvoma deťmi. Interiér sme navrhli v urbánnom štýle – keďže ide o rezidenciu v centre Bratislavy, chceli sme ukázať charakteristické prvky a trendy typické pre mestské bývanie.“

Katarína Schwarzová, architektka

Šikovný nápad. Stena za hlavou postele by mala byť v spálni dominantná – môžete ju zvýrazniť obrazmi alebo tapetou, pôsobivým riešením je „vytiahnutie“ podlahy až na stenu. Miestnosť sa tým zároveň zútulní aj opticky zväčší. 

„V dvoch vzorových bytoch v rezidencii Blumental sa môžete inšpirovať príkladmi uplatnenia aktuálnych interiérových trendov mestského bývania.“

Erika Kuhnová, autorka článku

urbánny byt

dispozícia 3 + kk 

obytná plocha 93 m2

lokalita Bratislava {R1}

Pocit, ktorý si odnesiete

Trend vzorových bytov je prospešný pre obe strany – ako pre kupujúceho, ktorý získa presnejšiu predstavu a načerpá inšpirácie, tak aj pre developera. A príjemnou tendenciou je, že si developeri dávajú na realizácii vzorových interiérov čoraz viac záležať. Príkladom je aj bratislavská rezidencia Blumental, v ktorej sa dvoch rôzne veľkých a odlišne koncipovaných obytných priestorov zhostilo renomované interiérové štúdio K.F.A.

„Keďže definovať cieľovú skupinu je v takom prípade ťažké, pretože ľudia majú pri kúpe bytu rôzne motivácie, hľadali sme skôr niečo ako tému alebo motto. Aby boli vzorové byty nielen typologicky vhodne zariadené, ale aby boli predovšetkým zapamätateľné, aby človek po ich obhliadke odchádzal s určitou emóciou,“ vysvetľuje podstatu oboch návrhov architektka Katarína Schwarzová.

V dvoch rôznych bytoch, rozdielnych rozlohou aj orientáciou na svetové strany, a teda i výhľadom, ponúkli architekti dva odlišné pohľady na možnosti zariadenia – tak, aby vytvorili iné atmosféry a navodili iné pocity. Menší byt nazvali klubový alebo staromládenecký, väčší dostal názov urbánny, čiže mestský. Ide predsa o bývanie v centre mesta.

„Menší z bytov je koncipovaný ako bývanie pre single, prípadne pre dvojicu. Preto sme zvolili elegantnejšie materiály a výrazové prostriedky, ktoré sú typické skôr pre pánsky štýl interiérov. Nazvali sme ho klubový, alebo ak chcete, staromládenecký.“

„Vývoj interiérov je v neustálom pohybe. Každý rok sa konajú medzinárodné výstavy nábytku, kde poprední európski výrobcovia prinášajú najnovšie trendy, podobne ako v móde. Je to show a show je pestrá. Ak si chcete vybrať pre seba ten správny štýl, pozrite si ich viacero a počúvajte vlastné pocity.“

Katarína Schwarzová, architektka

Katarínin pohľad

Keď sa povie vzorový byt, predstavím si chladný a neosobný priestor, ktorý nemôže zanechať v návštevníkoch priveľmi silnú emóciu. V tomto prípade som však milo prekvapená tým, že byty pôsobia zabývane a útulne, akoby si z nich len pred chvíľkou domáci na chvíľu kamsi odskočili.

Ďalším plusom je niekoľko originálnych tipov, ako dotvoriť interiér, ktoré by nám samým možno nenapadli, ale takto „naživo“ nás môžu inšpirovať – betónová stena, podlaha potiahnutá až k stropu či čistá línia kuchynskej linky bez úchytiek, ktorá vytvára s obývačkou elegantnú symbiózu. Oceňujem použitie prírodných materiálov, ktorým sa chladný plast pocitovo nikdy nevyrovná. Nuž a bonusom je, samozrejme, samotná lokalita v absolútnej blízkosti centra, čo ocenia najmä mestské typy, pre ktoré sú napokon tieto mestské byty určené.

​ 

klubový byt

dispozícia 2 + kk 

obytná plocha 55 m2

lokalita Bratislava

O projekte

Rezidenčný projekt Blumental v rovnomennej časti bratislavského Starého Mesta by mal byť dokončený v decembri budúceho roka. Developer – spoločnosť Corwin Capital – ho poňal veľmi sympaticky ako modernú súčasť mestského centra – výstavba zahŕňa napríklad aj vytvorenie nového námestia, ktoré sa otvorí do Radlinského ulice. Ďalším príjemným prvkom sú privátne dvory s parkovou úpravou, ktoré vzniknú vo vnútroblokoch ako zelené strechy podzemných garáží. 

Rezidencia, ktorá zahŕňa byty v rôznych výmerách – od jednoizbových až po luxusné štvor- a päťizbové – a tiež obchodné a kancelárske priestory, má lukratívnu polohu v blízkosti centra mesta, exkluzívnej lokalite zodpovedá aj nadštandardný komfort bytov. Tepelnotechnické parametre stavebných konštrukcií sú nastavené na normatívne požiadavky roka 2020. Príjemným benefitom, ktorý v meste istotne ocení každý, je stropné chladenie s pokročilou reguláciou. Patrí k štandardnej výbave bytov, pričom zdrojom chladu sú energeticky úsporné tepelné čerpadlá.
blumental.eu

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ 
FOTO:  Miro pochyba
ZDROJ: čaospis Môj dom 5/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky