Z ruiny nájomného domu dokázali manželia vytvoriť bývanie s nezameniteľným šarmom

25.05.2017  |     

Láska k dizajnu, umeniu a diaľavám sa naplno pretavila aj do nového bývania kreatívneho manželského páru. Nájomná vilka získala po kompletnej rekonštrukcii nezameniteľný šarm a premenila sa na pomyselný album spomienok.

Hľadanie nového domova

Keď sa majiteľka obchodov s originálnym nábytkom a doplnkami v rôznych štýloch a z rozmanitých kútov sveta Le Patio a interiérová dizajnérka Monika spolu so svojím manželom, architektom Michaelom, rozhodli po niekoľkých rokoch života v podnájme, ktorý im v istom momente začal byť primalý a priveľmi ich limitoval v možnostiach úprav, pre vlastné bývanie, stáli pred neľahkou úlohou.

Pôvodne totiž hľadali väčší byt s priestrannejšou terasou v centre Prahy, postupne však zistili, že nájsť iný ako podkrovný, ktorý im vzhľadom na šikmé steny vôbec nevyhovoval, je viac ako náročné. Hoci má bývanie pod šikminami a takpovediac bližšie k oblakom veľké čaro, majitelia sa nechceli vzdať vystavenia množstva obrazov a kníh, ktoré sú pevnou súčasťou ich života a ktorými sa radi obklopujú.

„Nakoniec sme sa úplne spontánne rozhodli pre kúpu menšieho nájomného domu, ktorý bol síce v zlom stave, mal ale zvláštne kúzlo,“ opisuje Monika. Rozhodnutie o kúpe vily z roku 1914 padlo síce rýchlo a majiteľov napĺňalo radosťou, krátko nato však prišlo precitnutie. „Po kúpe sme si hovorili, čo sme to kúpili za ruinu. Práce na dome boli obrovské, ako to často býva, omnoho väčšie, než sme predpokladali,“ spomína dnes už s úsmevom na tvári domáca pani.

„Keďže mojou prácou je neustále meniť interiéry, som veľmi rada, keď majú veci doma svoje miesto a nemusím nad ním premýšľať. Ak ide o estetiku a harmóniu, som perfekcionista a potrebujem, aby boli veci okolo mňa tam, kam podľa mňa pocitovo patria.“ 

Monika White, majiteľka a interiérová dizajnérka

História s modernými prvkami

V nájomnej vilke sa pôvodne nachádzalo päť bytov. Majitelia ich počet zredukovali a vytvorili tri priestrannejšie, pričom si pre seba zvolili horný byt, rozprestierajúci sa na dvoch podlažiach, ktorý prešiel podobne ako celý dom naozaj komplexnou rekonštrukciou. „Celé horné podlažie sme otvorili – z piatich miestností tak vznikli dve, pristavali sme balkón a vytvorili nové kúpeľne. Menili sa drevené podlahy, cementové dlažby, ktoré boli v dobrom stave, sme nechali zrenovovať,“ vyratúva Monika.

Vo vile, ktorá bola postavená na začiatku 1. svetovej vojny, majitelia zrenovovali prvky, ktoré mali historický význam a dotvorili ich modernými materiálmi, akými sú drôtosklo a veľkoformátové dlažby pripomínajúce betón, vďaka čomu získalo ich bývanie jedinečný šarm. Kompletne zrekonštruovali aj oba spodné byty a upravili aj záhradu, ktorú si teraz naplno vychutnávajú.

„Kým manžel mal na starosti predovšetkým stavbu a nový layout priestorov, „hardware“, ja som sa zamerala na „software“, teda výber farieb, dlažieb, obkladov, nábytku 
a svietidiel. Bolo to dosť náročné obdobie, každé ráno sme začínali stavebnou poradou,“
opisuje.   

Zmysel pre detail a harmóniu

Kreatívni manželia so vzťahom k cestovaniu a objavovaniu nepoznaného sa do svojho nového domova nasťahovali pred asi rokom a pol. Následne takmer celý ďalší rok žili na stavenisku, keďže sa upravovali spodné byty aj záhradné priestory. Pri návrhu dispozície sa snažili naplno zužitkovať aj na prvý pohľad nevyužiteľné priestory – podesty a miniatúrne miestnosti, ktoré kedysi slúžili ako spoločné toalety.

Do bytu Moniky a Michaela sa vstupuje z jednej z už spomínaných podest a pokračuje sa po schodisku, ktoré v minulosti tvorilo súčasť spoločných priestorov. Na prvom podlaží sa nachádzajú dve izby vrátane spálne, šatník a dve kúpeľne, na ďalšej podeste balkón, hosťovské WC a technická miestnosť. Dennej časti bytu, ktorej súčasťou je aj pracovňa domáceho pána a menší balkón, patrí horné podlažie. Svoje pevné miesto tu má aj ďalšia miestnosť určená na sledovanie televízie, ktorú z obývacej izby vyhostili už v predchádzajúcom byte.

V interiéri, v ktorom cítiť podobnú atmosféru a rovnaký zmysel pre detail a harmóniu ako v ich pôvodnom bývaní, nechýbajú ani viaceré prvky z pôvodného bývania. „Pôvodne sme si mysleli, že si vezmeme všetko, nakoniec sme ale zistili, že si priestor pýta aj čiastočnú obmenu nábytku,“ uzatvára domáca pani.  

Natáliin pohľad

Bývanie Moniky a Micheala je výbornou ukážkou toho, ako môže prostredie, v ktorom žijeme, odzrkadľovať nás samých. Pre pár, ktorého spoločnou vášňou je cestovanie aj dizajn, je absolútne prirodzené obklopovať sa umením a dekoratívnymi predmetmi i nábytkom z ciest. Zaujímavé je pozorovať, ako sa v interiéri môžu naozaj citlivo prepájať aj dva zdanlivo odlišné svety – exotika a industriál. Výsledkom je bývanie plné zaujímavých podnetov a nápadov, ako možno kombinovať zdanlivo nekombinovateľné a docieliť tak priam ukážkovú harmóniu.

Dizajnérka

Majiteľka obchodov Le Patio a interiérová dizajnérka Monika White aktuálne navrhuje interiéry viacerých bytov v Prahe, už spomínaný projekt rezortu v africkom Zanzibare a rekonštrukciu kultúrneho centra v meste Lovosice. Na rekonštrukcii nájomnej vily pracovala so svojím manželom Michaelom, ktorý je architekt.

www.lepatio.cz

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ 
FOTO: ARCHÍV LE PATIO/PETR KARŠULÍN
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Rodinné domy
jar/leto 2017


Ako vybudovať zdravý a bezpečný domov
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky