Prekvapivo rýchlo postavený dom v Kráľovej Lehote

09.06.2017  |     

Miroslav Lehotský žije v obci Kráľova Lehota na Liptove od svojho detstva. Založil si tu rodinu a rozbehol podnikanie. Nájsť vhodný pozemok na vysnívaný dom v rodnej obci však trvalo dlho. O to viac rodinu potešila rýchlosť jeho výstavby.

Na strechu si majitelia vybrali betónovú krytinu v atraktívnej čiernej farbe, ktorá ladí so sivými odtieňmi použitými na fasáde. 

„Aj keď sme vedeli, čo chceme, v mnohom sme si nechali poradiť. Pri návrhu interiéru nám pomohli aj vizualizácie.“ 
Miroslav Lehotský, majiteľ

Recept na rýchlu stavbu

Rodina s dvoma tínedžermi a bábätkom bývala v staršom radovom dome, prekážala im v ňom však obmedzujúca dispozícia i tenké steny, cez ktoré bolo všetko počuť. Preto keď sa im naskytla príležitosť kúpiť pozemok priamo v Kráľovej Lehote, nezaváhali. Museli si síce poradiť so svahovitým terénom, ich sen o veľkom dome plnom svetla však začal nadobúdať reálne kontúry. 

Pustili sa teda do výberu stavebného systému, pričom dôležitým kritériom bola pre nich rýchlosť výstavby. Nakoniec sa rozhodli pre systém strateného debnenia VARIANT-HAUS so stenovými dielcami zo sivého polystyrénu. Podľa slov majiteľa ho skutočná rýchlosť výstavby doslova prekvapila. „Stavať sme začali začiatkom októbra 2015. Pôvodne som chcel urobiť len základovú platňu, ktorú by som nechal cez zimu vymrznúť. Mesiac však stačil na to, aby sme dokončili práce na suteréne a vytiahli stavbu až po strechu. Začiatkom januára sme začali s prácami v interiéri,“ opisuje Miroslav Lehotský. Dom bol navyše ihneď po ukončení hrubej stavby dokonale suchý a v podstate pripravený na nasťahovanie.

Priestor pre návštevy i súkromie

Vzhľadom na svahovitý pozemok je spodné podlažie domu čiastočne zapustené do terénu – v tejto časti prakticky umiestnili garáž a technické zázemie. Horné, dobre presvetlené poschodie potom poskytlo úžitkovú plochu 170 m2 na všetko, čo rodina potrebuje na komfortné bývanie. Spoločenský život sa odohráva v dennej zóne, ktorej súčasťou je okrem tradičnej obývačky s kuchyňou a jedálňou aj intenzívne využívaná zimná záhrada so šiestimi strešnými oknami.

„Pôvodne to mala byť terasa, napokon sme sa však rozhodli, že sa stane súčasťou domu. Výhodou sú posuvné dvere, ktoré môžeme zavrieť, keď je u nás návšteva, a nerušíme tak deti pri spánku,“ pochvaľujú si majitelia.

V súkromnej zóne sa potom nachádzajú izby detí a spálňa majiteľov, z ktorej sa vychádza na terasu s vírivkou. Okrem dostatku úložných priestorov spríjemňujú rodine život aj drobné vychytávky, ako centrálny vysávač s praktickou podlahovou štrbinou zabudovanou v spodnej lište kuchynskej linky alebo potrubie na zhadzovanie bielizne do práčovne.

Rozhodli úspory

Náklady na materiál na hrubú stavbu boli síce podobné ako pri bežných murovacích materiáloch, značné úspory sa však dosiahli na pracovnej sile, keďže celý proces trval veľmi krátko. Nevyžadovalo sa ani nákladné vybavenie staveniska, napríklad miešačka či špeciálne rezačky. Tvárnice sa totiž dajú upraviť na požadovaný rozmer pomocou tavného noža. Výhodou systému sú aj rovné steny, vďaka čomu sa znižuje spotreba materiálu pri omietaní a povrchových úpravách v interiéri. 

Dva svetlovody v chodbe navodzujú príjemnú atmosféru aj v hĺbke dispozície.Chodba spája súkromnú časť domu so spálňami a spoločenskú zónu. 

Šikovným rozhodnutím bolo aj teplovodné podlahové vykurovanie realizované ako suchý systém. Táto alternatíva k použitiu betónových alebo anhydritových poterov má výhodu v rýchlosti – tak pri realizácii, ako aj pri nábehu tepla. „Za 4 až 5 hodín máme prehriatu podlahu,“ pochvaľuje si spokojný majiteľ. Rýchlejšia je aj reakcia podlahového kúrenia na zmeny teploty v miestnosti. 

Stavebný systém strateného debnenia v kombinácii s oknami s trojsklom pomohol domu dosiahnuť energetickú triedu B. „Bývame tu krátko na to, aby sme vedeli zhodnotiť úspory energií. Zdá sa však, že náklady budú v porovnaní s naším predchádzajúcim bývaním o polovicu nižšie,“ hovorí domáci pán.

Ako sa stavalo

Systém strateného debnenia z polystyrénových tvárnic umožňuje stavať naozaj rýchlo. Samozrejme, má svoje špecifiká i charakteristické výhody.

Systém VARIANT-HAUS pozostáva z dutých stenových dielcov zo sivého polystyrénu Neopor s hrúbkou od 250 do 450 mm, ktoré sa na seba jednoducho skladajú. Vytvorí sa tak nepriepustná obvodová stena, ktorá slúži ako takzvané stratené debnenie – po vyliatí betónom sa na rozdiel od klasického debnenia neodstraňuje, ale plní v hotovej stavbe tepelnoizolačnú funkciu. Do polystyrénových tvaroviek sa priebežne umiestňuje oceľová výstuž a ich vnútro sa následne vyplní betónom. Postavenie hrubej stavby rodinného domu je otázkou jedného až dvoch dní. Po vyzretí betónu vznikne monolitická konštrukcia s vynikajúcimi statickými vlastnosťami a zároveň mimoriadnymi tepelno- a zvukovoizolačnými parametrami. 

„Známi ma prehovárali, aby som si radšej vybral tradičný materiál a dom klasicky zateplil. Rýchlosť výstavby a celkové úspory ma však presvedčili o výhodách tohto systému.“

Miroslav Lehotský, majiteľ rodinného domu

Rýchly a úsporný systém

Okrem výborných tepelnoizolačných parametrov hotovej stavby patrí k výhodám systému so strateným debnením z polystyrénu rýchlosť výstavby, s ktorou súvisia aj nižšie náklady na prácu. Dom je navyše hneď po dokončení hrubej stavby dokonale suchý a v podstate pripravený na nasťahovanie. Nie je totiž potrebný žiadny čas na vysychanie zabudovanej vlhkosti alebo sadanie ako v prípade tradičných murovacích materiálov.

K šetreniu nákladov na prácu možno pripočítať aj ďalšie úspory pri výstavbe. Systém totiž nevyžaduje žiadne nákladné vybavenie staveniska, napríklad miešačku či špeciálne rezačky. „Tvárnice sa dajú upraviť na požadovaný rozmer pomocou tavného noža. Vodoinštalácie a rozvody elektriny môžu byť hotové v priebehu jediného dňa, keďže nie je potrebné prácne vysekávanie drážok a otvorov,“ hovorí Ľuboslav Leško zo spoločnosti Polyform, ktorá polystyrénové tvárnice pre systém VARIANT-HAUS vyrába.

Ďalšou výhodou sú rovné steny, ktoré už z princípu nepotrebujú zateplenie. Exteriérová omietka sa nanáša priamo na ne. To znižuje náklady na realizáciu – nie sú potrebné kotvy, lepidlo ani iné príslušenstvo na upevnenie izolačného materiálu ako pri kontaktných zatepľovacích systémoch. Výhodu rovných stien oceníte aj v interiéri. Na ich vnútorný povrch možno priamo bez ďalšej prípravy naniesť omietku, nalepiť keramický obklad alebo sadrokartón.

rodinný dom

dispozícia. 4 + kk  + zimná záhrada

zastavaná plocha: 248 m2 

úžitková plocha: 224 m2 

lokalita: Kráľova Lehota

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ

FOTO: MARTIN MATULA PRE POLYFORM
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál 2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Rodinné domy
jar/leto 2017


Ako vybudovať zdravý a bezpečný domov
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky