Prispôsobivý hausbót, v ktorom môžete bývať aj na súši! Ako je to možné?

03.08.2017  |     

Môže sa pohojdávať na vodnej hladine alebo stáť na pevnej zemi, môže byť domovom pre dvojicu aj pre veľkú rodinu, víkendovou chatou aj inšpiratívnym pracovným priestorom... Tento neobyčajne prispôsobivý objekt môže byť vlastne takmer čímkoľvek a takmer kdekoľvek. Hoci aj hausbótom v pražských Holešoviciach.

Luxus, nevšednosť, romantika aj dobrodružstvo… Bývanie na vodnej hladine nie je bežné, ani v našich končinách však nemusí byť nedosiahnuteľné. Aspoň na chvíľu si ho môžete vyskúšať aj v Prahe, asi 20 minút od centra mesta v prístave v Holešoviciach.

Šikovná skladačka

Nápad na vytvorenie hausbótu, ktorý by však nemusel byť umiestnený len na vode, ale prakticky v akejkoľvek lokalite, kde sa nedá dom bežne postaviť, vznikol v hlavách architektov Jerryho Kozu a Adama Jirkala z ateliéru SAD. Ich zámerom bolo vytvoriť veľmi flexibilný objekt na rôznorodé využitie, navyše úplne sebestačný.

 

Výsledkom je nezvyčajná stavba, ktorá môže byť v prvom rade takmer akokoľvek veľká (hoci šesť segmentov sa javí ako optimum). Pozostáva totiž z jednotlivých segmentov, ktoré možno ukladať k sebe tak, ako si budúci majiteľ želá. Prototyp zložený zo šiestich dielov – hausbót navrhnutý ako luxusný apartmán pre dve osoby – dnes kotví v prístave v Holešoviciach, asi 20 minút od centra Prahy.

Zmenou v počte a usporiadaní modulov a vnútorných prvkov však môže vzniknúť hoci malý víkendový domček, bývanie pre rodinu s deťmi či inšpiratívny pracovný priestor. Vlastne takmer čokoľvek, čo vám napadne. Navyše, vďaka segmentovému princípu môže takýto dom rásť spolu s rodinou – napríklad zo štvormodulového na šesťmodulový priestor. A keď budú deti časom potrebovať súkromie, môžete ich izbu oddeliť a stane sa z nej samostatne stojaci či plávajúci objekt.

Rozkladacia sedačka od talianskej značky Vibieffe poskytuje možnosť na prespanie pre ďalších dvoch ľudí. 

Farebné hračky, ktoré oživujú interiér, sú od českého dizajnéra Ladislava Sutnara.

Sebestačná stavba

Hoci hausbóty boli už dávno obľúbené ako plávajúce príbytky, nie každý sa u nás dá využívať celoročne. Bežne totiž nemávajú vyriešené ani zateplenie, ani ekonomické vykurovanie. Pri dome na pontónoch v prístave v Holešoviciach však jeho tvorcovia pamätali už pri projektovaní na oboje. Výsledkom je objekt v pasívnom štandarde, kde dokonalú tepelnú (ale i zvukovú) izoláciu zaisťuje 20 cm polyuretánovej peny v celom jeho plášti.

Ďalšou dobrou vlastnosťou tejto stavby je sebestačnosť a nezávislosť. Nie je napríklad závislá od vody z miestneho zdroja. Jej súčasťou sú totiž dve nádrže, jedna na pitnú vodu a jedna na splaškovú. Vzorový hausbót, ktorý kotví v Prahe, je síce napojený na elektrinu, koncept je však pripravený aj na využívanie solárnej energie. Dôležitú úlohu v tomto sofistikovanom obydlí hrajú aj ďalšie moderné technológie, ktoré prispievajú k hospodárnemu využívaniu energií – vykurovanie, osvetlenie či tienenie je pod kontrolou senzorov a vďaka systému inteligentnej domácnosti sa dá riadiť na diaľku z mobilu či iného inteligentného zariadenia.

Možnosti mobility 

Je to vlastne hausbót alebo dom? Môžete si vybrať. Autori považujú za najvýstižnejšie pomenovanie „plávajúci dom“, pretože pod pojmom hausbót si mnohí predstavia skôr menší plávajúci objekt s vlastným pohonom a kajutou. Architekti z ateliéru SAD však ten svoj navrhli ako priestorovo veľkorysý typ bez vlastného pohonu, určený na trvalé kotvenie. Samozrejme, môže sa po vode presunúť na iné miesto – pomocou remorkéra. Môže ale rovnako dobre fungovať aj ako dom na súši, avšak nielen na trvalom, ale aj na dočasnom mieste. Je totiž zložený zo segmentov, ktoré sa vyrábajú aj prepravujú samostatne a zostavia sa až na mieste určenia. 

 

Zaujímavé pritom je, že ho možno kedykoľvek neskôr opäť rozložiť a presunúť inam. Ak máte túlavé topánky, s touto stavbou nebudete „uviazaní“ na jednom pozemku s jedným výhľadom. Môže s vami putovať – za hlasom srdca, za prácou, za novými výzvami... Ako objekt, ktorý nie je pevne spojený so zemou, navyše otvára možnosti aj na miestach, kde je konvenčná výstavba problematická, napríklad v záplavových oblastiach. 

Erikin pohľad

„Rastúci dom“ patrí k obľúbeným hlavolamom architektov rovnako ako „mobilné bývanie“. Oba typy totiž musia spĺňať zvláštne požiadavky, ktoré pre architekta predstavujú vítaný únik zo stereotypu a podnet na naštartovanie kreativity na plné obrátky. Medzi riešeniami týchto rébusov sa tak nájde viacero veľmi šikovných a originálnych nápadov. A hausbót PORT X medzi ne rozhodne patrí. Variabilita a možnosti, ktoré ponúka, sú naozaj nezvyčajne široké, v ničom však nezaostáva ani jeho architektúra či skôr dizajn. Tvar segmentov so zasklením na čelnej a zaoblením na zadnej strane je jednoduchým riešením, ktoré je na pohľad veľmi príjemné (a to ako z exteriéru, tak aj z interiéru) a zároveň mnohostranne funkčné. Napríklad aj z hľadiska výhľadu, ktorý býva pri tomto type objektov prioritou.

Autori

MgA. Jerry Koza, MgA. Adam Jirkal
Ateliér SAD
www.portx.cz, www.ateliersad.cz

flexibilný hausbót

dispozícia: variabilný priestor

úžitková plocha: od 55 m2 po 92 m2 (+ terasa)

lokalita: Praha alebo kdekoľvek

TEXT: HANA JANIŠOVÁ A ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ARCHIV STUDIO SAD, PORT X, JAN PŘEROVSKÝ, ONDŘEJ PÝCHA 
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2017

Tagy:
hausbóty mobilné domy ateliér SAD Praha Holešovice

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky