Praktický jednopodlažný dom s fasádou z obkladových pásikov

27.07.2017  |     

Jednopodlažný dom púta zaujímavou tehlovou fasádou, na ktorej sa strieda niekoľko odtieňov i nezvyčajne riešeným prestrešením, ktoré vytvára krytý priestor terasy a príjemné posedenie v neskorších večerných hodinách – je v ňom priamo zabudované aj osvetlenie.

Tiež však funguje ako tienenie interiéru pred priamym slnkom. Táto stavba je príkladom, že ani betón a tehla nemusia pôsobiť nevľúdne a chladno. Naopak, môžu byť symbolom čistoty štruktúr, tvarov a podčiarkovať charakter celého architektonického diela.

Rozdiel vo výške

Jednopodlažný nepodpivničený dom s plochou strechou je navrhnutý v tvare zjemneného písmena „L“. Tento tvar vytvára priestor pre vonkajšie posedenie, ale tiež na bazén nadväzujúci na betónovú dlažbu.

 

„Dom sa skladá z dvoch hmôt s plochými strechami, ktoré sa líšia svojou výškou. Vo zvýšenej časti sa nachádza vstupná hala a obytný priestor, v nižšej zádverie so šatňou, ateliér, technická miestnosť, tri spálne, šatňa, kúpeľňa rodičov a detská kúpeľňa. Architektonické riešenie je založené na členenie hmoty, použití veľkých okien bez parapetov. Fasády sú zjednotené obkladovými pásikmi v dizajne tehál, doplnené oplechovaním markízy,“ vysvetľujú autori projektu. 

Fasáda odolná voči prachu

Želaním majiteľov pozemku bol jednopodlažný dom s dostatkom úložných priestorov, špeciálne pre športové vybavenie, ale tiež využitie krásneho výhľadu, ktorý pozemok poskytuje. Obkladové pásiky neboli len estetickou záležitosťou, ale aj nevyhnutnosťou, pretože pozemok je kvôli okolitým poliam veľmi prašný.

Z toho dôvodu bolo potrebné zvoliť čo najodolnejšiu fasádu voči prašnosti. Súhra s vonkajším prostredím prispieva k príjemnej atmosfére, pretože z pozemku, ktorý sa nachádza na vrchu mierneho kopca na okraji Českej Skalice je vidno na priehradu Rozkoš.

Oddelené krbovou stenou

Interiér je riešený v odtieňoch, sivej, hnedej, béžovej a bielej s výraznejšími malými farebnými doplnkami. Moderné betónové steny figurujú i v tomto elegantnom dome. Spoločenský priestor obývacej izby a kuchyne s jedálenským stolom je síce jeden celok, ale tieto dve funkcie odlišné miestnosti sú od seba oddelené výraznou krbovou stenou, a tak jednotlivé celky pôsobia útulnejšie a intímnejšie. 

Priestorovo veľkolepo je riešená kúpeľňa. Stena s umývadlami, zrkadlami a odkladacím priestorom, zároveň vytvára súkromie pre použite toalety, umiestnenej za ňou. Priamo z kúpeľne s pôsobivou vaňou je možné vyjsť do exteriéru. 

 

Sklad a parkovacie státie

K domu patrí aj ďalší samostatne stojaci objekt, ktorý slúži ako sklad športového vybavenia a záhradnej techniky a tiež ako prístrešok pre dva automobily. Objekt skladu a krytého státie je ako protiváha k hlavnému objektu obložený drevom.

Rodinný dom pri Českej Skalici

Architektonický ateliér: ROSA – ARCHITEKT
Architekti: Ing. arch. Martina Rosová, Ing. arch. Michal Rosa
Interiéry: Ing. arch. Martina Rosová
Lokalita: Náchodsko, ČR
Plocha pozemku: 6 346 m
Zastavaná plocha domu: 318 m
Úžitková plocha: 272 m2
Projekt: 2013
Realizácia: 2014 – 2015

Sabína Zavarská
Foto: Ing. Petr Košťál

Tagy:
fasády rodinné domy ROSA – ARCHITEKT obkladové pásiky jednopodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pasívny drevený dom na veternom kopci

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Rodinné domy
jar/leto 2017


Ako vybudovať zdravý a bezpečný domov
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky