Čo s komplikovanou dispozíciou pôvodného trojizbového bytu pred rekonštrukciou?

12.02.2016  |     

Komplikovaná dispozícia starého bytu sa vďaka racionálnemu návrhu dokázala prispôsobiť súčasným priestorovým požiadavkám a vkusu majiteľky.

Problém čitateľa

Vážená redakcia, obraciam sa na Vás s prosbou o radu pri rekonštrukcii pôvodného trojizbového bytu. Starosti mi robí predovšetkým nelogická dispozícia, konkrétne tmavá vstupná hala, dlhé chodby, nepravidelný tvar obývacej izby a stiesnená kuchyňa. Mojím cieľom je priestor čo najviac otvoriť, presvetliť a logicky prepojiť. Tiež by som chcela zariadiť kuchyňu a obývaciu izbu. Byt potrebujem prispôsobiť aj častým návštevám svojej dcéry, ktorej bude patriť jedna z izieb. Dobre sa cítim v útulných, no stále elegantných interiéroch. Rada by som zachovala maximum pôvodného zariadenia, ako sú dubové parkety a staré stoličky. V prípade, že by návrh dokázal splniť všetky moje požiadavky, budem Vám veľmi vďačná.

S pozdravom čitateľka Zuzana

1.časť

Profi riešenie

Prvým a kľúčovým krokom v tomto interiéri bolo „vyčistiť“ dispozíciu, ktorá prakticky znemožňovala zariadenie kuchyne.

Riešením bolo uzavrieť jedny z dverí (vedúce do nej z chodby) a odstrániť čo najviac z nenosných priečok v obývacej izbe. Tým sa obývacia izba prepojila s kuchyňou, presvetlila sa chodba a zároveň sa byt jasnejšie rozdelil na dve časti – pre majiteľku a dcéru. Izba priliehajúca k obývacej sa stala spálňou majiteľky, izba vo vzdialenejšej časti bytu zasa spálňou dcéry, ktorá vďaka oddeleniu kuchyne získala navyše šatník.

Zariadenie obývacej izby si vyžadovalo rozdeliť priestor na zóny, predovšetkým pre nepravidelný pôdorys. Modulová sedačka pomohla rozšíriť TV časť; veľký jedálenský stôl pri kuchyni sa zároveň bude využívať ako pracovný. Dizajnovo som sa nažila o zladenie pôvodného a nového. Staré parkety vytvorili krásny podklad pre prírodné koberce a jednoduché línie nábytku na mieru si nekonkurujú s pôvodným zariadením. 

Legenda
1 chodba 2 WC 3 kúpeľňa 4 spálňa 5 obývacia izba 6 kuchyňa 7 Izba 8 šatník 9 sklad

Zrkadlová stena vďaka odrazom slnka z obývačkových okien chodbu oveľa viac presvetlila.

V priestrannej obývačke bolo potrebné vyčleniť plochu na TV kútik a jedáleň. Riešením bola modulová sedačka opretá o šikmú stenu. TV časť sa tak viac otvorila do priestoru.

 

Sedačka a ostatný nový nábytok majú neutrálne, nadčasové, mäkké tvary, aby priestor dotvorili a prepojili - sú akýmsi medzikrokom od starého k novému. 

Ing. arch. Lucia Kušnírová, architektka

Vizitka architekta:

Ing. arch. Lucia Kušnírová
T: +421 910 984 860
M: lucia@hausmaus.sk

W: www.hausmaus.sk 

V najbližšom čísle časopisu Môj dom nájdete druhú časť návrhu venovanú riešeniu kuchyne. 

Máte problém so zariadením svojho príbytku? Naši spolupracujúci dizajnéri vám radi pomôžu. Mailujte na adresu: riesenie@jaga.sk.

NÁVRH A TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ 
ZDROJ časopis Môj dom 12/2015 - 01/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky