Premena panelákového bytu krok za krokom - 2. časť - Nové rozvody

04.03.2016  |     

Chcete sa pustiť do rekonštrukcie staršieho panelákového bytu dôkladne a z gruntu? Radi by ste vedeli, čo vás pri nej čaká? Kompletnou premenou škaredého káčatka na šik bytík nás deň po dni previedol Martin Duchoň z ateliéru Greenstudio.

Trikrát meraj... 

Skôr než sa pustíte do sekania nových rozvodov vody, presne si naplánujte umiestnenie vane, sprchy, umývadla, drezu aj práčky a s nimi súvisiacich batérií a odpadov. Už v tejto fáze by ste mali mať vybrané konkrétne produkty – dôležité rozmery a požiadavky sa totiž môžu zásadne odlišovať.

Práce postupujú podľa plánu, v ktorom sa počítalo s ukončením prašných a špinavých procesov do týždňa.

Prvý deň rekonštrukcie. Po vysťahovaní a vyčistení bytu sa majstri pustili do úprav hlavných rozvodov, aby ich pripravili na napojenie novej vodoinštalácie. Zároveň sa v hale vybúral v minulosti populárny oblúk, demontovali sa všetky zárubne a zarovnali dverné otvory. 

Druhý deň sa začalo s výstavbou sadrokartónových konštrukcií. V kúpeľni odstránili obklady a demontovali vaňu a umývadlo. Je tak pripravená na nový vzhľad.

Tretí deň. Kuchyňa a kúpeľňa dostali nové rozvody. Špeciálne v kúpeľni sa dbalo na ich precízne a presné umiestnenie vzhľadom na osadenie vaňových a umývadlových batérií. Vďaka precíznosti v tejto fáze sa vám určite nestane, že batéria nebude v strede vane alebo bude privysoko či prinízko nad umývadlom. 

Štvrtý a piaty deň. V práčovni býva vlhko, preto sa bude vlhkosť odvádzať pomocou ventilátora do vetracej šachty. Nové vzduchotechnické rozvody urobili aj v kúpeľni a na WC. Na vetraciu šachtu ich napojili cez spätnú klapku, aby do bytu neprenikli pachy zo šachty.

V byte bude aj nová elektroinštalácia. Keďže radiátor je pripojený na rozvody kúrenia v podlahe, elektroinštalácia sa musela viesť nad ním.

Za zamyslenie stojí aj praktické umiestnenie svietidiel, vypínačov a zásuviek – najmä v kuchyni, v ktorej býva viacero elektrospotrebičov, by mali byť zásuvky v správnom počte a na správnych miestach. 

Aj pod povrchom. Na to, čo sa skrýva v útrobách starých panelov, sa netreba spoliehať. Niekoľko desaťročí pamätajúce rozvody je istejšie vymeniť, aby vám radosť z novej podlahy či kuchynskej linky nič nepokazilo.

Ing. Martin Duchoň
www.greenstudio.sk

text Kamila Ďuríková
foto Greenstudio a Dano Veselský
zdroj časopis Môj dom 2/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Súťaž Interiér roku: Vidiecke bývanie v modernom poňatí

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky