Záhrada stvorená na bývanie (2.)

06.08.2010  |     

Zhon, stres a únava – to sú časté sprievodné javy dnešného spôsobu života. Sú každodennými spoločníkmi mnohých ľudí bez rozdielu veku. A zároveň s nimi silnie aj snaha uniknúť, odpútať sa. Aspoň cez víkendy...Majitelia záhrad to majú jednoduchšie. Práve uprostred zelene a pod šírym nebom sa totiž relaxuje najlepšie.

V záhrade zabudnete na starosti i obavy – je to dokonalé miesto na stretávanie sa so známymi, hry s deťmi či domácimi zvieratami, prípadne realizovanie záľub. Ideálne je, ak sa na utváraní tohto priestoru budete spolupodieľať, prípadne si ho vytvoríte sami – potom sa tu budete cítiť ešte lepšie. Majte pritom na pamäti, že každá obytná záhrada by mala mať svoj štýl, ktorému treba prispôsobiť všetko – od výberu rastlín až po nábytok.

Základom je farebná harmónia
Dôležitý je aj výber farieb. Ideálne je vytvoriť v obytnej záhrade farebný súlad, ktorý navodí atmosféru pokojnej harmónie – najlepšie ho dosiahnete, ak paletu obmedzíte len na niekoľko farieb. Ak zvolíte priveľmi pestrú farebnosť (napríklad pri kvetoch), bude na vás celá kompozícia pôsobiť príliš dynamicky, roztržito a časom vás unaví. Odporúča sa zvoliť maximálne tri základné farby, oživenie dosiahnete použitím viacerých ich odtieňov. Upokojujúco pôsobí napríklad ružová, modrá, biela alebo žltá. Červená a oranžová sú, naopak, farby dynamické.

Na terase sa iste uplatnia aj rôzne moderné formy relaxačných kresiel a ležadiel. Nezabudnite, že aj k nim patrí efektná výsadba. Samozrejme, treba ju umiestniť tak, aby neprekážala

Ak chcete, aby zo záhrady vyžaroval pokoj, používajte červenú opatrne, nanajvýš v malých detailoch. Oranžová má povzbudzujúci a hrejivý účinok, vyvoláva pocit radosti a tiež chuť do jedla – využite ju najmä na miestach, kde budete stolovať. Tradičnou jednotkou v upokojujúcom pôsobení je zelená – celkovému uvoľneniu napomôže aj to, ak sa v záhrade vyskytne vo viacerých odtieňoch. Z tohto pohľadu je teda dobré, zakomponovať sem viaceré trvalky s okrasnými listami, prípadne aj rôzne druhy okrasných tráv. A nezabudnite, že farebnosť do záhrady vnášate nielen prostredníctvom kvetov, listov a plodov, ale aj cez záhradný nábytok, textílie (pri zariaďovaní záhrady netreba zabúdať napríklad na rôzne vankúšiky), dlažby, oplotenie či steny domu.

 

 

Nábytok a doplnky
Neodmysliteľnou súčasťou obytnej záhrady je exteriérový nábytok, ktorý najlepšie vynikne na peknej terase. V posledných rokoch sa ponuka zaujímavo rozšírila – pribudli nové materiály a veľa sa toho zmenilo aj v oblasti dizajnu. Okrem klasických stolov, stoličiek a ležadiel sú čoraz populárnejšie aj rôzne záhradné hojdačky a závesné kreslá, ktoré možno vystlať mäkkými vankúšmi a aspoň na chvíľu v nich zabudnúť na každodenné starosti. Praktické sú rozličné skrinky (samozrejme, mali by štýlom zapadať do celkového konceptu záhrady) a pri „zariaďovaní“ nezabudnite ani na kvalitný slnečník.

Tohtoročnou novinkou v ponuke renomovanej značky Weber je gril na drevené uhlie One-Touch Deluxe, ktorý možno použiť na priame aj nepriame grilovanie. K jeho praktickým prednostiam patrí stabilná, a pritom ľahká konštrukcia s veľkými kolieskami, vďaka ktorým ho ľahko premiestnite. Pri grilovaní iste prídu vhod háčiky na náradie a dve pracovné plochy, po grilovačke zasa jednoduchý spôsob čistenia.

Ak nemáte vyššie stromy, určite sa vám bude v lete hodiť. Kde-tu môžete do záhradného priestoru umiestniť aj rôzne podstavce či kovové stolčeky – navodia domácku atmosféru a poslúžia na vystavenie črepníkov s rastlinami.Obľúbený je mobiliár z prútia a bambusu, hoci sa viac hodí do zimných záhrad, pretože je menej odolný voči poveternostným vplyvom, hlavne vlhku. Naopak, rotang odoláva nepriaznivému počasiu veľmi dobre, je farebne stály a pevný. Stálicou je, najmä pre nízku cenu, ľahký plastový nábytok. Lacný však nemusí byť ani dostatočne odolný, ani farebne stály a v záhrade nemusí pôsobiť prirodzene. Medzi plastovým nábytkom pritom nájdete aj špičkové dizajnérske kúsky z kvalitných materiálov, tie však ani cenou rozhodne nepatria k najdostupnejším.

Blkotajúci oheň je vždy zárukou romantickej atmosféry. Ak si nechcete v záhrade urobiť stále ohnisko, môžete sa za chladnejších večerov ohriať pri mobilnom ohnisku Weber (prípadne si na ňom aj pripraviť niečo chutné pod zub) – bude vám robiť spoločnosť kdekoľvek, kde si budete chcieť posedieť

V našich záhradách si pozíciu jednotky udržuje drevený nábytok (trendom je aj kombinovanie dreva s kovom). Výborne sa hodí najmä do tradičných a vidieckych záhrad, jeho nevýhodou však môžu byť vyššie nároky na údržbu. Najodolnejšie býva tropické drevo (napríklad tík). Ak sa jeho povrch neupraví a neošetrujete, získa zaujímavú patinu a vytvorí so záhradou nenásilný celok. Pekné však môže byť aj lacnejšie zariadenie z agátového dreva. Aj tradičný kovový nábytok príjemne ladí s vidieckym prostredím a tiež so záhradami v provensálskom štýle. Je pevný a odolný, ale často chladný, preto ho treba doplniť textilnými vankúšmi. Ľahký hliníkový nábytok kombinovaný s výpletom z umelých vlákien sa, naopak, výborne hodí do moderných mestských záhrad.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.


Foto: autor, Weber (BBQ Service) a Zahrada Praha
Zdroj: Daniel Košťál

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Pravá domáca pohoda v štýle „Hygge“

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky