3 otázky pre odborníka na matrace do postele

01.08.2012  |     

Pána Pekarčíka z firmy Materasso Slovakia sme sa spýtali:

Aké matrace a rošty sú na trhu dostupné?
Rošty môžeme rozdeliť na pevné a lamelové. Pevné rošty pod matracom nijako nepracujú, preto sú vhodné pod pružinové a taštičkové matrace. Predpäté, lamelové rošty tvoria pružné lamely, ktoré sa v miestach najväčšieho zaťaženia matraca prehnú (znížia), matrac sa nestláča na minimum svojej výšky, ale len do určitej hĺbky, potom povolí lamela. Sú vhodné najmä pod penové matrace, ktorým zabezpečia dlhšiu životnosť ako na pevných roštoch.  (Pri pružinových matracoch sa pružinové jadro správa podobne ako lamela. Taštičkové matrace sa dokážu lepšie bodovo prispôsobiť, čo lamela nedokáže).

Predpäté lamelové rošty môžeme rozdeliť na polohovateľné (manuálne alebo elektricky) a nepolohovateľné. Platí pravidlo, čím jednoduchší lamelový rošt s menším počtom lamiel, tým tvrdší matrac, s jadrom z pevného, tuhšieho materiálu. Čím je matrac vyšší, tým menej cítiť tlak roštu pod ním.
Na polohovacie rošty sú vhodnejšie matrace z prispôsobivejších materiálov (latex, studené peny) alebo matrace s jadrom výrazne profilovaným do zón (prerezanie jadra).

Matrace sa rozdeľujú podľa použitých materiálov:
• PUR pena
• studená pena
• latexová, hydrolatexová pena
• lenivé peny – lazy foam
• špeciálne HRC peny s vysokou odolnosťou proti preležaniu
• peny vyrábané s použitím prírodných surovín, olejov
• pružiny bonell a pružiny v taštičkách.

TIP: Je dôležité vybrať matrac aj podľa toho, pre koho je určený.

Aký matrac pre koho?
Pre deti sú ideálne menej výrazne zónované matrace alebo matrace bez zónovania.
Pre mladších a aktívnejších ľudí, ktorí v posteli trávia menej času, sú vhodnejšie skôr stredne tvrdé a tuhšie matrace. Pre starších ľudí sú lepšie prispôsobivejšie matrace, skôr mäkšie ako tvrdé.
Toto by malo byť všeobecné pravidlo pre všetkých, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy. Tí, ktorí majú nejaké zdravotné ťažkosti, by mali výber matraca konzultovať aj so svojím lekárom, ktorý by im mal odporučiť vhodný matrac s prihliadnutím na ich zdravotný stav.
Ak je matrac príliš mäkký alebo tvrdý, umiestni sa chrbtica do neprirodzenej polohy. Následky sú svalové napätie a bolesti chrbta.

 

Zobraziť ďalšie tipy matracov

Na čo treba prihliadať pri výbere matraca?
Na telesnú hmotnosť – ešte lepšie na základe BMI – pomeru telesnej výšky a hmotnosti,
na podklad, ktorý budeme mať pod matracom (pevný, lamelový rošt),
na tvrdosť a tuhosť matraca (veľkú úlohu pri výbere zohráva aj to, na akom matraci ste spali doteraz – nový matrac by mal mať podobnú tvrdosť ako ten starý).
na špeciálne požiadavky – dobré odvádzanie vlhkosti, ak na ňom budú spať ľudia, ktorí sa veľmi potia, možnosť odstraňovať alergény, matrac polohovať, prať a pod.,
cenu – jednoduchšie materiály sú cenovo prijateľnejšie, ale dlhodobo si neudržia počiatočné vlastnosti. Drahšie materiály s vyššou hustotou a náročnejším spracovaním majú dlhodobejšie rovnaké alebo podobné vlastnosti, ako keď boli nové.

Pred samotnou kúpou matraca je dôležité vedieť, na akú podložku ho položíte. Ak budete mať pod matracom nepružnú podložku, vyberajte matrace, ktoré majú pružinové jadro. Ak budete mať pod matracom lamelový rošt s pružnými lamelami, rozhodnite sa pre matrac bez pružín. Ak sa rozhodnete pre pružinový matrac v kombinácii s lamelovým roštom, zvoľte si nepolohovateľný lamelový rošt, ktorý zvýrazní pružnosť matraca. Výberu matraca venujte dostatok času. Vyskúšajte si ho priamo v obchode, pre istotu i viackrát po sebe. Inak budete matrac vnímať v sobotu dopoludnia, inak počas pracovného týždňa. (zdroj: Segum)


 


Text: Jana Veselská
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis môj dom, JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky