Interiér sa dá rekonštruovať aj v zime

12.01.2016  |  

Nestihli ste v urobiť prestavbu vášho interiéru v hlavnej stavebnej sezóne? Nemusíte to odkladať o rok, niektoré úpravy sa dajú vykonať aj v chladnom období. Prezradíme vám, ktoré to sú.

Prestavbe priečok, podkrovia, bytového jadra či maľovaniu stien sa v zime nemusíte vyhýbať. Vo vykurovacom období  má vzduch nižšiu vlhkosť, preto pri dobrom vykurovaní a vetraní lepidlá a farby uschnú rýchlejšie ako v lete a kvalitu náteru to nijako neovplyvní. Pri použití sadrokartónových podhľadov, priečok či predsadených priečok navyše stierkovať nepotrebujete. Jeho povrch je dokonale rovný a vyžaduje si už len finálnu farebnú úpravu.

Stropné podhľady

Stropné podhľady sú v obývačke, hale alebo kuchyni veľmi praktické a efektné. Poskytujú rozmiestnenie osvetľovacích bodov podľa požiadavky, popri nich sa môžu schovať aj technické rozvody. Závesný systém, na ktorý sa profily podhľadov inštalujú, dokáže pod stropom vytvoriť dutinu od 3 cm až do niekoľko metrov. Strop s rozdielnou výškou umožňuje vytvoriť optické rozdelenie miestnosti, celoplošné zníženie stropu zas môže pridať na útulnosti priestoru s vysokými stropmi a ušetriť na energii potrebnej na jeho vykúrenie. V podhľadoch vždy ostáva dosť miesta pre izolačnú vrstvu, ktorá môže byť veľmi užitočná. Ideálnym materiálom sú izolácie z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka svojej vláknitej štruktúre vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam dutinách a pružné minerálne vlákna dokonale tento priestor vyplnia. „Minerálna „vata“, ako sa ľudovo nazýva, je veľmi účinná na stropoch pod nevykurovanými priestormi, pod strechou a v nevykurovaných pivničných či garážových priestoroch, nad ktorými sú obytné miestnosti, pretože výborne tepelne izoluje a zabraňuje zbytočným únikom tepla,“ zdôrazňuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation. 

Ľahké priečky

V byte alebo dome je často potrebné opticky alebo konštrukčne vyčleniť pracovný alebo relaxačný kútik, prípadne esteticky oddeliť kuchyňu alebo predsieň od obývačky. Optimálnym riešením sú sadrokartónové priečky a polopriečky. Môžete si ich vybudovať podľa priania, sadrokartónové dosky sa dajú ľubovoľne rezať a dokonca aj ohýbať, takže deliace prvky môžu byť skosené, oblé i zubaté. Ak potrebujete ochrániť miestnosť pred hlukom, účinným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené minerálnou vlnou. Ak použijete k výstavbe takýchto priečok ekologické materiály, získate tak navyše aj príjemné ovzdušie v interiéri. K dobrej klíme prispeje predovšetkým minerálna izolácia vďaka jej schopnosti prepúšťať vodnépary. Minerálna vlna vyrobená pomocou technológie ECOSE je vyrobená z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu, fenolov a umelých farbív, zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri a vytvára tak zdravé prostredie pre bývanie.

Bytové jadro

Ľahké priečky sú veľmi obľúbené aj pri rekonštrukciách bytového jadra. Pri správnom nastavení profilov je možné zavesiť na sadrokartónovú stenu záchodovú misu, bidet i umývadlo. Poskytuje tiež jednoduchú inštaláciu podomietkovej splachovacej nádrže a vodovodných rozvodov. Veľmi dôležité je aj riešenie technickej šachty. Mala by byť dôkladne zvukovo izolovaná a izolácia by mala byť umiestnená zo všetkých strán, ktoré susedia s obytnými miestnosťami. Spojenie minerálnej vlny so sadrokartónom je aj pri zvukovej izolácii ideálne  – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami (www.ecose.sk/vnutorne_steny) a tvrdší sadrokartón zas tóny v nižších frekvenčných hladinách. „Takáto zvuková izolácia je omnoho účinnejšia ako vymurovanie priečky z pórobetónových tvárnic, zachytí o 20 dB hluku viac ako tvárnice s rovnakou hrúbkou,“ vysvetľuje Karol Tužinský z Knauf Insulation. 

KNAUF INSULATION, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Víťaz súťaže Drevostavba roka 2017

Najnovšie knihy a časopisy


Urob si sám 05/2018 v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky