Rozvoňajte si byt bylinkami s vôňou citrusov: medovka, muškát citrónový, verbéna
Bylinky sa tešia čoraz väčšej obľube – nielen ako čaje určené na prevenciu a podporu liečby niektorých stavov, ale aj ako súčasť jedla – v čerstvom stave. Možno ste v lete ochutnali osviežujúce bylinkové malinovky, ktoré vzniknú napríklad rozmixovaním lístočkov medovky a dochutením. Teraz je čas, pozvať bylinky do vášho interiéru.
Nepoužívajte vonnú chémiu, príroda je lepšia!
Nielen preto, že sa pomaly, ale isto ochladzuje, ale preto, aby ste ich mali vždy po ruke, aby ste sa naučili využívať ich pozitíva v každodennej kuchyni, tiež preto, že vďaka ním bude váš byt nádherne voňať. Mnohí dnes na vôňu v byte používajú chemické vône. Tie však obsahujú aj škodliviny a dráždivé látky. Vôňou byliniek rozhodne nič nepokazíte. Viete, ktoré voňajú najlepšie?
Osviežujúca citrusová vôňa
Vôňa, ktorá je veľmi svieža, povzbudzujúca a príjemná azda pre každého je vôňa citrusov. Nemusíte mať doma citrusový strom, túto vôňu majú aj niektoré bylinky. Ich listy sa dajú použiť do šalátov, ale aj do varenia, či kúpeľa. {R1}
Medovka
Rozhodne by vám nemala chýbať upokojujúca medovka, ktorá má nádhernú citrusovú vôňu. Medovku môžete pestovať aj v kuchyni, či v inej izbe na parapete, avšak pripravte sa na to, že sa veľmi rýchlo rozrastá a potrebuje vlastný väčší kvetináč. Nepotrebuje slnko, ideálnejší je polotieň. Výborné na tejto bylinke je, že jej voňavé listy sa dajú oberať prakticky počas celého roka. Môžete ich nechať vysušiť a použiť ako čaj na uvoľnenie, upokojenie, dobrú náladu. Dajú sa však použiť aj čerstvé lístočky, a to do zeleninových a ovocných šalátov a jedál. Je to trvalka a ak ju pestujete na balkóne, na zimu ju zazimujte.
Citrónová verbéna
Hovorí sa jej aj Alojzia citrónová a pochádza z Južnej Ameriky, kde tvorí päťmetrový ker. Pri pestovaní v nádobe, samozrejme, takto nevyrastie, vonia však rovnako nádherne. Kopijovité svetlozelené listy majú veľmi intenzívnu citrónovú vôňu, kvietky bývajú biele alebo modré, malé. Potrebuje slniečko, a je citlivá na chlad.
Listy sa okrem funkcie prírodného osviežovača vzduchu používajú aj na zlepšenie chute do jedla. Odvar z týchto listov má utišujúce účinky. Využitie pre ne nájdeme aj v kuchyni, kde ju môžeme priamo aj pestovať. Sú veľmi chutné ako prísada do pokrmov z rýb, hydinových jedál, krémov, ale aj ozdobiť nimi dezerty. Vyskúšať môžete aj uvoľňujúci verbénový kúpeľ.
Ak ju pestujete vonku, na zimu ju treba prezimovať pri teplote 10 až 15 stupňov.
Citrónová pelargónia, muškát citrónový
Je to rastlinka, ktorú si mnohí pamätáte z okien babičiek. Jej výhodou je nenáročnosť – stačí jej bežná zemina a rastie prakticky kdekoľvek, kde ju zasadíte, potrebuje však slniečko. Táto rastlinka má vynikajúce repelentné účinky – vonné listy odpudzujú hmyz. Kvietky má drobné. Niektorí kuchári ju využívajú aj do jedál. Listami ochucujú šaláty, bylinkové maslo, odvar sa dá piť ako čaj. Pozitívne pôsobí na krvný obeh a srdce, i proti depresiám a na upokojenie, listy treba zbiera pred otvorením kvetov.
Táto rastlina má aj svoj magický význam. Údajne prináša plodnosť, zdravie a lásku. Je to tiež ochranná rastlina.
Sabína Zavarská
Foto: isifa/shutterstock
Kategória:
Zeleň v interiéri
Zdieľať článok