Čierna ako noc, horúca ako láska
Slovo káva pochádza z arabského qahwah, čo znamená rastlinný nápoj - dnes známy a obľúbený na celom svete. Nezáleží na tom, či máte radi espresso, zalievanú, nesku alebo cappuccino… Či vám káva bude chutiť čo najlepšie, závisí od toho, z čoho ju pijete, s kým a v akom prostredí.
Turecká káva – ide o veľmi starý a známy spôsob prípravy kávy v špeciálnej medenej nádobe – džezve. V džezve obklopenej horúcim pieskom sa voda s kávou trikrát privedie po bod varu. Pripravený nápoj sa nalieva do šálky a usadenina, ktorá zostane na dne džezvy, sa uchováva v osobitnej miske. Káva má veľmi silnú chuť, ale to najlepšie z kávy zanikne, lebo výrazná horkosť potláča všetky ostatné chute. Obľúbená je v Turecku, Grécku a na Balkáne.
Filtrovaná káva – jej príprava je veľmi jednoduchá. Pomletú kávu nasypeme do filtra a zalejeme horúcou vodou, ktorá pretečie do nádoby umiestnenej pod filtrom. Takto získaná káva neobsahuje usadeninu, je veľmi jemná a nepripáli sa, ale je málo hutná. Filtrovaním získame len 16 až 18 percent účinných látok obsiahnutých v káve.
Je obľúbená v Nemecku a v európskych kanceláriách.
Melior – systém piestovej kanvice – pomletá káva sa nasype do kanvice s kapacitou na jednu alebo dve kávy, v ktorej je naliata vriaca voda. Pomocou kovového cedidla s rovnakým priemerom ako kanvica tlačíme na dno. Hotová káva preteká cez sitko, zatiaľ čo použitá zmes ostáva pod cedidlom.
Obľúbený v Belgicku, strednej a vo východnej Európe.
Mokka – voda vrie v spodnej časti kanvice a preteká cez filter s kávou tlakom pary, až sa dostane do hornej časti kanvice. Filter by mal byť naplnený až po okraj, ale nie natlačený. Príliš veľa kávy spôsobuje pripálenie nápoja, naopak, príliš malé množstvo spôsobuje nedostatočné vylúhovanie. Keď začne do vrchnej časti kanvice pritekať káva, stíšte oheň, pretože príliš vysoká teplota by v tejto fáze spôsobila horkú chuť kávy. Pri príprave mokka kávy nenechávajte kanvicu bez dozoru.
Mokka je absolútnym favoritom v talianskych domácnostiach.
Espresso – pri dodržiavaní správneho postupu prípravy espressa možno z kávy vyťažiť maximum účinných látok. Na prípravu je nevyhnutná voda s teplotou 90 °C a tlakom 9 atm, ani menej, ani viac. Len tak možno pripraviť dobré espresso. Veľmi často dochádza k jeho pripáleniu príliš dlhým lúhovaním alebo, naopak, k nedovareniu. Pomletá káva musí byť taká hrubá, aby 25 až 30 ml kávy pretekalo 25 až 30 sekúnd. Espresso sa pripravuje zo 7 g kávy.
Cappuccino – recept na prípravu cappuccina sa k nám dostal z Talianska. Je to vlastne horúca káva z espressa doplnená mliekom vyšľahaným parou . Aby sme získali horúce „vyšľahané“ mlieko, musí sa para viesť cez kanvicu s plnotučným mliekom a tá sa musí vertikálne pohybovať. Hotové cappuccino môžeme posypať kakaom, strúhanou čokoládou alebo škoricou.
Zalievaná káva – je to najjednoduchší a najškodlivejší spôsob prípravy kávy. Odmerku jemne zomletej kávy dáme do šálky a zalejeme vriacou vodou. Kávu zamiešame iba raz, aby sa zbytočne nemútila a nestrácala svoju chuť a arómu. V prvej fáze káva veľmi príjemne vonia, ale treba ju vypiť takmer okamžite po zaliatí. Dlhým kontaktom vody s kávou sa totiž káva pripáli. Horúca voda je pri tomto spôsobe prípravy v kontakte s kávou tak dlho, že sa uvoľňujú škodliviny obsiahnuté v usadenine. Stáva sa to najmä vtedy, keď čakáte, kým káva vychladne.
Viac v galérii k článku.