Zima dokáže strechu poriadne preveriť. Ako ju pripraviť na zimu, aby ste predišli vážnym problémom?
Zima dokáže strechu poriadne preveriť – výdatné dažde, mráz a sneh spoľahlivo odhalia nekvalitné materiály či sfušovanú realizáciu a aj drobné nedostatky alebo poškodenia dokážu spôsobiť poriadnu „paseku“. Strechu preto pred zimou dôkladne skontrolujte, môžete tak predísť vážnym problémom.
Kontrola pred zimou
V zime je strecha vystavená väčšej záťaži. Okrem vody a vetra musí zvládnuť aj mráz, ľad a sneh. Preto by ste mali pred každou zimou strechu na svojom dome dôkladne skontrolovať. Aj tu totiž platí, že prevencia je najlacnejším a najjednoduchším riešením – ak prípadné nedostatky odhalíte a opravíte včas, zabránite rozsiahlejšiemu poškodeniu a väčším škodám.
Základom je vizuálna kontrola – zo zeme si poriadne prezrite všetky škridly aj hrebenáče, strešné doplnky a klampiarske detaily (vetracie pásy, tesnenia úžľabia a pod.), okolie prestupujúcich prvkov aj odkvapový systém, či ich v priebehu roka nepoškodili búrky, vietor alebo krupobitie. Ideálne podmienky na to nastanú, keď po daždi vykukne slniečko. Vtedy totiž na mokrej krytine vidno aj drobné praskliny.
Poškodené miesta si odfoťte alebo poznačte do jednoduchého nákresu, napíšte si aj počet prasknutých či uvoľnených škridiel. Pomôže vám to pri komunikácii so stavebnou firmou, ktorá si tak dokáže urobiť predstavu o rozsahu prác.
Ak na strechu zo zeme dobre nevidno (má napríklad zložitejší tvar), bude potrebné na ňu vyliezť. V takom prípade sa hodí, ak sú na streche bezpečnostné prvky, ktoré pohyb po nej uľahčujú – výlezové okná, rebríky, stúpacie plošiny a pod. Takáto obhliadka však nie je pre každého. Ak sa na ňu necítite, obráťte sa radšej priamo na firmu.
Pre správnu ochranu strechy je najdôležitejšie jej celkové riešenie – spád a výber strešnej krytiny. Už pri projektovaní by sa malo pamätať aj na vhodné bezpečnostné prvky.
Dôležité úpravy
Na odstránenie nedostatkov si môžete zavolať profesionálov, no ak si trúfate na pohyb po streche, veľkú časť príprav na zimu zvládnete aj sami. Nezabúdajte však, že pri práci v takejto výške je prvoradá bezpečnosť!
Najskôr urobte na streche poriadok – odstráňte napadané lístie a nečistoty, ktoré by mohli brániť odtekaniu zrážkovej vody a tá by potom mohla zatekať do podstrešia. Vlhkosť, ktorá sa v lístí drží, navyše môže spôsobiť koróziu či podporiť rast machu. Zamerajte sa najmä na rozličné kúty, miesta za komínom, lemovania okolo strešných okien a prestupov cez strechu.
Dôležité je vyčistiť odkvapové žľaby a rúry, prípadne zvážte montáž ochranných mriežok na žľaby a zachytávačov nečistôt do kotlíkov. Keď máte blízko domu vysoké stromy, venujte pozornosť aj im. Ak hrozí, že by sa niektoré vetvy mohli v zime pod náporom snehu zlomiť a poškodiť strechu, radšej ich odrežte.
Všetky poškodené škridly a hrebenáče treba vymeniť – opatrne ich vyberte a nahraďte novými, ktoré je dobré mať v zásobe. Polohu posunutých kusov krytiny upravte tak, aby ich drážky do seba dobre zapadali. Uvoľnené škridly a klampiarske doplnky upevnite – dotiahnite alebo doplňte chýbajúce skrutky, upravte polohu plechových príponiek, prípadne použite na upevnenie nehrdzavejúci drôt. Spoje a prechody utesnite pomocou špeciálneho tmelu v kartuši, ktorý bežne dostať v stavebninách.
Nepodceňujte drobné chyby
Cez prasknuté škridly môže voda zo zrážok zatekať do podstrešného priestoru, preto je nutné vymeniť všetky, ktoré sú zlomené, prasknuté alebo inak poškodené. Ani drobné praskliny pritom netreba podceňovať. Pri opakovanom zmrazovaní môžu totiž spôsobiť rozlomenie tvarovky.
Určite nevynechajte odkvapový systém. Ak treba, upravte spád žľabov pomocou polohy hákov, prípadne podložte horný koniec žľabu v hákoch dreveným klinom. Zdeformované časti vyberte, vyrovnajte a namontujte späť. Chýbajúce kusy doplňte, v netesných spojoch vyrovnajte polohu jednotlivých častí a spoje potom pretmeľte.
Nezabudnite na strešné okná
Moderné strešné okná sú pomerne nenáročné na údržbu aj vďaka vonkajšiemu oplechovaniu, ktoré ich chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Raz za rok však potrebujú základnú starostlivosť:
- Umyte sklá, okenný rám a vonkajšie lemovanie hladkou handričkou a vlažnou vodou. Pozor na mráz! Pri umývaní teplou vodou v mraze by mohlo sklo prasknúť.
- Odstráňte napadané lístie a ďalšie nečistoty z lemovania okolo okna, aby mohla dažďová voda správne odtekať.
- Skontrolujte gumové tesnenie okna – malo by byť pružné. Ak nie je, treba ho vymeniť.
- Premažte kovanie trochou vazelíny a dotiahnite prípadne povolené skrutky.
- Preperte a po uschnutí vráťte späť prachový filter, ktorý je zasunutý pod oplechovaním v hornej časti rámu.
- Na celodrevených rámoch skontrolujte lak. Ak je povrch poškodený, rám je potrebné prebrúsiť brúsnym papierom a prelakovať jednou alebo dvomi vrstvami vodou riediteľného akrylového laku.
Pred zimou skontrolujte:
-
Plochu strechy
Zo strechy odstráňte napadané lístie a ďalšie nečistoty, ktoré by mohli brániť správnemu odtekaniu vody.
-
Stav strešnej krytiny
Škridly, ktoré sú nadvihnuté, posunuté alebo nesedia, treba napraviť a umiestniť do správnej polohy. Poškodené kusy sa musia vymeniť, chýbajúce doplniť. „Dôkladne skontrolujte najmä rezané škridly v úžľabí, ktoré býva najviac zaťažené snehom. Preto je dôležité, aby boli správne zaistené na svojom mieste,“ zdôrazňuje Michal Dobrovodský z Tondachu.
-
Vodné drážky klampiarskych prvkov
Vyčistiť treba najmä lemovanie okolo komína, strešných okien, solárnych panelov či zvislých konštrukcií.
-
Prestupy
Pre odvetranie kanalizácie, anténu, solárne potrubie alebo káble. Práve tieto miesta predstavujú väčšie riziko. Preto je dôležité už pri realizácii šikmej strechy investovať do komplexného systému, s ktorým dosiahnete maximálnu bezpečnosť prestupov strechou.
-
Žľaby a odkvapy
Najprv ich vyčistite od lístia, potom skontrolujte ich spád a uchytenie v hákoch. Uistite sa tiež, že spoje odkvapového systému dobre tesnia. Na udržanie priechodnosti odkvapov sú skvelým pomocníkom mriežky, ktoré nečistoty v odkvape zachytávajú.
Ak si na práce na streche netrúfate, nechajte ich radšej na profesionálov!
Pripravte sa na sneh
Táto príprava by však mala byť súčasťou realizácie, resp. projektu šikmej strechy. Keďže sneh predstavuje špecifický a pomerne komplikovaný problém, jeho riešenie by mal mať v rukách skúsený projektant.
Na jednej strane je žiaduce, aby sa sneh na streche nedržal. Ak totiž jeho hmotnosť presiahne nosnosť strechy, môže dôjsť k jej vážnemu poškodeniu, dokonca až k jej prepadnutiu. Pri väčšej snehovej nádielke je preto nevyhnutné sneh zo strechy manuálne odstrániť.
Zimné zaťaženie strechy pritom do veľkej miery závisí od jej sklonu – zo striech s nižším sklonom sa sneh skĺzava pomalšie, sú preto vystavené vyššej záťaži. Okrem sklonu však pomáha snehu zo strechy aj povrch krytiny. Vo všeobecnosti platí, že čím hladšia je krytina, tým ľahšie sa po nej kĺže.
Na druhej strane predstavuje zosuv snehu zo strechy nebezpečenstvo. Najmä ak popri dome vedie chodník, cesta alebo cestička v záhrade – väčší kus namrznutého snehu a ľadu môže vážiť až 500 kg, takže bez problémov zničí auto alebo vážne až fatálne zraní človeka.
Sneh by sa nemal zosúvať ani na pozemok susedov, o čom hovorí občiansky zákonník. Strecha so sklonom strešných rovín strmším ako 25o musí mať preto snehové zábrany, ktorých úlohou je zachytávať zosúvajúci sa sneh. Návrh protisnehového systému je však zložitý a musí počítať so sklonom a tvarom strechy, množstvom snehových zrážok v danej oblasti, ale aj s inými faktormi. Preto je ideálne zveriť ho do rúk špecialistu, či už z radov výrobcu strešnej krytiny, projektantov, alebo pokrývačov.
Protisnehové zábrany
Účelom protisnehových prvkov je zadržať sneh na ploche strechy, aby sa rovnomerne topil, a zabrániť zosuvom väčšieho množstva snehu a ľadu. V súčasnosti existuje niekoľko druhov snehových zachytávačov. Odporúča sa pritom kombinácia líniových (protisnehové mreže) s bodovými (protisnehové škridly a háky) a ich rovnomerné rozmiestnenie po celej ploche strechy.
„Protisnehové zábrany sa aplikujú celoplošne, aby udržali váhu snehu aj po výdatných zrážkach,“ vysvetľuje Michal Dobrovodský, produktový manažér značky Tondach. Umiestňujú sa tam, kde by mohol byť prípadný zosuv snehu nebezpečný. Ak v mieste zakončenia strechy nie je napríklad chodník, prípadne sa tadiaľ v záhrade nechodí, zábrany nie sú nutné.
Tam, kde padajúci sneh nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, je, naopak, žiaduce, aby sa zo strechy zosúval a stavbu zbytočne nezaťažoval. Na to však treba myslieť už vo fáze projektu a navrhnúť objekt a strechu tak, aby zošmyknutie snehu nespôsobilo škody v okolí domu ani nepoškodilo samotnú strechu.
Pred zosúvajúcim sa snehom treba totiž chrániť aj úžľabia, vikiere, strešné okná alebo telesá prestupujúce strechou. Ak topiaci sa a často aj zmrznutý sneh, ktorý kĺže zo strechy, narazí napríklad v úžľabí na škridly na náprotivnej ploche, môže ich poškodiť. Podobne môže pohybujúci sa sneh porušiť aj strešné okná a ďalšie prvky na streche, ktoré sú preň prekážkou.
Bezpečnosť je prvoradá!
- Na strechu nikdy nechoďte, keď je mokrá alebo namrznutá a ani pri silnom vetre.
- Obujte si pevné topánky, ktoré sa nešmýkajú, oblečenie by nemalo byť voľné.
- Použite len stabilný a dostatočne dlhý rebrík.
- Na streche sa uviažte sa o kotviace bezpečnostné body, prípadne o dostatočne pevný komín.
- Práce robte vždy vo dvojici.
Čo so žľabmi?
V horských oblastiach, kde poriadne snehové nádielky nie sú nijako výnimočné, bývalo zvykom pred zimou odstrániť odkvapové žľaby, aby ich sneh zosúvajúci sa zo strechy nepoškodil. Je to však nutné?
Odpoveď na otázku, či dávať, alebo nedávať žľaby na zimu dolu, nie je jednoduchá. Vždy totiž záleží na konkrétnom prípade. Odkvapový systém chráni dom pred zrážkovou vodou, takže ak na jeseň odstránite žľaby, vystavíte dom vlhkosti práve v najnepríjemnejšom období na začiatku a na konci zimy.
Trvalé zabudovanie žľabov (bez nutnosti dávať ich dolu) je pritom technicky možné. Či už použitím vhodného sortimentu (spevnených či zdvojených žľabových hákov, oblých čiel žľabu, spevňujúcich prvkov a pod.), alebo správnym stavebnotechnickým riešením (napríklad vhodnou vzdialenosťou žľabu od odkvapovej hrany).
Ďalšou možnosťou je vybaviť odkvapy elektrickým rozmrazovacím systémom, ktorý vďaka vykurovacím káblom bráni ich zamŕzaniu. Ide síce o drahšie riešenie, no často lepšie než odstránenie žľabov. Na pôvodnú otázku teda možno odpovedať otázkou: Je odvodnenie strechy správne navrhnuté a zrealizované? Má strecha funkčné protisnehové zábrany? Ak áno, potom žľaby odstraňovať nemusíte.
To sa však väčšinou týka novostavieb. Pri starších domoch môžu nastať problémy napríklad pri nedokonale zateplenom podkroví. Topiaci sa sneh a ľad sa zo strechy sunie s ohromnou silou, takže žľaby a háky, ktoré tvoria bariéru, môže poškodiť. V takom prípade je, samozrejme, lepšie pred zimou žľaby odstrániť, než každú jar počítať škody.
Pri výbere krytiny si všímajte mrazuvzdornosť
Strecha musí v našich zemepisných šírkach čeliť nielen vode, vlhkosti či vetru, ale aj mrazu, snehu a ľadu. Pri nekvalitnej krytine sa tak môže stať, že voda, ktorá sa dostane dovnútra škridly, zamrzne a ľad začne materiál pomaly drviť. Trvá pritom niekoľko rokov, kým sa zvyknú prejaviť dôsledky, a tak tomuto problému mnohí nevenujú pozornosť.
Aké je riešenie? Ideálne je vybrať si mrazuvzdornú krytinu. Pozor si treba dať najmä pri krytinách pochádzajúcich z južných krajín, na ktoré nie sú kladené také vysoké požiadavky na mrazuvzdornosť. Pre sklz snehu je ideálny hladký povrch glazovanej keramickej krytiny.
NÁŠ TIP
Chcete ušetriť na kúrení? Vymeňte ešte pred zimou staré strešné okná!
„Skvelým krokom k šetreniu na energiách v zimnom období je výmena starých strešných okien za moderné – s nízkoenergetickým sklom, ktoré kombinujú výborné izolačné vlastnosti s výhodami pasívnych solárnych ziskov,“ odporúča technický poradca spoločnosti VELUX Jakub Mrázek.
Výmenou starého strešného okna VELUX (s Uw = 2,8 W/m2 . K) za nové okno VELUX Štandard Plus (s Uw = 1,0 W/m2 . K) znížite tepelné straty oknom o viac ako 60 %. Ich energetickú účinnosť môžete ešte zlepšiť, ak ich vybavíte tienením s tepelnoizolačnou schopnosťou.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Tondach, Terran, Prefa, VELUX, istock.com
Zdroj: časopis Môj dom