Konečne dospeli! Čo dnes dokážu teplovzdušné fritézy?

16. 04. 2021
Zdieľať

Nečakajte z nich dokonalý rezeň, najchutnejšie hranolčeky ani šťavnatú praženú rybu v trojobale. Hoci žiadna z teplovzdušných fritéz nedokáže nahradiť vaničku s rozpáleným olejom, prekvapenie prichádza vtedy, keď to najmenej čakáte. Sú jedlá, pri ktorých prúd horúceho vzduchu dokáže zázraky.

Konečne dospeli

Niet malých spotrebičov, ktoré by v posledných rokoch dospeli tak výrazne ako teplovzdušné fritézy. Z nesmelých piecok na prípravu dvoch porcií jedla z mrazených polotovarov sa stali oporou rodinného varenia práve tak ako kedysi remoska. Počítať môžete s výdatným obedom či večerou pre štyroch ľudí, s puncom čerstvosti surovín.

Na prvý pohľad zbadáte veľké dvierka, osvetlenie, rozdelenie priestoru do poschodí, funkciu miešania, ale aj tepelný senzor na automatické varenie či halogénový ohrev. Výrobcovia nezmenili iba dizajn a ovládacie panely, ale aj útroby spotrebičov. A mnohí nezabudli ani na inšpiratívnu kuchárku či aplikáciu do mobilu.

Prečítajte si tiež
Ktorý ponorný mixér zvíťazil v redakčnom teste?

Čo by ste mali vedieť

Polotovary

Z mrazených polotovarov pripravíte v teplovzdušnej fritéze iba tie, ktoré boli vopred predpražené. Pre autentickú chuť musia byť už nasiaknuté olejom. Nenechajte sa oklamať pestrým trojobalom, ktorý je iba prifarbenou strúhankou prichytenou na surovom cestíčku. Platí to obzvlášť pre výrobky z rýb.

Para

Pri každej príprave sa z teplovzdušnej fritézy uvoľní do vzduchu veľké množstvo pary. Závisí iba od modelu, či bude mať podobu súvislého oblaku alebo sa ventilátorom rozptýli v priestore. Preto je fajn, ak máte v kuchyni odsávač pár s odvodom (nie cirkuláciou), aby vám nevlhli steny a interiér príbytku.

Ohrev

Kým halogénový ohrev mimoriadne rýchlo preniká do hĺbky zmrazených a objemných surovín, ohrevná špirála pôsobí intenzívnejšie na povrch každého jedného kúska. Ak má byť teplota rovnomerná v celom priestore fritézy, musí byť vybavená dvomi špirálami alebo aktívnym miešaním surovín v miske.

Rošty

Väčšina teplovzdušných fritéz je vybavená roštmi na uloženie surovín do prúdu horúceho vzduchu v niekoľkých poschodiach. Či už ide o syr v trojobale, rezne, alebo krokety, prehadzovaniu poschodí sa počas prípravy asi nevyhnete. Inak budú výsledky pečenia nerovnomerné, hoci bol ohrevu vystavený celý povrch porcií.

Ražeň

Otočný ražeň s bubnom na hranolčeky alebo nádoba s miešadlom na prípravu švédskej pyttipanny? Ak vstúpi do tepelnej úpravy dynamika, smelo sa môžete pustiť aj do prípravy surovín nakrájaných na menšie kúsky, plátky alebo hranolčeky. Budete prekvapení, čo dokážete so zeleninou a s mäsovými guľôčkami.

Tuk

Zabudnite na reklamné grafiky, v ktorých lyžička oleja cirkuluje spolu so vzduchom v bezprostrednom okolí surovín, aby ich vypražila. Firmy sa pokúšajú zdôrazniť fakt, že teplovzdušné pečenie môže byť menej kalorické ako vysmážanie v oleji. Máloktorý z nich vás upozorní na akrylamidy, ktoré sa hromadia v tmavých vypečených kôrkach.

Údržba

Drobné kvapôčky pripáleného oleja v krátkom čase pokryjú vnútorný priestor teplovzdušnej fritézy i pracovné príslušenstvo. Prednosťou je, ak sú dvierka na pohodlnú údržbu plne odnímateľné a výbava pripravená na čistenie v umývačke riadu. Niektoré z modelov majú vzduchový filter, ktorý žiada pravidelnú výmenu.

Prečítajte si tiež
Ergonómia kuchyne: Ako si naplánovať a zariadiť pracovný priestor

Radí Marcela Gigelová

redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Kapacita

Kilogram zemiakov, jedenapolkilogramové kurča alebo tucet špekáčikov? Kým vyberiete model, zamyslite sa nad svojimi zvyklosťami.

Ohrev

Výhrevná špirála, dve špirály, ale aj halogénový ohrev – stratégie ohrievania sú rôzne.

Predvoľby

Kým sa zorientujete v teplotách a časoch prípravy, predvoľby automatu vám budú pri rozbehu nápomocné.

Výbava

Nie každý výrobca vám ponúkne nádobu na pečenie koláčov alebo rošt na rozdelenie priestoru.

Recepty

Nazrite do pribalenej brožúry, tradičná domáca kuchyňa to rozhodne nie je.

Užitočné rady

  1. Soľ a koreniny zapracujte vždy do oleja, aby ich ventilátor z nádob pri pečení nevyfúkol.
  2. Prepečeniu koncov kuracích krídeliek zabránite tým, že ich poslednú časť zabalíte do alobalu.
  3. Huby a teplovzdušné fritovanie nejdú príliš dohromady. Pripravte si ich radšej na panvičke.
  4. Aby boli hranolčeky z čerstvých zemiakov čo najlepšie, krájajte ich na formát 7 × 7 milimetrov a bohato pokryte olejom.

Ako sme testovali

V mrazničke hotové polotovary zo supermarketu, v špajze čerstvé suroviny na varenie. Chvíľu to trvá, kým sa vám podarí skrotiť kuchársku fantáziu tak, aby ste sa bez stiesneného pocitu vmestili za malé dvierka teplovzdušnej fritézy.

Výsledky testovania

Víťaz testu Môj dom

Philips Airfryer Smart Sensing XXL

Teplovzdušná fritéza Philips

Zdroj: Philips

Ohrev: nízkoteplotná špirála, ventilátor

Funkcie: senzor, termostat, časovač

Výbava: sieťovaná pracovná nádoba

Vložíte dnu nasolené welfare kurča, zvolíte na displeji jeho hmotnosť a do hodiny a pol máte pred sebou dokonale chrumkavú kožku a šťavnaté mäso prepečené až po kosť. Podobné je to s hranolčekmi z čerstvých zemiakov, ktoré musíte vopred premiešať s olejom a so soľou. Dokonalé výsledky tohto modelu spočívajú v nízkoteplotnej špirále, objemovom senzore a prúdení vzduchu, ktorý cez dvojité steny pracovnej nádoby prichádza k surovinám z vrchnej i spodnej strany, lepšie to nezvládne ani elektrická rúra. Ak však zatúžite po koláči či niekoľkých porciách mrazených polotovarov, musíte si priplatiť za rošty, pekáč i príslušenstvo.

Hodnotenie: *****

Cena:  325 €

www.philips.sk

Tefal Actifry Genius XL 2v1

Teplovzdušná fritéza Tefal

Zdroj: Tefal

Ohrev: teplovzdušný ventilátor

Funkcie: automat, termostat, duálny časovač

Výbava: dve pracovné nádoby, odmerka

Americké zemiaky pre 5-člennú rodinu v spodnej nádobe a grilované kuracie stehná k tomu o poschodie vyššie. Ak máte radi kreatívne varenie, táto teplovzdušná fritéza vás zaručene prekvapí. Vložíte do nádoby zemiaky, zeleninu, mäsové guľôčky, pridáte k nim olej s koreninami a o zvyšok sa postará automat. Mieša, pečie a sleduje čas, aby sa nič nepripálilo. Keď bude so základom hotový, o poschodie vyššie dopečie v druhej nádobe i lekvárové šatôčky z lístkového cesta. Kompletné menu v jedinom pomocníkovi, ktorého nádoby putujú do umývačky riadu. Ak nabehnete na nový režim, jednoduchšie to už nejde.

Hodnotenie: ****-

Cena: 298 €

www.tefal.sk

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Sencor SFR5400 WH

Teplovzdušná fritéza Sencor

Zdroj: Sencor

Ohrev: halogén, spodná špirála, ventilátor

Funkcie: automat, termostat, časovač

Výbava: nádoba s miešadlom, plech, rošt, stojan na kurča

Ak hľadáte teplovzdušnú fritézu na olejom nasýtené mrazené polotovary, tento model z nich vďaka halogénovému ohrevu vytiahne maximálny zážitok z chute a štruktúry. Naložíte dve-tri porcie na rošt, pustíte časovač a výsledok sa dostaví sám. Vyskúšali sme si prípravu výbornej pyttipanny v nádobe s automatickým miešaním, pripravili sme i fajn pečené zemiaky a priemerné hranolčeky. Vyhnite sa však použitiu miešadla na tie predmrazené – rozbijú sa pred dopečením a otvoria šťavnaté vnútro spod chrumkavej kôrky. Po boku šťavnatého kurčaťa zo stojana im to však prepáčite.

Hodnotenie: ****

Cena: 169 €

www.sencor.sk

Prečítajte si tiež
Dva najčastejšie druhy baktérií, s ktorými sa stretávate vo vašej kuchyni

Ariete 4619 Airy Fryer Oven

Teplovzdušná fritéza Ariete

Zdroj: Ariete

Ohrev: špirála, ventilátor

Funkcie: automat, termostat, časovač

Výbava: otočný ražeň, bubon, tri mriežky, plech

Žiadna iná teplovzdušná fritéza nie je vybavená tak bohato ako tento model. Počítať môžete s otočným ražňom na kurča, otočným bubnom na hranolčeky, tromi mriežkovými predelmi a plechom na pečenie. S kapacitou na 4 až 6 porcií a všestrannosťou automatických programov treba myslieť na jediné. Ak pracujete s mrazenými polotovarmi, musíte niekoľkokrát zmeniť poradie mriežkových podnosov, aby boli všetky prepečené rovnomerne. Inak vrch prepečiete a spodok je nedopečený. Hranolčeky zo surových zemiakov nám pripadali chutnejšie ako z polotovaru, celkovo nás však bavila pestrosť varenia.

Hodnotenie: ****-

Cena: 149,90 €

www.vždy.sk

Philco PHAF500

Teplovzdušná fritéza Philco

Zdroj: Philco

Ohrev: špirála, ventilátor

Funkcie: automat, termostat, časovač

Výbava: pracovná nádoba

Ak vám doslúžila teplovzdušná fritéza, s ktorou ste boli nadobro spokojní, tento model bude jej plnohodnotnou náhradou bez toho, aby ste museli meniť svoje návyky. Ide o spotrebič prvej generácie v kvalitnom vyhotovení s množstvom automatických predvolieb, ktorý vám ponúka svoju 5-litrovú nádobu s teplovzdušným obehom v dvojitom plášti pracovného priestoru. Zemiaky, zelenina, hranolčeky, porcie mäsa i polotovary – ničím nesklame, ničím neprekvapí. Je to klasická teplovzdušná fritéza tak, ako ste ju vídali v posledných piatich rokoch.

Hodnotenie: ***-

Cena: 134,90 €

www.philco.sk

Text: Marcela Gigelová, zodpovedná redaktorka Miroslava Maceková

Foto: Sencor a archív firiem

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: fritézy pečenie varenie varenie v pare
Zdieľať článok

Diskusia