Zdroj: PEARL-DESIGN

Súťaž Interiér roku: Vysnený dom zahalený do sivej farby

11. 02. 2021
Zdieľať

Investorom realizácie bola žena, ktorá si chcela splniť svoj celoživotný sen – vytvoriť pre svoju rodinu také miesto, ktoré ponesie názov „domov so všetkým, čo podľa nej k tomuto slovu patrí“.

Hlavnou myšlienkou celej realizácie bolo motto „dom má slúžiť mne, nie ja jemu“. Pri návrhu interiéru bol tak po celý čas kladený dôraz na praktický dizajn a kvalitu použitých materiálov. Požiadavkou majiteľky bolo, aby bol celý dom zahalený do jej obľúbenej sivej farby. Napriek tomu mal byť interiér teplý, útulný a rodinný.

Terasa s posedením

Terasa je členitá a keď sa otvoria presklené plochy, priestor sa spojí. Zdroj: PEARL-DESIGN

Dom, ktorý stojí vo Velkej Bystřici, v malom meste neďaleko hanáckej metropoly, disponuje úžitkovou plochou 220 m². Do hlavných komunikačných priestorov, ako sú vstupné a spojovacie chodby, kuchyňa, jedáleň a obývacia izba, bola položená veľkoformátová dlažba v betónovosivom odtieni.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Záchrana bytu v kubistickom dome

Tento materiál bol zvolený aj pre možné prepojenie vnútorných obytných priestorov s vonkajšou rozľahlou terasou – pri otvorení všetkých okien sa vnútorná a vonkajšia plocha spája do jednej. Súkromné oddychové miestnosti disponujú masívnymi drevenými podlahami s výraznou štruktúrou.

Medzi zaujímavé prvky interiéru rodinného domu radíme dekoratívne stierky a tapety s minimalistickým či kvetinovým vzorom, v chodbách potom obloženie stien dubovým kefovaným drevom. Všetky obytné priestory sú vybavené mobiliárom, ktorý je vyrobený predovšetkým z drevenej dyhy v kombinácii s lakovanými plochami a solitérnym kusmi nábytku európskych a svetových výrobcov.

Spalňa s kvetinovou tapetou

Tapeta s kvetinovým vzorom sa nachádza aj v spálni. Zdroj: PEARL-DESIGN

Za naozajstnú dominantu majiteľka považuje prírodný kameň, do ktorého sa zamilovala (ktorým bola očarená) pri jednej zo svojich návštev Talianska. Ide o 800 miliónov rokov starý pegmatit Quarzit Patagonia. Je charakteristický väčšou veľkosťou zŕn, ktoré mu dodávajú 3D efekt.

Kameň pegmatit v chodbe

Vstupnú chodbu zdobí 800 miliónov rokov starý pegmatit Quarzit Patagonia. Zdroj: PEARL-DESIGN

Odpoveď na otázku, kam tento jedinečný kamenný prvok umiestniť, bola zrejmá – jedine do vstupnej chodby. Tak aby každého okamžite zaujal. Na umocnenie wow efektu je kameň zozadu presvietený LED svetlami, a tak zaisťuje chodbe neobyčajne teplé svetlo v pastelových tónoch.

Kúpeľňa so sprchovým kútom

Interiér je krásne zladený. Zdroj: PEARL-DESIGN

Interiér celého domu je veľmi jednoducho a prakticky zariadený. Osobitý štýl sa odráža nielen v použitých materiáloch vybavenia, ale aj v nepatrných detailoch, ktoré síce nemusia byť na prvý pohľad rozpoznateľné, ale dokresľujú a podčiarkujú harmóniu celého interiéru.

Zelená dekorácia

Zelená dekorácia v chodbe oživuje interiér. Zdroj: PEARL-DESIGN

Hovoríme najmä o prepojení toho, čo je pred, a toho, čo je za oknom. Napríklad na jar pri raňajkách má rodina možnosť z veľkého okna v jedálni sledovať načerveno kvitnúci strom v záhrade a z kúpeľne hlavnej spálne potom podsvietený nekonečný strom, ktorý vytvára neopakovateľnú atmosféru v interiéri domu.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Vkusne zariadená dvojpodlažná chata odkazuje na pôvodnú stavbu

Pevne veríme, že sme dokázali prepojiť minimalizmus a čistotu vnútorného interiéru s krásnou prírodou moravskej Hanej. Predovšetkým však splniť to najdôležitejšie, a to sen jednej rodiny.

Autori interiéru: PEARL-DESIGN s.r.o., Mgr. Eva Heinzová, Ing. Komárek Jakub

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2020

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dizajnový nábytok drevené podlahy interiérové doplnky moderné bývanie presklené plochy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia