Rodinný dom v Rovinke púta kontrastom tehly a dreva na fasáde

30. 11. 2021
Zdieľať

Obec Rovinka pri Bratislave sa stala obľúbenou satelitnou lokalitou hlavného mesta. Bývanie v nej vyhľadávali a stále vyhľadávajú najmä mladé rodiny, ktoré túžia po pokoji v blízkosti mesta. Celkovo je obec charakteristická nízkou zástavbou rodinných domov z 20. storočia. Nedávno tu pribudol zaujímavý dvojpodlažný rodinný dom odetý do tehlového plášťa s drevenými akcentmi. Elegantné jednoduché tvary, čisté línie, premyslená dispozícia s vysokou úrovňou presvetlenia – to je výsledok práce architekta Jakuba Kolaroviča.

Novostavba stojí na pozdĺžnom pozemku – v jeho zadnej časti. Vďaka tomuto riešeniu sa podarilo dosiahnuť vyššiu mieru súkromia a postaviť dom čo naďalej od hlavnej dopravnej tepny z Bratislavy do južných miest. Podoba domu vyplynula z dvoch hlavných faktorov: prostredie a blízkosť susedských stavieb. Severná fasáda je preto uzatvorená a stráži súkromie domácich pred obyvateľmi novej viacpodlažnej zástavby. Naopak, južná fasáda je plne otvorená do záhrady.

Prečítajte si tiež
Rozšírenie vnieslo do radového domu svetlo i vzduch. Najväčšou zmenou prešla strecha

Svetlý interiér napriek uzatvoreným fasádam

Napriek tomu, že je stavba prakticky z troch strán uzatvorená, prirodzené svetlo v interiéri dosahuje vysokú úroveň. Architekt ho vtiahol dnu predovšetkým cez presklenú južnú fasádu vďaka členeniu dispozície, ktorá so svetlom pracuje a neblokuje ho.

Drevené schodisko so skleneným zábradlím

V celom interiéri dominuje drevo a biela farba stien. Sú skombinované so svetlou dlážkou. Zdroj: Matej Hakár

Významný efekt však prinášajú strešné svetlíky. Takéto svetlíky sú na viacerých miestach, napríklad nad schodiskom, v kúpeľni, v šatni. Svetlík nad schodiskom so skleným zábradlím presvetľuje aj veľkorysý vstupný priestor.

Drevená stena v bielej obývačke v modernom rodinnom dome

Obývačka s jedálňou. Zdroj: Matej Hakár

Do domu cez nádvorie so zeleným ostrovom

Vstup do domu je riešený zo severnej časti pozemku cez nádvorie, ktoré je vďaka betónovému povrchu v kontraste s južnou záhradou. Strohosť minimalistickej fasády spestruje zelený ostrov so stromom. Ten zároveň vytvára súkromie pre miestnosť pracovne. Ihneď, keď vojdete to interiéru, sa priestor postupne rozvíja, otvára. Zo vstupnej haly vidíte priamo do spoločenskej dennej zóny, skrz presklenia na terasu a do záhrady.

Prečítajte si tiež
Biely dom od bratislavských architektov plný svetla a zelene

Zo spální na balkón, z dennej zóny na terasu a do záhrady

Na prízemí sa nachádza okrem hlavnej dennej zóny, ktorá spája kuchyňu, jedáleň a obývačku, hygienické zázemie, technická miestnosť a pracovňa. O poschodie vyššie je hlavná spálňa so šatňou a kúpeľňou a ešte dve ďalšie spálne, pričom každá má vlastnú kúpeľňu. Zo všetkých izieb môžete vyjsť na veľký balkón s výhľadom do záhrady.

Veľká vrchná terasa so skleneným záhradlím

Zo všetkých izieb môžete vyjsť na veľký balkón s výhľadom do záhrady. Zdroj: Matej Hakár

Priestor pri schodisku slúži aj ako knižnica. V celom interiéri dominuje drevo a biela farba stien. Sú skombinované so svetlou dlážkou. „Jednoduchosť zvolených materiálov v interiéri vytvára čisté plátno pre hru svetla, ktoré kontinuálne mení vzhľad a atmosféru vnútorných priestorov,“ vysvetľuje výber materiálov Jakub Kolarovič.

Betónové nádvorie domu s ostrovčekom a stromom

Vstup do domu je cez betónové nádvorie s ostrovčekom a stromom. Zdroj: Matej Hakár

Fasáda z tehál kontrastuje s drevom obloženou garážou

Celá stavba má nezvyčajnú fasádu – je zahalená do tehlového plášťa, ktorý svojou nepravidelnosťou vytvára kontrast s hladkými presklenými plochami hliníkových okien. Garáž, ktorá sa nachádza popri hlavnej dvojpodlažnej stavbe, je obložená dreveným obkladom so skrytými garážovými bránami. Drevený obklad garáže prechádza až k vstupnej loggii. Tu sa stretáva drevo s tehlou hlavnej stavby. Napätie medzi dvoma odlišnými materiálmi vytvára akcent hlavného vstupu do domu.

Prečítajte si tiež
Pohodlný moderný dom s multifunkčnou záhradou vhodne zapadol do vidieckeho prostredia

Dom R

architektonický ateliér: Jakub Kolarovič Architects

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

hlavný architekt: Ing. arch. Jakub Kolarovič

lokalita: Rovinka

plocha: 482 m2

projekt: 2016

realizácia: 2019 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: Matej Hakár

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady novostavby presklené fasády presklené plochy rodinné domy schodiskové zábradlie strešný svetlík tehlové fasády
Zdieľať článok

Diskusia