Vďaka kontrastu vyniká krása domu i jeho okolia
Navrhnúť a postaviť dom v blízkosti rieky a obklopený stromami, to znie lákavo. Ak si chcete vychutnať pôvodnú zeleň i modernú architektúru, treba nájsť riešenie, ktoré umožní, aby sa príroda i stavba vzájomne rešpektovali. Neďaleko litovského hlavného mesta na to dosť nečakane a výrazne využili kontrast. A takýto je výsledok...
Kontrast a harmónia, architektúra a príroda
Dom z dielne GYZA stojí v blízkosti rieky Neris uprostred vysokánskych ihličnanov. Môže sa pochváliť 226 m2 a tým, že medzi stromami nezaniká, no zároveň týchto prírodných obrov necháva s rešpektom vyniknúť. Ako?
Miera kontrastu medzi tým, čo vytvoril architekt a čo zostalo v rukách prírody, je taká, aby bola dostatočne výrazná jedinečnosť oboch. Vďaka vodorovne orientovanému vzoru na fasáde si intenzívnejšie uvedomíte výšku stromov. Jeho farba odkazuje na brezy, ktorých pne odtiaľto museli odstrániť. Nepodobá sa teda príliš ihličiu a práve tým mu necháva priestor. Aj keď stavba rozhodne nie je nenápadná, netýči sa odvážne do výšky, skôr sa plazí, kopíruje svah. Prispôsobila sa tak prirodzenému terénu, ale len do istej miery. Jej autori totiž toto splynutie využili, aby domu dodali charakteristickú črtu…
Do spoločenských priestorov sa vchádza z terasy na svahu, ktorá nás zavedie na prvé poschodie – do kuchyne a jedálne. Odtiaľ sa potom schodiskom môžeme presunúť do obývačky posadenej o úroveň nižšie. A kde sa podela spálňa?
Keďže tradičné miesto na poschodí jej zabrali kuchyňa s jedálňou, presunuli ju na prízemie. Takáto výmena sa uskutočnila vraj preto, aby si obyvatelia počas dňa mohli vychutnať pohľad do korún stromov. Pocit prepojenia interiéru s tým, čo je vonku, ešte posilňujú veľké okná, ktoré akoby domácich i hostí pozývali k rieke.
Trendy verzus les
Ide pritom o interiér, ktorý rozhodne nie je rustikálny či tradične prírodný. Stretnete tu výrazne moderné línie často pripomínajúce skôr strohý minimalizmus. Po chvíli si však uvedomíte, že svojský rešpekt k prírode sa nevytratil. Pohľadový betón na stenách je síce najnovším trendom odkazujúcim na priemyselnosť, no nedovoľuje si výraznejší odtieň ako kamene v okolí domu. I ostatné zariadenie sa drží tlmených neutrálnych tónov. Nájdeme tu tvarovo nezvyčajné prvky, ktoré môžu pôsobiť futuristicky, no zároveň sú odkazom na nepravidelnosti, ktoré sa bežne objavujú v lese.
Tento dom s lesom síce nesplýva, ale ťahá s ním za jeden povraz. Dokazujú to aj použité inteligentné systémy a technické riešenia. Vďaka geotermálnemu vykurovaniu aj umiestneniu vo svahu šetrí energiou. To totiž pomáha prirodzene udržiavať konštantnú teplotu. Na úpravu bezprostredného okolia sa použili prvky, ktoré sa tam predtým už vyskytli. Stačí si všimnúť napríklad spevnenie terasových stupňov kameňmi.
Každý si predstavuje začlenenie do prirodzeného prostredia inak, no možno si spomeniete práve na tento projekt, keď sa najbližšie budete chystať zavrhnúť niektorú zariaďovaciu alternatívu ako príliš kontrastnú alebo, naopak, až nudne harmonickú.
zdroj: freshome.com