Zo skromnej lesníckej chatky vyrástla moderná chata pre rodinu

17. 07. 2021
Zdieľať

Na začiatku bola skromná lesnícka chata v srdci krajinného parku Pszczewski po dedovi. Majiteľ túžil po jej vylepšení, z pamiatky po príbuznom chcel vytvoriť modernú chatu pre priateľov a rodinu.

Sám bol veľmi nadšený myšlienkou úniku z rušného mesta do hlbín lesa, pretože okrem prírody má rád proaktívny spôsob trávenia voľného času. Výsledkom práce architektov z ateliéru mode:lina™ je svetlý vzdušný interiér plný preglejky s krásnymi výhľadmi do lesa.

Prečítajte si tiež
Zo skromnej lesníckej chatky vyrástla moderná chata pre rodinu

Modernú chatu s neuveriteľne veľkou podlahovou plochou 269 m2 dnes tvoria dva kolmo na seba orientované domčeky so sedlovými strechami, spojené vstupnou miestnosťou. K zdedenej a zrekonštruovanej chate architekti pristavili nový objem, ktorý zväčšuje a skvalitňuje obytný priestor. Dizajn vychádza z tradičného zastúpenia klasickej chaty, ale všetky riešenia a materiály čerpajú priamu inšpiráciu z úžasnej blízkosti prírody.

Steny v chodbe z prírodnej preglejky

Vchod do chaty po rekonštrukcii spája starú a novú časťou domu a zároveň zahŕňa šatňu a kúpeľňu pre hostí. Zdroj: Patryk Lewiński

K starej chate pripojili nový dom

Po analýze potrieb projektu, miestneho terénu, svetových strán a pozorovaní prírody sa architekti rozhodli nezväčšovať objem pôvodnej chaty priamo, ale pripojiť k nej nový priestor nenápadne a prakticky. Vchod do chaty po rekonštrukcii spája starú a novú časťou domu a zároveň zahŕňa šatňu a kúpeľňu pre hostí. Vnútorné chodby a okná sú zvýraznené preglejkou. Tú použili aj pri povrchovej úprave nábytku, nájdete ju aj na interiérových dverách.

Jedáleň a obývačka predelená veľkým krbom

Stavbu obopína terasa, s vonkajšou obývačkou i veľkým jedálenským stolom. Po otvorení sa stáva prirodzenou súčasťou prístavby. Zdroj: Patryk Lewiński

Krb z čiernej ocele, veľká terasa a prekvapenia v kuchyni

Krídlo novopostaveného domu zahŕňa priestrannú jedáleň a presklenú obývaciu izbu, plnú lesa. Sú od seba oddelené centrálne umiestneným masívnym krbom z čiernej ocele. Stavbu obopína terasa, s vonkajšou obývačkou i veľkým jedálenským stolom. Po otvorení sa stáva prirodzenou súčasťou prístavby. V druhej časti domu, kde bola kedysi obývačka, sa dnes nachádza priestranná kuchyňa s rodinným stolom. Presvetlená je aj strešným oknom. Nábytok v kuchyni prináša prekvapivé funkčné riešenie: dvere dvoch vysokých „skríň“ sú vlastne skryté dvere vedúce do komory a prechod do časti súkromných spální.

Prečítajte si tiež
Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom

Prírodná preglejka a „koberce“ z ručne vyrobených dlaždíc

Čelá nábytku sú vyrobené z prírodnej preglejky, podobne ako interiérové dvere, ktorých dizajn je podčiarknutý šikmými vzperami. Toto riešenie nadväzuje na tradičné dvere miestnych fariem. Architekti zvolili nenápadnú farebnú paletu – zloženú z bielej, sivej a prírodnej svetlej farby preglejky.

Kuchyňa s jedálenským stolom a svetlíkom

Svoje miesto majú aj doplnky škandinávskych značiek. Zdroj: Patryk Lewiński

V rámci celého interiéru však nájdete čierne akcenty, ktoré nenápadnú farebnosť ozvláštňujú. Surový betónový povrch a drevené podlahy z bieleného dubu sú prekladané pravidelnými vzorovanými „kobercami“. Tie sú z ručne vyrobených betónovo-mramorových dlaždíc domácej poľskej značky Purpura. Svoje miesto majú aj doplnky škandinávskych značiek.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prečítajte si tiež
Tvarovo neobvyklý rodinný dom s pôvabným átriom

Modern Dacha

Architektonický ateliér: mode:lina™

Autori: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin, Małgorzata Wawrzynek, Magdalena Skop

Lokalita: Międzychód, Poznaň, Poľsko

Plocha: 269 m2

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Patryk Lewiński

Kategória: Návšteva
Tagy: chaty drevené domy drevené trámy presklené plochy škandinávsky dizajn škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia