VÁŠ TIP: Premena obývačky na izbičku pre dvoch malých chlapcov

10.08.2016  |     

Keď sa nám narodil druhý syn, nikto z nás (ja a manželka) nepochyboval o tom, že bude treba riešiť priestor pre dve deti. Deti potrebujú veľa priestoru na hranie, a rovnako tak aj veľa úložného priestoru.

Rozhodnutie preto padlo na obývaciu izbu, ktorá je v našom byte najväčšia (cez 20m2). Prenechali sme ju našim najmilším Jakubkovi (4) a Timurkovi (1). Chalani sú ešte malí, ale rozhodli sme sa izbu riešiť s výhľadom do budúcnosti a aj s prihliadnutím na vstavaný, a na mieru vyrobený, nábytok.

Pôvodný stav (január 2016):

Začali sme takpovediac od podlahy. Stará, nerovná a vŕzgajúca parketová podlaha musela ísť preč. Demontáž podlahy v zložení drevené parkety, IPA, hobra, polystyrén a piesok bola „makačka“, ale zvládol som to.

Nerovný betónový podklad bolo potrebné vyrovnať a pripraviť pre novú plávajúcu laminátovú podlahu. Hľadal som čo najrýchlejšie riešenie, preto som zvolil suchý spôsob vyrovnania podlahy.

Na vyrovnanie podlahy som použil mineralizovanú drevnú štiepku CemWood CW2000.

S týmto materiálom sa pracovalo dobre a rýchlo. Na takto vyrovnanú podlahu som položil podložku MIRELON a dve vrstvy navzájom prekrížených OSB dosiek (2 x 12 mm pero/drážka).

OSB dosky som navzájom lepil aj skrutkoval, do drážky OSB dosky som dával silikón. Vznikla pevná a hlavne vyrovnaná podlaha, pripravená na položenie laminátovej  podlahy.

Plávajúcu podlahu som odhlučnil špeciálnou podložkou a volil som podlahu s vyššou triedou pevnosti. Predsa len chalani behajú a kolieska autíčok by mohli podlahu poškriabať. Podlaha bola pripravená na príchod stolára, ktorý si domeral potrebné miery a mohla začať montáž nábytku na mieru.

Výsledok práce stolára je presne taký, ako sme si želali a navrhli. Chalani sú spokojní tiež, majú veľký priestor na hranie, veľmi veľa úložného priestoru. Tento ich svet hračiek môžeme neskôr pretvoriť na útulnú študentskú izbu, bez ďalších nákladov na prestavbu.

Materiál (laminátovaná drevotrieska) použitý na výrobu nábytku je ľahko umývateľný a trvácny. Jednoduchosť a čisté línie sa dajú oživiť vhodnými farebnými doplnkami, nateraz je to kopec hračiek, ktoré dotvoria obraz detskej izby. Snažili sme sa eliminovať ostré hrany, preto dvierka na skrinkách majú dotykové otváranie a zásuvky majú vyrezané úchytky bez kovania. Jeden perinák je s matracom a je prispôsobený na príležitostné prespanie jedného z kamarátov. Centrálne osvetlenie je LED lampami v strope, rozdelené do dvoch zón, nad písacím stolom sú zafrézované LED pásiky so studeným a teplým svetlom a takisto v oddeľujúcej priečke postelí sú z oboch strán zafrézované LED pásiky slúžiace ako nočná lampa.

Súčasný stav (august 2016):

Dúfam, že si táto premena nájde u čitateľov priazeň a bude pre niekoho inšpiráciou.

Text a foto: Adrian M.


Zapojte sa aj vy do našej súťaže, pošlite nám na mail sutaz@mojdom.sk svoje inšpirácie a zaradíme vás do žrebovania o hodnotné ceny! Viac info o súťaži nájdete tu:

SÚŤAŽ: Podeľte sa s nami o vaše inšpirácie a vyhrajte skvelé ceny!

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky