Zariaďujeme podkrovie

26.09.2012  |     

Bývanie v podkroví má svoje čaro, okrem neopakovateľnej atmosféry však prináša aj isté obmedzenia. Členitý priestor, trámy uprostred miestností, šikmé steny... O to viac je pri zariaďovaní takéhoto interiéru potrebná odvaha – v podkroví sa dá totiž vymyslieť množstvo netradičných a účelných riešení, ktoré ho povýšia na majstrovské dielo.

Zariaďovanie podkrovia býva často oriešok aj pre skúsených dizajnérov. Najväčšie problémy robia šikmé steny a vyčnievajúce nosné prvky. Ideálnym riešením je nábytok vyrobený na mieru, ktorý maximálne využije daný priestor a poradí si s takmer každým atypickým kútom. Napríklad v najnižšej časti na obvode dispozície, popri nadmurovke, je výhodné umiestniť vstavané skrinky na mieru. Získate tak dostatok miesta na odkladanie, využijete priestor, ktorý sa lepšie využiť nedá, a ďalej už môžete nábytkom šetriť a nechať v podkroví priestor aj na dýchanie.

Úskalia rôznych miestností

Ak tam, kde chcete mať kuchyňu, nie je dostatok miesta na zavesenie horných skriniek, najväčším orieškom býva umiestnenie odsávača, ktorý by mal byť v určitej výške nad varnou plochou. „V spálni je zas niekedy problém vyhovieť požiadavke na otočenie postele – napríklad ak zvislá obvodová stena (nadmurovka) nemá dostatočnú výšku (vyššiu než čelo postele) alebo ak jednoducho nie je na uloženie postele dosť miesta. Podobné je to aj v detskej izbe. Tu, navyše, zvyčajne odpadá možnosť umiestniť poschodové postele, takže ak sa majú v miestnosti pohodlne vyspať dve deti a mať tu aj priestor na hranie a učenie, musí byť dostatočne veľká,“ upozorňuje dizajnérka Lucie Knížetová. V obývacej časti už podkrovie nemusí robiť toľko starostí – treba si len dať pozor, aby bola sedačka na mieste, kde sa dá pohodlne vstať, a vo výhľade na televízor nestál niektorý zo zvislých trámov. 

Schody do neba

Ako prístup do podkrovia sa dajú použiť všetky typy schodísk, či už drevené, kombinované alebo kovové. Výber závisí od vašej predstavy, ale aj dispozície a usporiadania priestoru. Aj v podkroví sa pritom dá postaviť pohodlné schodisko, pri ktorom nemusíte rezignovať na estetiku. Najväčším úskalím tu ale býva (ne)dostatok miesta, preto sa treba nad jeho umiestnením a vzhľadom včas zamyslieť – najlepšie ešte pred rekonštrukciou. Vtedy sa dá často vyriešiť aj to, čo už neskôr bude neriešiteľné.
 

Z temného dúpäťa slnečný raj

Ak podkroviu nedoprajete dostatočnú plochu strešných okien alebo vikierov, prípadne budú zle umiestnené, bude interiér trpieť nedostatkom svetla. Plocha okien by mala zodpovedať asi 10 – 15 % podlahovej plochy miestnosti. Strešné okná dostanú svetlo ďalej do dispozície, vhodne navrhnutý vikier zas môže zväčšiť obytný priestor a zvislo umiestnené okno poskytne aj lepší výhľad – ten je asi najväčšou výhodou podkrovných bytov, paradoxne často kvôli strešným oknám nevyužitou. Prekážkou využitia vikierov však môže byť ako vonkajší vzhľad domu, tak aj konštrukcia strechy či vyššia cena. V ponuke sú aj takzvané manzardové okná, ktoré majú zasklené bočné steny – sú vlastne kombináciou fasádnych a strešných okien. Nevýhodou je však ich vyššia cena. Prípadne môžete strešné okná spojiť do blokov – spojením troch okien vo dvoch radoch nad sebou vytvoríte z tmavého podkrovia presvetlený ateliér. 

V lete teplo, v zime zima

K neduhom podkroví patrí aj tepelná (ne)pohoda – v lete sa priestor pod šikmou strechou ľahko prehreje, v zime zas vychladí. Pri stavbe alebo rekonštrukcii podkrovného bytu by ste preto nemali podceniť izoláciu strechy, výber vhodného systému vykurovania ani kvalitného tienenia. Dnes sú popri klasických žalúziách v ponuke aj sofistikovanejšie tieniace systémy. Napríklad predokenné rolety vďaka kvalitným materiálom a izolačným vrstvám v zime bránia úniku tepla z interiéru a prestupu chladu do miestnosti (úspory sa pohybujú medzi 10 – 20 %), v lete zas chránia pred slnečnou páľavou. Okrem toho pôsobia aj ako veterná a protihluková ochrana.

Na čerstvom vzduchu

Ani ako majitelia podkrovného bytu sa nemusíte vzdávať myšlienky na balkón. K podkrovným bytom si môžete dopriať takzvané strešné balkóny, ktoré sa skladajú z dvoch častí. Hornú tvorí výklopné okno – svoj pevný bod má v hornej časti a vyklopíte ho celé smerom von, spodná časť sa líši podľa typu strechy. Môže ísť o klasické jednokrídlové „dvierka“ – takýto balkón slúži ako vstup na terasu, ak ju podkrovie má. Ďalším variantom sú balkóny, kde sa spodná časť opäť vyklápa von. Existuje aj variant s pevným spodným dielom. Strešné balkóny sa vyrábajú na mieru, preto je možné dohodnúť sa s výrobcom. 

Svetlo zadarmo

Ak v podkrovnom byte riešite problém s nedostatkom denného svetla v strede dispozície, popremýšľajte o svetlovode. Hoci v miestnosti vyzerá ako svietidlo, privádza do interiéru prirodzené svetlo, takže nespotrebúva žiadnu energiu. Cena kvalitného svetlovodu sa síce pohybuje okolo 800 €, ale vďaka nemu ušetríte až 80 % energie všade tam, kde by ste inak cez deň museli použiť umelé osvetlenie. Skladá sa z troch základných komponentov: kopule, tubusu a difuzéra. Na streche je umiestnená kopula z tvrdeného, sodnodraselného alebo akrylátového skla so samočistiacou schopnosťou, ktorá zachytáva denné svetlo (vrátane toho rozptýleného počas vysokej oblačnosti). Jej tvar je navrhnutý tak, aby ňou prechádzali slnečné lúče počas celého dňa a z každého možného uhla. Svetlo preniká do svetlovodného tubusu a ďalej sa odráža do stropného difuzéra, ktorého úlohou je čo najrovnomernejšie ho rozptýliť po miestnosti. Rozptýlené svetlo je príjemne mäkké a neoslňuje. 

Keď nie je kam zavesiť luster

Samostatnou kapitolou v podkroví je umiestnenie svietidiel. Najviac zlostia – ako inak – šikmé stropy. Tie väčšinou neznesú žiadne takzvané prisadené svietidlá – nevyzerajú na šikmine dobre a majú väčší jas, takže by oslňovali. Takisto závesné svietidlá si vyžadujú rovný strop, a toho je v podkroví buď nedostatok, alebo úplne chýba. Lepšie je preto použiť nástenné svietidlá na rovných stenách, pretože svetlo sa mnohopočetným odrazom dostane tam, kam treba. Ďalším riešením sú stojace lampy. Na miestach určených na relax, ako sú obývacie izby alebo spálne, dobre poslúžia aj klasické stolové lampy, avšak umiestnené na podlahe. Svetlo tak prichádza zdola, čo je večer pre oko prirodzenejšie. „750-tisíc rokov sa pripravoval oheň na zemi a až posledných 30-tisíc rokov sa svetlo s olejovou lampou, lúčom, sviečkou alebo petrolejkou dostalo vyššie. Je teda omnoho príjemnejšie, keď po západe slnka prichádza svetlo zospodu,“ radí odborník na interiérové osvetlenie Hynek Medřický zo štúdia Artemide.

Odborník radí

Pán Peter Giertl, obchodno-technický poradca spoločnosti J.A.P. odporúča využiť priestor pod hrebeňom strechy na odkladanie sezónnych vecí a túto praktickú povalu sprístupniť skladacími schodmi.
 
Na trhu dnes nájdeme ako drevené, tak aj kovové povalové schody – tie druhé sa tešia čoraz väčšej obľube, pretože oproti dreveným majú hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je odolnosť proti vlhku a výkyvom teplôt, ktoré môžu najmä v lete spôsobiť pri drevených schodoch praskanie či tvarové zmeny. Kovové schody možno tiež vďaka ich harmonikovej konštrukcii nainštalovať do menšieho stavebného otvoru než drevené. Ich rozmery sú prispôsobené štandardnej výške stropu, no nie je problém pridať či odobrať niekoľko schodov tak, aby sedeli aj do nižších alebo vyšších miestností. Dodávajú sa zmontované, spolu so špeciálnym lemom, takže nie je potrebné žiadne iné olištovanie, stačí ich len zavesiť do pripraveného stropného otvoru. Dajú sa pritom osadiť aj do sadrokartónových stropov a podhľadov –  schody sa zavesia na nosnú konštrukciu stropu, ktorá nesie aj sadrokartón. Ďalšou výhodou kovových schodov je protipožiarna ochrana – v ich kryte je totiž zabudovaná tepelná izolácia a protipožiarna vložka. Pri stúpajúcej teplote sa zväčší objem spevňujúcej pásky, ktorá hermeticky uzavrie otvor, aby sa oheň nešíril do ďalších priestorov.
Skladacie schody sú výhodným riešením najmä v malých priestoroch. Kvalitné povalové schody LUSSO má vo svojom sortimente spoločnosť J.A.P. Slovakia.
 
Bezpečnosť schodov zaisťuje dostatočne veľká nášľapná plocha stupňov, ako aj pohodlné držadlá po bokoch. Aj manipulácia s nimi je jednoduchá a bezpečná – zabudovaný mechanizmus sa postará o to, aby sa schody pri sťahovaní nezosunuli dole celé naraz.  
 
Viac informácií nájdete na www.jap.sk

 


Text: Dominika Záveská Odborná spolupráca: Lucie Knížetová (interiorstudio.cz) a Hynek Medřický (Artemide)
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky