Dizajnérka Lucie Knížetová radí ako na podkrovné interiéry

24.01.2013  |     

Podkrovie už narobilo vrásky nejednej romantickej duši. Ak existuje prípad ideálny na rady odborníka, potom je to práve bývanie pod strechou. Na najčastejšie problémy s podkrovnými interiérmi a ich šikovné riešenia sme sa spýtali dizajnérky Lucie Knížetovej.

Aké sú najčastejšie úskalia pri zariaďovaní podkrovného interiéru? A aké existujú riešenia?
Najväčšie problémy môže spôsobiť častejší výskyt nosných prvkov (trámy, vzpery či stĺpy). A, samozrejme, nedostatočná svetlá výška miestností, ktorá súvisí najmä so sklonom strechy a výškou nadmurovky. Nie všetky podkrovné priestory sú však rovnaké – napríklad v historických budovách v centrách miest sú podkrovia dostatočne vysoké aj na umiestnenie galérie alebo poschodia. Záleží, samozrejme, aj na rozlohe bytu, ktorá býva tiež rôzna. I keď pre každý priestor existuje vhodné riešenie, nijaké všeobecné nemožno odporučiť. 
 
Majiteľom podkroví často komplikujú šikmé steny výber a rozostavenie nábytku, prípadne umiestnenie políc a obrazov. Čo by ste im poradili?
Ak je byt priestranný a má dostatočnú šírku a výšku v mieste zalomenia (napr. pod hrebeňom strechy), do stredu miestnosti možno umiestniť deliacu priečku, pri ktorej bude nábytok. Prípadne môže nábytok, napríklad knižnica či zostava vysokých skríň, deliacu priečku suplovať. V priestore sa môže inštalovať aj kuchyňa vrátane horných skriniek – tie možno zavesiť na špeciálnu konštrukciu, prípadne sa na ich uchytenie dajú využiť niektoré z konštrukčných prvkov krovu, ak sú na vhodnom mieste a v potrebnej výške. Deliace priečky z nábytku vyriešia problém nielen s ukladaním, ale napríklad aj s umiestnením obrazov. Dajú sa zavesiť buď na zadnú stranu nábytku (musí byť pohľadová), ale aj na dvierka. Väčšie obrazy možno zavesiť aj na šikmú plochu – záleží, samozrejme, na jej sklone, aby bolo možné obraz vnímať bez väčšieho skreslenia.
 
V podkroviach často vyčnievajú do priestoru rôzne trámy (či už pod stropom, alebo nad podlahou) a ďalšie konštrukčné prvky krovu. Ako túto prekážku zmeniť na výhodu?
Práve konštrukčné prvky vystupujúce do priestoru sa dajú v interiéri výborne využiť. A zároveň sa tým podporí povestná originalita podkrovia. Napríklad klieštiny v dostatočnej výške nad podlahou a povedzme v blízkosti kuchyne alebo obývacej izby môžete využiť ako barový pult. Stačí doska a už len kúpiť barové stoličky. Ak trámy vyčnievajú nad konštrukciu podlahy alebo klieštiny sú nízko nad podlahou, môžete ich využiť napríklad ako police alebo knižnicu. Trám priamo nad podlahou môže slúžiť na sedenie, stačí ho obložiť vhodnými vankúšikmi alebo sedákmi. Ak trám potrebujete, naopak, schovať, môže vytvoriť schod, za ktorým bude pokračovať zvýšené pódium. 
 
Ktoré prvky podkrovia je vhodné potlačiť a ktoré, naopak, podčiarknuť?
Ak hľadáte podkrovný byt, väčšinou je to práve kvôli „prekážkam“, akými sú trámy a ďalšie viditeľné konštrukčné prvky. Určite by som odporúčala čo najviac z nich zachovať v pôvodnej podobe – nenatierať ich lakom ani farbami, už vôbec nie tmavými. Osobne mi je bližšie zachovať čo najviac konštrukčných prvkov ako pohľadových, namiesto sadrokartónu ponechať drevo. Samozrejme, niečo iné je podkrovie v novostavbe rodinného domu a niečo iné podkrovie činžiaku v historickej časti mesta. Záleží aj na účele a štýle, v akom má byť interiér zariadený. 
 
A čo keď sa niekomu nechce udržiavať príliš veľa zákutí a plôch, ktoré tieto prvky vytvárajú?
V takom prípade ich môžete potlačiť tým, že pri budovaní podkrovia využijete sadrokartónové podbitie (podhľady), sadrokartónom možno „obaliť“ aj stĺpy (rovnako ako ďalšie vyčnievajúce konštrukcie). Aj so sadrokartónom sa dajú vytvoriť zaujímavé prvky – ak sa využijú možnosti ohýbania, možno sa pohrať s detailmi a napríklad v miestach zalomenia strechy (pod hrebeňom, nad pomúrnicou) vytvoriť zaoblenia. 
 
Máte nejaké osobné tipy a triky ako vyriešiť a spríjemniť podkrovné bývanie?
Určite byt príliš „neškatuľkujte“. Nechajte ho čo najviac otvorený, rozdeľte ho skôr na funkčné zóny, využite delenie nábytkom a nebojte sa zaujímavých solitérov. Pohrať sa môžete aj s osvetlením, ale určite byt nezahlťte nábytkom ani doplnkami. 


Text: Dominika Záveská Odborná spolupráca: Lucie Knížetová (interiorstudio.cz)
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky