Odborník radí: Ako vyberať strešné okno

09.05.2014  |     

Pre dosiahnutie maximálneho komfortu bývania v podkroví je dôležité aj správne umiestnenie strešného okna. To závisí od tvaru a funkcie danej miestnosti, sklonu strechy a výšky priečky. Všeobecne však platí, že so strešnými oknami by sa malo pracovať rovnako ako s oknami fasádnymi.

„Najčastejšou chybou je umiestnenie strešných okien príliš vysoko. Aj z podkrovia musíte mať výhľad von, inak budete mať stiesnený pocit ako v pivničných priestoroch. Práve dostatok svetla a výhľad totiž patria k najdôležitejším podmienkam pre spokojnosť a dobrý pocit v obytnom priestore." radí Ing. arch Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

Ovládanie okna s rukoväťou hore

Ak je to možné, najlepšie je umiestniť strešné okná tak, aby spodná hrana (parapet) boli vo výške asi 90 cm od podlahy. Väčšina z nás totiž trávi 90 % času v interiéri posediačky a z takto umiestneného strešného okna pohodlne uvidíte, aj keď budete sedieť. Na osadenie do tejto výšky okien sa hodia typy okien ovládané pomocou rukoväte v hornej časti krídla – pohodlne na ňu dosiahnete. Veľkou výhodou je, že pod strešné okno môžete umiestniť aj nábytok a pritom budete mať stále ľahký prístup k otvoreniu a zatvoreniu okna.

Ovládanie okna spodnou kľučkou

Keď chcete mať strešné okno vo vyššej pozícii alebo je to nevyhnutné, napríklad pri vyššej priečke alebo nízkom sklone strechy, najlepším riešením je strešné okno ovládané kľučkou v dolnej časti krídla. Tie odporúčame osadiť do výšky okolo 150 cm od podlahy, aby ste ich mohli pohodlne otvárať a výhľad si vychutnávať v stoji. 

Panoramatický výhľad

Ak túžite po panoramatickom výhľade, vyberte si výklopno-kývne strešné okná. Tieto okná sa vyklápajú okolo hornej osi smerom von a ovládajú sa pomocou kľučky v spodnej časti okenného krídla. Pre pohodlné ovládanie a lepší výhľad osaďte ich tiež do výšky okolo 150 cm od podlahy. Dobrý výsledok dosiahnete kombináciou strešného okna s oknom doplnkovým, umiestneným hneď pod ním, alebo združovaním strešných okien do zostáv.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky