Dekorovanie obývačky denným svetlom

30.01.2015  |  

Kedysi bola srdcom domu kuchyňa. Dnes jej výsostné postavenie prevzala obývačka, ktorá však býva s kuchyňou často prepojená. Pri zariaďovaní obývacej miestnosti kladieme dôraz na výber farieb, materiálov, nábytku i doplnkov. Veď je to miestnosť, kde relaxujeme, ale najmä prijímame hostí. Popritom občas zabudneme, že najlepšie veci sú v živote sú zadarmo. A medzi ne rozhodne patrí aj denné svetlo, ktoré dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

Obývačky disponujú najväčšou plochou zo všetkých miestností v dome. Často siahajú až hlboko dovnútra domu, kam svetlo z fasádnych okien často poriadne nedosiahne a majitelia sú nútení umelo presvetľovať vzdialenejšie kúty miestnosti.

Trendy potvrdzujú význam denného svetla

Súčasné architektonické trendy potvrdzujú význam denného svetla v bežnom živote domácností. Strešné okná zásadným spôsobom zlepšujú distribúciu svetla v miestnosti a osvetľujú aj časti umiestnené v hĺbke miestností. Osadením okien do strechy možno presvetliť aj hlboké priestory prízemných domov. Kombinácia strešných okien s fasádnymi prináša zásadné zlepšenie svetelných pomerov, ktoré oceníte nielen v ústredných obytných miestnostiach, ale napríklad aj pri pracovných plochách v kuchyni.

V procese návrhu novostavby či rekonštrukcie je dobré sa zamyslieť, ako budete obývaciu miestnosť využívať a ako bude dispozične riešená. V závislosti od toho umiestňujte okná. Väčšia osvetlenosť miestnosti denným svetlom automaticky znižuje potrebu umelo svietiť. To pozitívne vplýva okrem nášho fyzického zdravia aj na ekonomickú stránku – šetrí sa elektrická energia. 

Strešné okná v streche prízemného domu možno komfortne ovládať pomocou diaľkového ovládača s moderným dotykovým displejom VELUX INTEGRA®. Systém tiež umožňuje nastaviť inteligentné riadenie tienenia, ktoré sa automaticky prispôsobí zmenám počasia.

Potreba osvetlenia obývačky podľa normy je približne 500 LUX – činiteľ dennej osvetlenosti (ČDO) je v tomto prípade 5 %. Na schémach je hranica 500 LUX vyznačená žltým ohraničením. Môžete porovnať, ako sa táto hranica výrazne posúva doplnením presvetlenia strešným oknom a výrazná časť miestnosti spĺňa požadovanú hodnotu.

Tipy na útulnú obývačku

Kombináciou denného svetla a vhodne zvolených farieb možno dosiahnuť, aby obývačka pôsobila priestranne a presvetlene. V blízkosti okien by mala byť ladená do svetlých tónov: kombinujte svetlé závesy a parapety.Tieto farby tiež využite na stenách a stropoch.

Tmavé steny, nábytok a koberce pohlcujú veľké množstvo prichádzajúceho denného svetla. Na druhej strane pomocou nich možno dosiahnuť vytvoriť kontrast v interiéri. Nábytok umiestňujte tak, aby neblokoval prístup denného svetla. Svetelným odrazom na obrazovke zabránite ak televízor umiestnite do tmavšej časti miestnosti.

VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky