Minimalistický domček na okraji obce v spojení s prírodou

24.04.2015  |     

Domček na okraji obce Kostelec u Křížků v sebe spája nadčasovosť spolu s kreatívnym riešením, ktoré si žiadalo svahovitý terén.

Objekt má tvar pretiahnutého skoseného hranolu so sedlovou strechou. Fasáda vznikla kombináciou základnej hmoty a drevených objektov, ktoré z nej vystupujú. Základná časť je obložená titán-zinkovým plechom, s ktorým dokonale splýva aj oplechovanie strešných okien VELUX v antracitovom odtieni.

Obyvatelia sú vďaka tejto stavbe každodenne v spojení s prírodou. Dopomáha tomu nielen presvetlenie celého objektu, ale aj orientácia pozemku a stavby. Na západnej strane pozemku sa nachádza les, ktorý zásobuje obyvateľov pokojom a tichom. Vďaka tomu, že objekt je postavený v miernom svahu, dosiahol päťmetrové prevýšenie. Tým ponúka výhľad do diaľky východným a juhovýchodným smerom.

Tým, že objekt vyrastá zo svahovitého terénu, architekti museli jeho zónovanie rozdeliť do viacerých výškových úrovní. Na spodnom podlaží sa nachádzajú hospodársko-technické priestory v nadväznosti na prístupovú komunikáciu. Z tejto časti možno prejsť do haly, ktorá je riešená minimalisticky.

Majitelia kládli dôraz na detaily a využitie kvalitných materiálov. Jednoduchosť interiéru príjemne oživuje krb, ktorý delí jedálenskú časť s kuchyňou od obývačky. V tejto časti sa kládol dôraz aj na presvetlenie.Strešné okná VELUX rovnomerne presvetľujú celú spoločenskú časť, ktorá je otvorená do krovu. Priestor vyvetrajú strešné okná aj vďaka tzv. komínovému efektu. 

Na druhom poschodí sa nachádza súkromná zóna so spálňou, kúpeľňou a dvoma detskými izbami, ktorá nadväzuje na spoločenské priestory na prízemí.

Katarína Dudáková, Key Communications, s. r. o. pre VELUX

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky