Inšpiratívne bývanie v meštianskom dome na bardejovskom námestí

21.05.2015  |     

Pri zmienke mesta Bardejov väčšine ľudí napadne určite známe námestie, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Okolo neho sa nachádzajú meštianske domy, ktoré si už čo-to počas svojej existencie prežili. V jednom z nich sa nachádza aj inšpiratívne podkrovie, ktoré dokazuje, že aj v historickom objekte možno bývať moderne a nadčasovo.

Pôvodne si majiteľ chcel postaviť rodinný dom na zakúpenom pozemku. Napokon sa však rozhodol pre rekonštrukciu podkrovného priestoru vo viac ako 600 ročnom meštianskom dome, v ktorom už niekoľko rokov sídlila jeho advokátska kancelária.

Rozhodol sa pre bývanie v centre mesta a z priestranného mezonetu sa tak môže denne kochať výhľadom na bardejovské strechy.

Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky

Rekonštrukcia meštianskeho domu postupne prebiehala už od roku 1999. Na vybudovanie bytu a rekonštrukciu podkrovia došlo približne pred piatimi rokmi. No keďže je meštiansky dom národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, všetky stavebné zásahy musel odsúhlasiť v prvom rade Krajský pamiatkový úrad.

V prípade rekonštrukcie podkrovia úrad trval na zachovaní tvaru strechy. Určil tiež druh, tvar a farbu strešnej krytiny. Majiteľovi sa ale podarilo vytvoriť dve izby s využiteľnou svetlou výškou vďaka čiastočnému zníženiu druhej úrovne podkrovia.

„Tiež som uspel s požiadavkou realizácie strešných vikierov v západnej aj východnej valbe strešného plášťa, vrátane prisadenia dvoch kovových terás k vikierom umiestneným v základnej valbe strechy,“ hovorí majiteľ.

Priestrannosť interiéru vydvihnutá vďaka množstvu denného svetla 

Zaujímavá kombinácia farieb a dostatočné množstvo denného svetla, prichádzajúce cez strešné okná dodáva priestoru pocit útulnosti. Architekti Ing. Mgr. art. Ľubomír Fuňa a Ing. Mgr. art. Martin Vanko z firmy FVA s. r. o. zohľadnili v návrhu požiadavky investora, ktorý chcel farebným výberom dosiahnuť nadčasovosť interiéru. Pôvodné nosné trámy, ktoré ostali odhalené, museli prejsť procesom prebrúsenia a lakovania. Sú príjemnou súčasťou interiéru. 

Pôsobivosť celého vnútorného priestoru znásobuje veľké množstvo denného svetla. Jeho zdrojom sú strešné okná VELUX. „Pocit z presvetlenia interiéru strešnými oknami je príjemný a istým spôsobom aj jedinečný na rozdiel od klasického presvetlenia obytných miestností fasádnymi oknami,“ porovnáva majiteľ. Aby v lete nedochádzalo ku prehrievaniu podkrovia, na oknách sa nachádzajú vnútorné priehľadné rolety spolu s klimatizačnými jednotkami. Vyvetrať priestor môže majiteľ prostredníctvom tzv. komínového efektu tak, že naraz otvorí okná na spodnom a hornom poschodí.  

V spodnej časti bytu sa nachádza spoločenská časť s rozľahlou spálňou. Množstvo úložných priestorov pomáha udržiavať poriadok a prehľad v osobných veciach majiteľov. Obývacia izba je doplnená krbom a barovým kútom. Priechodná kuchyňa ústi do jedálenského kúta a technického zázemia bytu. Na druhej úrovni sa nachádzajú dve menšie izby, ktoré sú prepojené dreveným mostíkom. V každej z nich vzniklo zapustením druhej úrovne do podkrovia vyvýšené pódium.

Kvalitný výsledok si vyžadoval kvalitné materiály

Výsledný efekt rekonštrukcie je vskutku prvotriedny. Aby bol však majiteľ teraz spokojný, počas rekonštrukcie sa musel obrniť značnou dávkou trpezlivosti. Dôraz na kvalitu stavebných prác, ako aj použitých materiálov cítiť v celom interiéri. Drevené podlahy v kombinácii s netradičnými povrchovými úpravami vnútorných stien perlata, benátsky štuk a marco polo dodávajú vnútornému priestoru nádych honosnosti.

„Nemal som vždy šťastie na kvalitných dodávateľov. Vzhľadom na to, že som tak trochu perfekcionista, sa niektoré práce museli realizovať opakovane, kým sa nedosiahol želaný stav,“ spomína si majiteľ. Rekonštrukciu skomplikovalo aj vyčíňanie neželaného hosťa – kuny obyčajnej, ktorá poškodila tepelnú izoláciu strešného plášťa. Na druhej strane sa tak naskytla príležitosť vymeniť osadené strešné okná, ktoré nesplnili očakávania majiteľa, za strešné okná VELUX.

Interiér pôsobí netypicky aj vďaka bytovým doplnkom od lokálnych výrobcov, ktoré boli  vyrobené na mieru. „Tento byt vo mne vyvoláva príjemný a upokojujúci pocit. Celú atmosféru dotvára fakt, že je umiestnený v podkroví prekrásneho meštianskeho domu situovaného na historickom bardejovskom námestí,“ hodnotí majiteľ.

VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky