Podkrovná spálňa: 25 inšpirácií, ako sa pri zariaďovaní nedostať na šikmú plochu

19.10.2016  |     

Rozmýšľate, čo ďalej s podkrovím? Pri jeho zobytňovaní a zariaďovaní sa často ozývajú naše detské sny o skrýši na tajomnej povale. Tak prečo to nevyužiť a nevytvoriť si miesto, kde sa schováte pred stresom a povinnosťami. Zvláštna atmosféra priestoru pod strechou je na to ako stvorená. Stačí už len zariadiť spálňu... Aká by mohla byť, aby ste nepočítali ovečky, ale spali ako v bavlnke? Napríklad aj takáto...

Geometricky zaujímavá

Práve prítomnosť šikminy je tým, čo dáva podkroviu špecifický charakter, ktorý pri zariaďovaní radi zvýrazňujeme. V podkrovnej miestnosti, napríklad v spálni, vďaka tomu môže vzniknúť netradičná hra uhlov a tvarov. Často ich zvierajú trámy a piliere, ktorých tu býva o niečo viac ako inde, a keď ich zvýrazníte, pokojne sa stanú dominantným prvkom, prípadne vytvoria dobrý základ pre bytové doplnky v netradičnom tvare. (V spálni to môže znamenať napríklad vznik netradičného čela postele) Pri správnom umiestnení zabezpečia zaujímavé lomenie svetla.

 

Zaliata svetlom

V podkrovnej spálni sa o svetelné efekty starajú v drvivej väčšine strešné okná. Lúče cez ne prenikajú pod iným uhlom a  dokážu miestnosť pekne rozžiariť, dokonca až 2-krát viac presvetliť. Keď vás ráno zobudia, býva to veľmi príjemné. Práve strešné okno  v spálni môže romantickým dušiam evokovať spánok pod holým nebom. Architekti radi experimentujú aj v tejto oblasti a výrobcovia nechcú zaostávať, výsledkom čoho sú rôzne tvary a sklony šikmých zasklených plôch, praktické spôsoby otvárania a viaceré špeciálne funkcie.

A čo umelé zdroje svetla? Tie sa samozrejme tiež môžu stať výrazným nositeľom štýlu vašej spálne, dokonca často bývajú i jediným prvkom kontrastujúcim so zvyškom miestnosti. V našej galérii  nájdete aj niekoľko takýchto svietidlových inšpirácií. Zabudnúť pritom na takú spálňovú nevyhnutnosť, ako je nočná „čítacia“ lampa, by bol hriech :-).

Priateľská k úložným priestorom...

V spálni sa ukladáme nielen my, ale i množstvo vecí, ktoré majú byť ráno poruke alebo ich považujeme za vybavenie našej súkromnej zóny. Nie je žiadnou novinkou, že najbližšími príbuznými spálňových priestorov sú šatníky, resp. police a skrine na oblečenie. Umiestniť štandardný nábytok pod šikminu môže byť problém, takže kým začneme konať, mali by sme metódu pokus-omyl vymeniť za nejaký ten plán. Posteli sa obyčajne pridelí pozícia v najnižšom rohu, ktorý pri vylihovaní a posedávaní nezvykne robiť problémy.

V ostatných prípadoch sú vítané a kusy vyrobené na mieru. Ak sa zošikmenie prenesie do „kriviek“ nábytku, vznikajú originálne riešenia. Ďalšou možnosťou je napríklad držať sa pôvodného ducha podstrešných priestorov a použiť rôzne košíky a ozdobné škatule. Ak si dáte záležať na ich „choreografii“, nebude to vyzerať ako u babky na povale, ale útulne. 

Zohratá s kúpeľňou

Ďalšou veľmi častou susedkou spálne býva kúpeľňa. V súčasnosti sa už dokonca zvyknú deliť o jeden otvorený priestor alebo sa oddeľujú len veľmi nenápadne. Textíliou či priehľadnou zástenou. Okrem zrejmých praktických dôvodov sa za tým skrýva aj snaha návrhárov využiť toto spojenectvo na zaujímavé kombinácie nábytku a vybavenia. Tak sa napríklad ocitá antikorové umývadlo vedľa vintage lustra. Oživujúcou bodkou sa bez okolkov stala červená retro lampa na čítanie...Posúvanie hraníc izieb a štýlov predsa nemusí byť problém...

Biela, farebná i rustikálna...

... preto sa v tejto galérii inšpirácií stretla farebná a štýlová všehochuť. Tak napríklad jednoduchý a prirodzený škandinávsky štýl je lákavý, pretože využíva mäkké textílie, do ktorých je príjemné sa zabaliť pred spaním počas studených večerov. 

Drevené trámy zasa nabádajú, aby ste využili rustikálnu patinu či štylizovanú priemyselnosť. 

Dominancia svetla si rozumie s bielou, ale podkrovná otvorenosť znesie aj farebný kontrast. Pozor však na to, čo kombinujete, aby nevznikol nervózny chaos.

Podkrovný priestor je síce fascinujúci, no hlavne špecifický a popri dizajnových vychytávkach tu treba predovšetkým myslieť na dodržanie istých špecifických parametrov, aby sa šikmina nestala pre nás šikmou plochou. Viac faktov a čísel o tom, ako efektívne využiť podkrovie nájdete tu.

Text: Zuzka Kubalová Foto: home-designing.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky