8 tipov, ako premeniť povalu na originálne bývanie

27.06.2017  |     

Kedysi na dedinách slúžili povaly na odkladanie haraburdia, dnes sa už nenechávajú ležať ladom, zobytňujú sa, stávajú sa z nich originálne domovy. Aj keď takéto priestory majú svoje úskalia, každý jeden skrýva v sebe potenciál. Len ho treba nájsť.

Využite celú výšku podkrovia až k hrebeňu strechy

Vyťažte z podkrovia maximum a vytvorte si ďalšie „podlažie“. To môže slúžiť napríklad ako spací alebo meditačný kút, prípadne na odkladanie sezónnych vecí. Vhodne zakomponovaný rebrík je už len „otázka“ pre šikovného stolára. K celkovej pohode majú čo povedať aj steny, presnejšie ich úprava. A hoci v mnohých drevený obklad z palubovky alebo preglejky evokuje skôr chatové bývanie, môže byť takéto riešenie príjemnou alternatívou k často využívanému sadrokartónu aj v moderných interiéroch.

Na presvetlenie podkrovia je vhodnejšie použiť viac menších okien a tak vytvoriť efektné zasklené plochy.

Vytvorte dostatok miesta na spanie 

Najmä na chalupe sa oplatí mať v zálohe zopár lôžok navyše. Vytvorením spacích kójí v podkroví zabezpečíte aspoň aké-také súkromie svojim hosťom. Čo sa týka farebného ladenia, z pocitového hľadiska bude na „presvetlenie“ priestoru lepšie natrieť steny nabielo  a farebne sa vyšantiť v „interiéri“ spacích kútov.   

Tam, kde je nízka výška stropov, sa núka možnosť otvoriť strechu a vybudovať strešné balkóny. Poskytujú panoramatický výhľad a pocit otvoreného priestoru. Strešný balkón sa vytvorí otvorením zostavy dvoch strešných okien, z ktorých jedno má integrované výsuvné zábradlie a druhé možno otvoriť tak, že v nich môže pohodlne stáť dospelý človek. V zloženom stave vyzerá strešný balkón ako bežná kombinácia dvoch strešných okien nad sebou.

Skryté a očividné odkladacie priestory – bola by škoda nevyužiť netypické podkrovné výklenky a kúty v miestach po obvode dispozície. Môžu poslúžiť ako knižnice alebo ako zabudované minišatníky či perináky (ideálne s posuvnými dvierkami). V tomto prípade časť nadmurovky slúži ako malá príručná knižnica.    

Chcete mať pod šikminou pracovňu?

Ak budete mať na prácu dostatok prirodzeného svetla, je viac než pravdepodobné, že vám pôjde doslova od ruky. Keďže odporúčaná výška pracovnej plochy sa pohybuje od 65 do 75 cm, na pracovný stôl vám bude postačovať už výška pomúrnice od 110 cm (platí pre strechy so sklonom 45°). Ak ste pravák, denné svetlo by malo dopadať na pracovnú plochu zľava, aby ste si pri písaní netienili a naopak. Pri práci s počítačom je vhodné inštalovať na strešné okná aj zatemňovacie prvky, aby slnko nesvietilo priamo na monitor.  

Nábytok na mieru alebo z obchodu?

Ak si položíte otázku, ako najlepšie využiť potenciál zošikmených priestorov, tak odpoveď bude jednoznačná: nábytkom vyrobeným na mieru (alebo aspoň z väčšej časti). Kuchynská linka nie je výnimka. Ďalšou možnosťou je skombinovať hotové dolné skrinky z obchodu, ktoré majú štandardné rozmery, s vrchnými skrinkami či otvorenými policami vyrobenými však už na mieru. Pri zariaďovaní podkrovia je podstatným faktorom tvar strechy a výška nadmurovky. Ak sa teda predsa len rozhodnete zariadiť si podkrovie kupovaným nábytkom, zistite si sklon strechy, aby zošikmenie strechy a nábytku bolo v rovnakom uhle.

Priznať trámy?

Trámy sú pre podkrovie charakteristické. Priznať ich či skryť (napríklad za stenu zo sadrokartónu)? Je to viac-menej vec osobného vkusu a tiež praktickosti – v podkrovnom priestore, kde beztak treba bojovať hneď s niekoľkým obmedzeniami, trámy zvyknú zasahovať do dispozičného riešenia. Chce to kumšt, vedieť ich zapracovať tak, aby neboli prekážkou, ale naopak. No dá sa to. Aj preto pri stavbe podkrovného priestoru spolupracujte s architektom a skúseným staviteľom, ktorí  vám pomôžu s usporiadaním dispozície, rozvodmi, rozmiestnením okien a aj so spomínanými trámami.  

Pri akýchkoľvek plánovaných zásahoch do konštrukcie krovu treba, aby odborník (statik) vopred analyzoval jeho statiku.

Kedy je vhodné vytvárať zóny?

Vo všeobecnosti platí, že podkrovný priestor vynikne najväčšmi vtedy, keď je otvorený alebo aspoň jeho väčšia časť (ak nepočítame kúpeľňu a WC), no ak je jeho dispozícia veľkorysá, vtedy sa oplatí oddeliť napríklad spací kút. Či už posteľ umiestnite kolmo k nadmurovke, alebo pozdĺž nej, minimálna výška tohto priestoru by mala byť taká, aby sa človek mohol na posteli posadiť, a pritom si neudrel hlavu. Inak nemožno hovoriť o komforte. Farby voľte jasné, pastelové, aby ste vytvorili dojem vzdušnosti, ľahkosti priestoru.

pripravila: Martina Deríková
foto: Dulux, IKEA, Madam Stoltz, VELUX
zdroj: Tvorivé bývanie 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky