Hodnotíme premeny panelákov v našich mestách

24.11.2011  |     

Šeď našich panelákových sídlisk pomaly, ale isto mizne a hromadné zatepľovanie a opravy fasád menia paneláky na spleť farieb a grafických kreácií. Je fajn, že sa tento bytový fond opravuje a získava novú podobu. Škoda však, že sa táto premena nedeje koordinovane a koncepčne, že sa nevyužívajú farebné možnosti na lepšiu orientáciu v sídliskách. Za povšimnutie stojí aj výber farieb, ktorému dominuje oranžová. Všimli ste si, koľko oranžových činžiakov sa objavuje okolo vás? Akosi sa nám tu zoranžovieva – a to nemáme nič proti oranžovej, len jej začína byť dosť.

 

Oranžová, oranžová, oranžová, všade oranžová, ktorá vystriedala sivú. Áno, uznávame, je to veselšie, ale už je tej oranžovej akosi veľa. Škoda, že sa týchto premien nechytil šikovný urbanista, ktorý by pomocou farieb dal sídliskám a ich častiam určitý charakter. Mohla vzniknúť napríklad oranžová, žltá aj modrá štvrť. Aj návštevník sídliska by sa ľahšie orientoval, keby mal nejaké záchytné body. Takto však, keď mu poviete, že bývate v tom oranžovom dome, ťažko ho nájde, pretože sú všade. Inšpiratívny je napríklad červeno-sivo-biely panelák pripomínajúci časti známej detskej stavebnice, škoda len, že tento princíp nevyužili viacerí naokolo, mohla tu vzniknúť zaujímavá stavebnicová štvrť.

Páči sa vám tento panelák?
62 % nie
áno 38 %

Hlasovalo: 524


 

Oranžová s oranžovejšou a ešte oranžovejšou. Nie ste trocha preoranžovaní? Tu by sa nám tiež viac páčilo, keby sa niekto pomocou farieb viac vyhral s hmotou celého panelového domu a využil jeho už existujúce členenie.

Páči sa vám tento panelák?
48 % nie
áno 52 %

Hlasovalo: 627


 

Nevieme, kto radí pri výbere farebných kombinácií konečnej úpravy zrekonštruovaných fasád, no tu sa nám nepáči výber takej výraznej červenej k modrej. Možno by sme aj viac využili hmotové členenie objektu.

Páči sa vám tento panelák?
28 % nie
áno 72 %

Hlasovalo: 841


 

Páči sa nám snaha o rozbitie nudnej, neprívetivej a veľkej fasády týchto doskových panelákov, no niekedy sú tie kombinácie, najmä farieb, prisilné, krikľavé.

Páči sa vám tento panelák?
60 % nie
áno 40 %

Hlasovalo: 564


 

Takáto kyslá kombinácia farieb sa nám nie veľmi páči. Skúste si vybrať menej krikľavé farby a decentnejšie kombinácie.

Páči sa vám tento panelák?
77 % nie
áno 23 %

Hlasovalo: 550


 

Ani tu vôbec nie je využitý hmotový potenciál objektu a zbytočne ho „skrášľujú“ kreatívne grafické prvky, ktoré sú trocha násilné. Aspoňže tá červená je tlmenejšia. Nepáči sa nám, že sa táto štvrť premenila na farebný guláš, bez ohľadu na to, čo je v susedstve, bez koncepcie, len s akousi snahou predháňať sa.

Páči sa vám tento panelák?
72 % nie
áno 28 %

Hlasovalo: 475


 

Táto kombinácie je trocha jemnejšia, a teda aj prívetivejšia.

Páči sa vám tento panelák?
30 % nie
áno 70 %

Hlasovalo: 526


 

Radšej takto. Časť paneláka vľavo je upravená jednoducho, bez zbytočných afektov,  tá ostrá červená na balkónoch sa v tomto prípade vyslovene hodí. Dom pôsobí veľmi čistým a vkusným dojmom. Ukážka toho, keď menej je viac.

Páči sa vám tento panelák?
35 % nie
áno 65 %

Hlasovalo: 555


 

Táto konečná úprava fasády sa nám páči, je veselá, ale nie prehnane, kombinácia farieb je decentná a hravá zároveň, zbytočne však nekričí. Máme pocit, že tu sa musí dobre bývať.

Páči sa vám tento panelák?
56 % nie
áno 44 %

Hlasovalo: 466


 

Pre tých, čo sa ešte nerozhodli alebo nedohodli. Vieme, že každé euro je dobré, ale vy tu bývate, nechajte si poradiť od odborníka, ktorý vie, čo je kompozícia a vyváženosť farieb. Mnohé kreácie zateplených panelových domov sa končia s horším výsledkom ako bol ich pôvodný stav. A prosíme, už nie oranžovú, sú aj
iné pekné farby, oranžovej je na Slovensku už skutočne dosť.

Páči sa vám tento panelák?
77 % nie
áno 23 %

Hlasovalo: 409Text: Kamila Ďuríková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky