Ako vymaľovať izbu čo najjednoduchšie

02.08.2013  |     

S teplými slnečnými dňami prichádza najlepší čas na nové farby na stenách. Teraz vám rýchlo vyschnú a zároveň lepšie odhadnete výber toho správneho odtieňa, pretože nedochádza ku skreslenému vnímaniu, čo sa často stáva pri umelom osvetlení.

 

Pri troške šikovnosti zvládne vymaľovanie izby každý, ak sa nechystá na špeciálne dekoratívne techniky. Ceny za maľovanie sa pohybujú približne od 1,40 do 1,80 €/m2 a spolu s potrebným materiálom môže stáť vymaľovanie izby s rozmermi 4 × 4 m okolo 110 €. Ak sa do toho pustíte svojpomocne, môžete ušetriť až polovicu nákladov.

 

Materiál

• Zakrývacia fólia
• Maskovacia páska
• Štetec, valček, teleskopická tyč, vedro
• Stierka – na vyrovnanie nerovností – spotreba asi 1,8 kg/m2
• Penetračný náter – na zjednotenie povrchu pred maľovaním – asi 7 m2/kg
• Snehobiela farba – biela interiérová farba – asi 11 m2/kg
• Farba s odtieňom – natónovaná farebná interiérová farba – asi 10 až 12 m2/kg

 

PRACOVNÝ POSTUP

Príprava miestnosti. Z miestnosti odnesieme ľahšie kusy nábytku a drobnosti, ťažký nábytok presunieme do stredu. Podlahu zakryjeme kartónom alebo silnejšou igelitovou fóliou. Maskovacou páskou prelepíme lišty podlahy, zásuvky a vypínače a tiež rámy okien a dverí.

Špachtľou odstránime vrstvy, ktoré sa odlupujú, a hranou špachtle preškrabeme praskliny, aby sa dali lepšie vyplniť stierkou. Vymetieme z nich prach a navlhčené vyplníme sadrou, stierkou alebo tmelom. Necháme vyzrieť a vyschnúť, až potom začneme s penetráciou a farbením.

Steny natrieme spevňovacím penetračným prípravkom. Hĺbková penetrácia prispieva aj k spevneniu sypkejších podkladových vrstiev. Úlohou penetračného náteru je tiež vyrovnať nasiakavosť podkladu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, napríklad na miestach, ktoré sa opravovali sadrou.

Miestnosť začneme maľovať od stropu a snažíme sa celú plochu v rovnakej farbe vymaľovať naraz. Postupujeme smerom od okna. Najskôr namaľujeme štetcom rohy, rozhrania plôch a okraje (napríklad okolo vypínačov). Ostré rozhrania medzi farbami vytvoríme pomocou pásky. Kým začneme maľovať iným odtieňom, musí farba zaschnúť. 

V maľovaní pokračujeme valčekom, a to vždy smerom od okna do hĺbky miestnosti, aby bolo vidieť, či je farba rovnomerne nanesená a či sa jednotlivé pruhy prekrývajú. Na rovnomerné nanášanie sú citlivé najmä sýte farby, preto je pri nich dôležité vyberať si také, ktoré majú vysokú kryciu schopnosť.

Po namaľovaní všetkých plôch strhneme pásky zo zásuviek a vypínačov a štetcom domaľujeme prípadné vynechané plochy okolo nich. Zvyčajne sa aplikujú dve vrstvy farby. Prvý náter je redší na spevnenie podkladu a druhý hustejší, aby mal vyššiu kryciu schopnosť.

 

Väčšina moderných farieb schne veľmi rýchlo, najmä v lete, takže ak začnete maľovať skoro ráno, už podvečer môžete kontrolovať výsledok, a to ešte za denného svetla. Okrem toho je dôležité vetrať aj preto, že novú farbu je v miestnosti cítiť niekoľko dní. Na trhu sú však aj farby, ktoré voňajú ako tropické ovocie alebo je ich vôňa odvodená od farebného odtieňa. Napríklad zelená farba prevonia miestnosť vôňou čerstvo odtrhnutého jablka, hnedá vonia ako čokoláda alebo mandle, žltá ako citrón.

 


Text: Kamila Ďuríková
Foto: Dano Veselský, IKEA ODBORNÁ SPOLUPRACA BAL SLOVAKIA
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 03/2020 v predaji


Byt v pražskom secesnom dome
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky