Vyčítavý pohľad

23.07.2009  |     

Nebudú na nás domy v budúcnosti hľadieť vyčítavým pohľadom? Ich okná totiž už niekoľko desaťročí prechádzajú ťažkým obdobím – necitlivé výmeny a nahrádzanie pôvodných okien panelákovými prefabrikátmi už v minulosti pošramotili architektúru nejedného, kedysi pôvabného domčeka a dnes situácia pokračuje často v podobnom duchu (najmä pod zámienkou šetrenia energiou). Pritom máme možnosť vrátiť starým domom ich pôvodnú tvár. Môžeme splniť úlohu zateplenia vrátane výmeny okien a zároveň aj obnoviť farbu, zdobenie či štruktúru fasády, ale najmä dať domu jeho pôvodné „oči“.

V prípade architektúry s bohato zdobenou fasádou je pri výmene okien nevyhnutné zachovať ich pôvodný vzhľad vrátane členenia a farby. V tomto prípade sa zámer veľmi nevydaril. Predovšetkým na detailoch vidieť, že sa nové okná do objektu nehodia. Zaujímavé zväčšenie priestoru starého nájomného domu umožnila táto zasklená prístavba. Pôsobí neutrálne a nadčasovo, a tak nijako nehyzdí pôvodnú stavbu. Členenie skiel aj farba rámov sú v harmónii so štruktúrou plechovej konštrukcie. Vzhľadom na veľké zasklenie sa tu však trochu stráca súkromie.
Našťastie, najmä v historických centrách miest ostali na domoch často pôvodné okná, prípadne ich nahradili replikami. Historická architektúra tak získava osobité čaro, ktoré je však podmienené súhrou všetkých aspektov – do dlažby a lámp cez omietky až po strešnú krytinu. Vsadením obytnej kocky do starej stodoly vzniklo zaujímavé bývanie. Úzky kontakt s okolitou prírodou umožňuje najmä veľká zasklená plocha. Malými mínusmi sú aj pri použití kvalitných izolačných skiel vysoké náklady na vykurovanie a nie práve jednoduché umývanie okien.Pri bežných rodinných domčekoch sa iba výnimočne stretávame s citlivo zrekonštruovanými pôvodnými oknami. Tu sa majiteľ nebál ani opráv, ani farebne zaujímavého vonkajšieho lakovania. Okná s ventilačkami majú navyše aj pôvodné kľučky! Dúfajme, že majiteľ rovnako citlivo opraví aj zvyšok domu. Typickým nešvárom minulosti (a, žiaľ, často aj súčasnosti) je nesúlad nových okien s pôvodnou stavbou. Inak pekne zrekonštruovanú secesnú vilu teraz špatí panelákový štýl zasklenia, navyše doplnený predokennými roletami.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Text a
Foto: Robert Virt

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky