Vila na brehu jazier Westeinderplassen v Holandsku

10.05.2011  |     

Špľachot vlniek a pohľad na majestátne sa presúvajúce belostné trojuholníky plachiet patria zvyčajne k dovolenkovým zážitkom. Pre manželský pár, ktorý vlastní Villu Röling na nezvyčajne úzkej parcele zakončenej polostrovom, je to každodenná realita. Z tejto idyly na brehu jazier Westeinderplassen sa autom dostanú za polhodinku ku grachtom, kanálom v amsterdamskom centre.

Kam s obrazmi?

Ich predchádzajúci dom, tradičný s valbovou strechou, bol pohodlný a stál tiež pri vode, nebol však stavaný na rozsiahlu zbierku umenia. Známy holandský architekt Paul de Ruiter preto uprostred novej vily vytvoril dostatočný dvojpodlažný priestor s galerijnými kvalitami, kde majú obrazy a plastiky potrebné rozptýlené svetlo a adekvátne pozadie. Zvyšok domu ostal prehľadný, vzdušný, bez bizarne malebného rozpínavého nazhromaždenia krásnych predmetov, v ktorom zvyčajne majitelia postupom času ťahajú za kratší koniec. Umelecké diela v ostatných miestnostiach, napríklad oranžový obraz s motívom rýb v kuchyni, sú dobre premyslenými akcentmi. Väčšiu skupinu diel nájdeme okolo jedálenského stola – obrazy pri ňom vytvárajú atmosféru salónu.

To, že každý úsek dolnej časti priečelia má inú šírku, nie je zrejmé na prvý pohľad, dokonca ani v tomto šikmom pohľade. Ak nemáme trpezlivosť sledovať riadky dlažby, naznačuje to svetlo dopadajúce na dlažbu z podhľadových svietidiel.
V strednej časti domu je respírium, cez ktoré sa filtruje svetlo prúdiace do galérie na poschodí. Až pri pohľade na interiér so zatiahnutými látkovými roletami – takisto na diaľkové ovládanie – vidieť, nakoľko je prispôsobený, aby jednotlivé prvky nekonkurovali výhľadu, pričom bez pôsobivej hladiny jazera vyzerá až sterilne.

 


Text: Karol Klanic
Foto: Pieter Kers
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky