Záhrada nadivoko

10. 12. 2010
Zdieľať

Čím dokonalejšiu a inteligentnejšiu techniku využívame, tým silnejšie emócie v nás vyvolá kontakt s niečím takým prostým, ako je príroda. Nefunguje na kľúčik, vypínač ani na diaľkové ovládanie, a predsa je vo svojej jednoduchosti krásna; dokáže upokojiť myseľ, osviežiť telo a v duši nastoliť harmóniu.

„Dostali sme v reštitúcii pole, ale chceli sme podnikať v záhradníctve,“ začína pani Hana príbeh o tom, prečo si jej rodina po nekonečných rokovaniach s úradmi postavila firmu aj obytný dom na kopci za mestom. Okrem javorovej aleje, ktorá lemovala cestu medzi poľami, tu pred šiestimi rokmi nerástol žiaden strom. Dnes obklopuje jednoduchú stavbu z dreva a kameňa malebná prírodná záhrada, v ktorej nechýba jazierko na kúpanie, zurčiaci potok ani kvitnúca lúka.

Pôvab v premenách času

Dom stojí v otvorenej krajine, preto som chcela, aby záhrada pri pohľade z diaľky vyzerala prirodzene,“ pokračuje Hana, ktorej snaha o nenápadnú nadväznosť na okolitú prírodu sa začala už oplotením pozemku. „Vychádzala som zo vzhľadu a spôsobu vytvárania medzí, akými sa kedysi oddeľovali polia: vysadila som okolo záhrady kaliny, trnky a šípové ruže. A keďže som záhradník, vraví s úsmevom plavovlasá žena, „nedalo mi a pridala som aj kríky starých botanických ruží, ktoré divo rastú po celom svete.“

Záhrada s kulisou starej javorovej aleje v pozadí je založená na listnatých drevinách. Jej kostru tvoria štyri druhy jarabiny, čremchy a brezy a darí sa tu aj dubom a bukom. Nájdete tu množstvo krov, tráv a trvaliek, menej sú zastúpené ihličnany. „Záhrada vystavaná z listnáčov a trvaliek je premenlivejšia,“ vysvetľuje záhradníčka svoje rozhodnutie. „Vždy tu čosi začína kvitnúť, ďalšie je v plnom kvete a iné práve odkvitá… V každom období sa pozeráte na iný obraz. Myslím, že pri celoročnom pobyte je takýto priestor príjemnejší než záhrada vytvorená len z ihličnanov. Iste, na tú je krajší pohľad v zime, ale existujú listnaté dreviny, ktoré sú zaujímavé aj po opadaní lístia. Napríklad svíb so svojou červenou, zelenou alebo žltou kôrou. Niektoré kry zasa držia cez zimu plody, čo vyzerá naozaj pekne, efektné sú aj rôzne trávy.“

Zeleň zalievaná potom

Predstavy o podobe a funkcii záhrady sa môžu diametrálne líšiť. Niekto preferuje zeleninové záhony, iný vyznáva japonskú jednoduchosť, ďalší hodlá pestovať zo všetkého trochu. Ako teda začať? „Pri zakladaní záhrady si predovšetkým musíte uvedomiť, pre koho a na čo ju robíte. Tiež je potrebné mať jasno v tom, či je pre vás záhrada skutočne takým hobby, ktorému sa budete venovať od rána do večera. Či je vašou túžbou stále niečo okopávať, plieť, strihať a vylepšovať, alebo chcete v záhrade odpočívať. Ľudia si napríklad neuvedomia, koľko času zaberie už len také zastrihávanie živého plota. Nehovoriac o tom, že niekedy zbytočne strihajú kríky, ktoré rez nepotrebujú. Nielenže s tým majú veľa práce, ale ich drevina stráca prirodzený tvar a mení sa na metlu.“ Za oveľa efektívnejšie považuje odborníčka vysadiť voľne rastúci živý plot. Odporúča na to vybrať kry, ktoré v dospelosti dorastú iba do želanej výšky, a teda ich netreba skracovať. „Jediný argument za strihaný živý plot je nedostatok miesta. Aj v takom prípade si však môžete prácu uľahčiť – ak napríklad použijete tavoľníky, ktoré majú po celý život tenké vetvy. Keďže nehrubnú, dobre sa režú.“

Vo vlastnom kabáte

Na mieste, kde sa vydláždená cestička stráca v tráve, nám pani Hana približuje súčasný trend úpravy záhrad. Charakterizuje ho odklon od takmer vojensky usporiadaného štýlu, v ktorom je všetko pokosené, vzorne zastrihnuté, bezmála až sterilné, a návrat k uvoľnenému prírodnému vzhľadu. „K nám to vždy príde s istým oneskorením,“ vraví, „ale kto už tento trend pozná, je nadšený.“ A nielen preto, že v prírodných záhradách sa toleruje aj burina, respektíve rastliny, ktoré by mnohí záhradkári za burinu považovali. Prirodzená záhrada je totiž oáza, v ktorej sa darí rastlinám, ľuďom aj zvieratám. „V úzkostlivo upravovaných záhradách si ľudia stavajú okolo záhonov plôtiky, aby im cez ne nechodil pes, a plačú, že to nepomáha a že im zviera všetko zničí.

My máme troch psov a niekedy až päť oviec, behajú sem zajace, a keď nezatvoríme bránu, tak nás navštívia aj srnky. V prírodnej záhrade však nie sú stopy zvierat také zjavné.“ Život vnáša do tunajšej záhrady aj kvitnúca lúka, ktorá sa odborne nazýva lúka blízka prírode. Na rozdiel od pokoseného anglického trávnika tu nad margarétkami, silenkami, ľadencom a ďatelinou poletujú motýle, bzučia včelyčmeliaky a na steblách tráv trénujú skoky zelené kobylky. „Kvitnúca lúka sa seje z priemyselne vypestovaných semien. Sú miesta, na ktoré nie je vhodná, napríklad k bazénu, vrelo ju však odporúčam na voľné plochy veľkého pozemku. Jednak v nej kvety rozkvitajú postupne, takže je stále čo obdivovať, a jednak nevyžaduje prácnu údržbu. Kosí sa dvakrát ročne, takže nepotrebujem traktorovú kosačku ako ten, kto osial polhektárový pozemok trávou, ktorú treba týždeň čo týždeň kosiť.“

Voda, ktorá znamená život

Do prírodnej záhrady sa určite nehodí modrý plastový bazén. Sem patrí kúpacie jazierko. Ako vraví pani Hana, je pre ľudí, ktorým neprekáža, že sa o vodu budú deliť s vodným hmyzom, slimákmi, žabami, alebo dokonca s užovkou. „Do prírodného jazierka sa nesypú drahé chemikálie na čistenie vody, takže kúpanie je zdravšie. Základom jazierok, ktoré staviame, je nádrž s umelým kolobehom vody. Tá musí byť chudobná na živiny, aby v nej nerástli riasy, čo je v kúpacom rybníčku nežiaduce. Z rovnakého dôvodu sa musí dokonalou izoláciou zamedziť preniknutiu zeminy do jazierka, napríklad pri prietrži mračien, a do vody nemožno zviesť ani odkvap, pretože na streche je veľa prachu a peľu. Dôležitá je tiež dostatočná hĺbka jazierka – to naše má v kúpacej časti asi 230 cm. Pri vstupe do vody tak nešliapnete na bahnité dno, a navyše sa chladnejšia voda lepšie okysličuje, čo prispieva k jednoduchšej a finančne nenákladnej údržbe.“

Komplexné riešenie

S prírodnou záhradou ladí jednoduchý dom, sčasti obložený kameňom pozbieraným na poliach v okolí, sčasti drevom natretým svetlým lazúrovacím lakom. „Vonkajšia pieskovcová dlažba je síce indická, ale má farbu tunajších kameňov,“ prezrádza majiteľka a zdôrazňuje, že harmóniu domu nevníma iba ako vizuálne prepojenie stavby s okolím. „Zaoberám sa ekologickou činnosťou, a tak som chcela, aby sme aj ekologicky kúrili a ohrievali vodu. Zaobstarali sme si preto tepelné čerpadlo s lacnou prevádzkou, ktoré nepotrebuje obsluhu. Keď prídem domov z práce, chcem si užiť krásne miesto, pokoj a pohodlie, a nie sa starať o zakurovanie, vynášanie popola a chystania dreva či uhlia.“

Kategória: Nezaradené
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia