Ukážková prírodná záhrada na južnej Morave

07.12.2012  |     

Pozývame vás na návštevu do originálnej prírodnej záhrady blízko Kyjova na Morave. Je nenápadná, vkusná, dobre premyslená, skutočne dotiahnutá do detailov, ale najmä – modrá a levanduľová.

Každému z nás sa z času na čas môže stať, že nám život prestane chutiť, napokon, s pribúdajúcim vekom niekedy nie je núdza o nepriaznivé životné situácie. V takých chvíľach môže byť záhrada veľmi nápomocná, najmä ak ju považujete za svoje „vypiplané“ dieťa. Podobne je to aj so záhradou na okraji Vřesovíc pri Kyjove a s jej majiteľom Petrom Žáčkom. 

Volanie hôr

Malý rodinný domček, ušitý na mieru trojčlennej rodiny, si majitelia postavili svojpomocne na atypickom svahovitom pozemku. Bola to túžba po lepšom spôsobe žitia, byť bližšie k prírode, ktorá ich dohnala sem – pod bukový les pohoria Chřiby. A keďže krásy južnej Moravy sú lákavé pre mnohých turistov, len čo dokončili dom a presťahovali sa, pustili sa do ďalšieho diela. Na mieste bývalej stodoly postavili malý a štýlový penzión, v ktorom môžu pocestní zložiť unavené hlavy aj nohy.

Jej príbeh 

Záhrada vznikala súbežne so stavbou domu. Kamene z pôvodného domčeka, ktorý tu kedysi stál, poslúžili pri tvarovaní terás – tak sa lepšie využil svahovitý záhradný terén. Navyše, použitím pôvodných materiálov sa im podarilo zachovať ducha miesta. 
Intuitívne, bez študovania odborných príručiek postupovali majitelia pri vytváraní záhrady podľa prírodných princípov. Používali pôvodné materiály a rastliny vyhovujúce danej lokalite, pôdu vylepšovali bez použitia umelých hnojív – len mechanicky a hnojom z neďalekého statku, insekticídy neprichádzali do úvahy už len pre presvedčenie záhradníkov a zároveň aj pre bezpečie dvoch psov. 

Ekokoncept

K ekologickému hospodáreniu privedie premýšľajúceho človeka aj jednoduchá ekonomická úvaha – zber a využívanie dažďovej vody sa logicky prepojí s pestovaním obľúbených druhov zeleniny. 
Keď pred dvomi rokmi vošiel do povedomia moravských záhradníkov rakúsko-český projekt Prírodné záhrady bez hraníc, bolo jasné, že táto záhrada ľahko splní podmienky prírodného záhradníčenia. Poslednou lanskou ekologickou úpravou bola stavba jazierka a zmena strechy nad úžitkovou budovou za penziónom – škridly museli ustúpiť zelenej streche. Hodnotiaca komisia odborníkov ocenila záhradu nielen ako priestor spĺňajúci všetky potrebné kritériá, ale zároveň aj ako ukážkový. Tento verdikt potvrdil, že sa naozaj vydarila. Ak vás záhrada zaujala, môžete si ju prísť pozrieť osobne. Kontaktná adresa je www.prirodnizahrada.websnadno.cz.
 


Text: Ing. Hana Říhová
Foto: Dano Veselský, Ing. Hana Říhová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Zimná záhrada slúži ako Záhrada mnohých tvárí x

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky