Nenápadná nízkoenergetická drevostavba naplnila sny majiteľom

04.11.2013  |     

Nie každému šťastena dovolí postaviť si vysnívaný dom na mieste, po akom túžil takmer celý život. Petrovi a Hanke však nadelila plným priehrštím, i keď celý proces rozhodovania si, okrem iného, vyžiadal klásť jednotlivé riešenia na misku váh a neraz pristúpiť aj na kompromisy.

Privítala ma záhradkárska oblasť, ktorej rekreačný duch sa pozvoľne mení na každodenný život „novousadlíkov“, no pritom si ešte zachováva svoj trochu odťažitý ráz, zatiaľ bezpečne ukrytý za terénom pripomínajúcim skôr lesnú cestu. Pokojné prostredie s minimom susedov nebolo jediné, čo ma naladilo na príjemné dojmy. Vtedy som totiž ešte netušila, že zažijem fantasy v realite. 

Zvonku drevostavba

Skôr nenápadná, učupená pod svahom obrasteným lesom. Po prekročení prahu však akoby človek prešiel do iného sveta. Sveta, v ktorom by ste sa vôbec nečudovali, keby vám čaj prišiel ponúknuť malý hobit. Hlinené omietky v príjemných odtieňoch, teplo dreveného nábytku a v lete oddychujúca akumulačná pec... Vľúdna atmosféra ma okamžite oslovila. 

Nízkoenergetická drevostavba žije naplno životom svojich piatich členov. „Takýto koncept domu sa mi páčil z technického hľadiska. Konečne niečo rozumné,“ zaspomínal majiteľ domu. „Hoci zo začiatku, ešte pri plánovaní, som mal chvíľu problém s rekuperáciou.“ Zo svojich skúseností získaných v hoteloch Peter poznal zvuk vzduchu prúdiaceho v rozvodoch. Jeho obavy sa však neskôr rozplynuli ako... vzduch. „Tu, aj keď sa to pustí naplno, tak nepočuť takmer nič.“ A dodáva: „Vypínače na ovládanie vetrania máme na toalete, v kúpeľni a kuchyni,, keď treba rýchlo pustiť odsávanie na päť minút, trochu počuť prúdenie z výpustiek na strope.“

Správne načasovanie

Pokojné prostredie nebolo jediným benefitom. „Za posledné štyri roky sme sa stretávali s rôznymi alternatívcami, ktorí žijú úplne inak, a to postupne posúvalo naše očakávania od domu a vôbec od života. Ono je to tak, človeku príde do života to, čo potrebuje, a to sa stalo, keď sme začali riešiť dom,“ spresnil majiteľ. Aj vďaka tomu, že vzťah investorov a architektov nebol striktne profesionálny, ale skôr kamarátsky, bola komunikácia pri hľadaní riešení otvorená z oboch strán. „Človek musí mať šťastie na správnych ľudí. Keby sme to vymýšľali sami, tak nevymyslíme toľko vecí. Spojila sa tu energia viacerých ľudí,“ skonštatoval Peter spokojne. A myslel partiu majstrov zo Zaježovej, ktorí robili hlinené omietky, tesára Vlada z GreenOak, ktorý sa postaral o precízne vyrobené interiérové kusy dreveného nábytku, kamarátov, ktorí prišli pomáhať, no a v neposlednom rade dvoch architektov s nadhľadom, ako aj mnohých ďalších, ktorých nám však priestor nedovoľuje spomenúť.


Toto je presne ten typ domu, ktorý vás prijme hneď na prvýkrát a vy jeho. Prívetivá aura drevostavby a jej majiteľov ma utvrdila v tom, že sny sú dôležité. Môžu sa totiž splniť. :-)

Prvú zimu už majú za sebou

Za ten čas sa už zžili aj s akumulačnou pecou. „Okolo obeda prestávame kúriť a dom si udrží teplo a aj na druhý deň je tu fajn, vtedy si zakúrime v peci až večer na hodinu, dve a na druhý deň sa zase nemusí kúriť,“ vysvetlila majiteľka. V dome je nainštalovaná vetracia jednotka so spätným získavaním tepla z odpadového vzduchu a infrapanely so snímačmi teploty, ktoré sa automaticky zapínajú, keď teplota v miestnosti klesne pod nastavenú hodnotu. Podľa architekta Patrika Martina je pec v dome lákadlom pre ľudí s citom pre prírodu, najvhodnejšia je práve akumulačná, ktorou sa zabezpečuje sálavý typ vykurovania. 

Otvorené okná

Čo sa týka vetrania, s tým nemajú problém. Rekuperácia-nerekuperácia, keď treba a je chuť, otvoria jednoducho okná. „Hanka celý koncept rekuperácie v zime narušila tým, že sme spávali pri otvorenom okne,“ prezradil Peter s úsmevom, na čo Hanka mala svoje vysvetlenie: „Potrebujem si vyvetrať. Dom si síce teplo udrží, ale v spálni to nepotrebujem.“ Výhody svojho domu si vyskúšali aj počas nedávnych letných horúčav, keď vonku bolo 35 stupňov, ale vnútri príjemných 26 stupňov. 

Nízkoenergetická drevostavba v Záhorskej Bystrici 

Ročná potreba tepla na vykurovanie: 21 kWh/m2
Autori: Ing. arch. Patrik Martin, Ing. arch. Pavol Korček, www.ekodomy.sk
Interiérový dizajn: Barbora Danková
Zastavaná plocha: 168 m2
Úžitková plocha: 130 m2
Čas výstavby: 10 mesiacov (vrátane výroby v hale)
Náklady hrubej stavby: 90 000 €
Celkové náklady: 150 000 €


„Spojili sme predsieň so zimnou záhradou, oba priestory sú nevykurované, okrem toho, že rozširujú úžitkovú plochu domu, zlepšujú aj jeho tepelnotechnické vlastnosti. Obytné miestnosti sú orientované na slnečnú stranu a do záhrady, na severe je len spálňa rodičov. Približne v strede domu je akumulačná pec, ktorá tvorí srdce domu. Extenzívna zelená strecha je materiálovo aj cenovo úsporná (najdrahšie z celej strechy boli sadeničky sukulentov). Spolu s majiteľmi sme sa snažili vyhnúť sporným neekologickým materiálom, čo sa týka konštrukcie aj vnútorného zariadenia, vďaka čomu nevznikne problém, keď dom raz doslúži a bude nutné ho odstrániť.“

Ing. arch. Patrik Martin
www.ekodomy.sk


Text: Martina Deríková
Foto: Mgr. art. Soňa Sadloňová
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky