Výnimočnú drevostavbu v Kovároch nechal vyniknúť zložitý pozemok

13.03.2015  |     

Originálna drevostavba, ktorá sa stala vytúženým domovom mladej rodiny, vďačí za svoju výnimočnosť, paradoxne, počiatočným nepriaznivým okolnostiam. Severozápadný svah a už vykopaný veľký zárez pre úplne iný dom – taká bola na prvý pohľad nie práve ideálna štartovacia čiara pre tento projekt.

Cesta za slnkom

Okrem „zasadenia“ domu do pozemku, ktorý predchádzajúci majitelia pripravili na úplne inú stavbu, sa tím projekčnej kancelárie musel intenzívne zaoberať aj ďalšou problematickou okolnosťou: ako napriek nie práve optimálnej orientácii na svetové strany dostať do interiéru slnko počas celého dňa. Z pomerne nepriaznivej situácie dokázali architekti, podporení ústretovým a konštruktívnym prístupom klientov, vyťažiť vskutku pozoruhodný efekt. „Hlavný obytný priestor sme umiestnili na poschodie, kde sme ho mohli spojiť cez drevenú lávku s hornou úrovňou záhrady. Súčasne sme tak umožnili panoramatický výhľad do údolia,“ približuje nosnú ideu domu architekt Pavel Horák. Architekti osadili okná aj na opačnej strane obývačky, horizontálne, tesne pod strechou, obrátené smerom k lesu za domom. Dosiahli tak prístup svetla z juhu a tiež ďalší prekrásny výhľad – na koruny stromov. Prízemie domu zahŕňa úsporné miestnosti na spanie a prácu, hygienické zázemie a priestranný sklad. „Investori sa od začiatku tešili na maximálne prírodný dom, ktorý čo najskôr získa sivočiernu patinu. Drevo je tu použité nielen v konštrukcii, ale v hojnej miere aj v interiéri. Sú tu priznané konštrukčné prvky a položené drevené podlahy,“ hovorí architekt Horák.

Dom splnených želaní

Dom je plný splnených želaní investorov: striedma stavba, v ktorej dostal prednosť priestor na spoločné chvíle s rodinou a zvieratami, s tónmi hudby a lúčmi zapadajúceho slnka. Veľkú dennú miestnosť rozčlenili architekti na zóny podľa potrieb členov rodiny, pevné miesto tu našli cenné kusy nábytku z minulého domova. „Sťahovali sme sa z pražského bytu spolu s nábytkom z tíkového dreva. Prírodné materiály máme radi, aj preto sme sa rozhodli pre drevostavbu a vnútorné vybavenie z dreva, ktoré nám prirástlo k srdcu,“ vysvetľuje domáca pani. „Cítime sa tu inak než v chladnom murovanom dome. Hrejivá atmosféra tvorená drevom je nezameniteľná,“ dodáva. 

„Chceli sme jednoduchý dom s nízkymi nákladmi a ľahkou údržbou,“ dopĺňa investor. „Máme len malý bojler, sálavé stropné panely sú v podstate nezničiteľné, takže sme vlastne celkom nezávislí od komplikovaných prístrojov.“ Aj vďaka množstvu zasklených plôch, umožňujúcich prestup slnečného tepla, sa dom pohybuje na hranici kategórií nízkoenergetický a energeticky úsporný, čo býva pri kvalitných drevostavbách štandard. Fungujúca konštrukcia overená tromi zimnými sezónami potvrdila dôveru vloženú do architektonického štúdia Prodesi. Klienti ocenili aj poctivú stratégiu firmy, ktorá rozpracovala projekt do posledného detailu, čo počas realizácie eliminovalo neočakávané ťažkosti či diskusie o „práci navyše“.

„Cítime sa tu inak než v chladnom murovanom dome. Hrejivá atmosféra tvorená drevom je nezameniteľná.“

Kozubové kachle, ktorým „kryje chrbát“ múrik schodiska vedúceho z prízemia, sú v zime dôležitým zdrojom tepla aj príjemnej atmosféry. 

„Zvyknem hovoriť, že pozemky s rôznymi obmedzeniami generujú zaujímavé riešenia,“ vraví o jednoduchom, a zároveň nekonvenčnom rodinnom dome (modernej drevostavbe) autor, architekt Pavel Horák zo štúdia Prodesi. V prípade rodinného domu v Kovároch sa podarilo splniť tú najdôležitejšiu úlohu: vytvoriť pre užívateľov funkčné, príjemné a jedinečné bývanie – domov, po akom túžili.

Rodinný dom Kováry, ČR

Autor: Ing. arch. Pavel Horák, 
Prodesi/Domesi
Spolupráca: Jakub Loučka
Realizácia: 2009 – 2010 
Úžitková plocha: dom 119 m2; terasa 19 m2
Konštrukcia: systém two by four s difúzne otvorenou skladbou
Vonkajší obvodový plášť: obklad zo smrekovcového dreva
Strešná krytina: betónová škridla Bramac Tegalit
Vykurovanie: stropné panely Ecora, kozubová pec v hlavnej obytnej miestnosti
Podlahy: masívna dubová podlaha, hygienické zázemie a závetrie – keramická dlažba

Architekt Pavel Horák

je jedným z protagonistov architektonického štúdia Prodesi, prepojeného s realizačnou firmou Domesi. Na konte majú vyše sto realizácií drevostavieb, mnohé v nízkoenergetickom či pasívnom štandarde. So svojím nadšením pre moderné drevostavby sú architekti z Prodesi/Domesi k dispozícii aj slovenským klientom.
www.prodesi.cz

Čítajte tiež:

• Koľko stojí nízkoenergetický dom?

• Správny výber materiálov a technológií Vám ušetrí veľa peňazí


Text: MASCH, DESIGN IN
Foto: LINA NÉMETH
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky