Modulárna mikroarchitektúra – cesta do budúcnosti?

16.07.2017  |     

Ekoturistika dnes naberá na obrátkach, mladí ľudia chcú byť aspoň na pár hodín mimo dosahu elektroniky a v lone prírody. Presne na tento účel je vytvorená moderná kapsula nazvaná DROP XL, kde nájdete všetko potrebné na pohodlný pobyt v lone prírody. Navyše je premiestniteľná. Ak ste fanúšikom kempovania v praktickejšom a elegantnejšom móde, určite sa vám bude tento typ relaxácie a pobytu v prírode poznávať.

Modulárna mikroarchitektúra – cesta do budúcnosti?

Španielska spoločnosť so sídlom v Barcelone In-tenta design, ktorú vedú dizajnér a fotograf Manel Duró a architektka Marta Gordillo bola založená v roku 2012. Odvtedy sa zameriava na vývoj nových produktov. Dôležitým aspektom práce tejto spoločnosti je súlad troch faktorov: funkčnosť, inovácia a udržateľnosť. Ich špecialitou, okrem iného je mikroarchitektúra. Do tejto oblasti patrí tiež nezvyčajná obytná kapsula.

S pohodlím domova

Kapsula s názvom DROP XL spĺňa všetky parametre ekológie a dala by sa nazvať mini-eko-hotelom. Je prenosná a poskytuje pohodlie domova s minimálnym dopadom na životné prostredie a v rámci minimálnych rozmerov. Kabína je vyrobená z dreva, skla a oceľových prvkov. Aby sa minimalizoval negatívny vplyv na pôdu a jej narušenie, je vyvýšená nad povrch zeme.  

 

Na pláž i do hôr

Spoločnosť In-tenta design je autorom viacerých typov domčekov, či chatiek patriacich do oblasti mikroarchitektúry, napríklad DROP box alebo nemenej zaujímavý DROP pod. DROP XL rovnako ako jej predchodca je inšpirovaná organickými tvarmi a formami. Môže byť umiestnená prakticky kdekoľvek – na pláže, či na vrcholky hôr. Oceľové nohy kapsuly sú navrhnuté tak, aby zabezpečili stabilitu aj na nerovnom teréne. 

30 metrov štvorcových

Na priestore 30 metrov štvorcových sa nachádza hygienický kút, kuchynka i pohodlná posteľ, samozrejme, jej autori vedia prispôsobiť nábytok potrebám užívateľa. Na oboch koncoch je oválna kapsula uzatvorená veľkými oknami, ktoré z oboch strán prepúšťajú denné svetlo – dá sa otočiť tak, aby vás ráno slnko prebúdzalo, alebo naopak. Uprostred stropu je dlhý presklený pás, ktorý ponúka výhľad na oblohu a koruny stromov.

Nielen ako hotel v prírode

Sympatická kapsula sa dá využiť nielen na relax, ale napríklad aj ako pracovňa položená na pozemok pri dome, detský kút, či ateliér. Samozrejme, autori vidia jej najväčšie využitie práve v modernej ekoturistike. Iní o podobných modulových bytoch hovoria dokonca ako o riešení bývania do budúcnosti.

cabin DROP XL from In-tenta on Vimeo.

Text: Sabína Zavarská 
Zdroj a foto: In-tenta design

Tagy:
mikroarchitektúra modulárna architektúra ekoturistika obytné kapsuly

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 8/2019
v predaji


Najkrajšie rastliny v novembri
Predplatné

 

 

Najnovšie príspevky