Salón drevostavieb 2018 – trendy a moderné drevostavby

28. 02. 2018 Zdieľať

Do 16. 3. 2018 možno v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave navštíviť výstavu Salón drevostavieb 2018, ktorá predstavuje spolu vyše 30 moderných drevostavieb, najmä rodinných a víkendových drevodomov, realizovaných v uplynulom roku na Slovensku a v Čechách. Pre záujemcov o stavanie z dreva pripravili organizátori dňa 15. 3. v priestoroch výstavy sprievodný program, pozostávajúci z konzultácií zámeru stavať drevodom (9:00 – 14:00) a komentovanej prehliadky výstavy (od 15:00).

O aktuálnych trendoch v oblasti tvorby a realizácie moderných drevodomov hovoríme s kurátormi v poradí už 13. ročníka česko-slovenskej nesúťažnej prehliadky moderných drevostavieb – architektmi Ľubicou Fábri (ARCHA, Bratislava) a Pavlom Horákom (Prodesi/Domesi, Praha/Bratislava). 


Rodinný dom, Újezd nad Lesy, autori: Pavel Horák, Klára Vratislavová, Prodesi, dodávateľ: Domesi, foto: Lina Németh

Rodinný dom, Újezd nad Lesy, autori: Pavel Horák, Klára Vratislavová, Prodesi, dodávateľ: Domesi
Lina Németh


Rodinný dom, Újezd nad Lesy, autori: Pavel Horák, Klára Vratislavová, Prodesi, dodávateľ: Domesi, foto: Lina Németh

Čím sú špecifické drevodomy, ktoré ste vybrali na tohtoročnú výstavu? Sú zjavné určité aktuálne tendencie?

Ľubica Fábri: „Každoročne je spektrum rodinných a víkendových domov na Salóne drevostavieb pestré – čo do architektonického stvárnenia, dimenzií aj funkčno-technického riešenia. Individuálne bývanie sa odvíja od požiadaviek a potrieb konkrétnych stavebníkov, preto je logicky škála architektonických riešení aj v tomto ročníku široká. Medzi realizáciami sú zastúpené ako náročnejšie rodinné vily, tak aj stredne veľké domy, či dostavby a prestavby existujúcich objektov. Keďže na výstavu vyberáme drevostavby navrhnuté architektmi, každá predstavená realizácia je výnimočná niečím svojským a myslím si, že aj nadčasovým. Ako pozitívny trend by som označila príklon investorov k ekologickým materiálom a technológiám, aj keď znamenajú o niečo vyššie náklady na výstavbu. Je badať tendenciu koncipovať domy „so zdravým rozumom“ – aby sa vyťažili pozitíva pozemku, aby boli domy komfortné a prevádzkovo úsporné, aby poskytovali obyvateľom potrebnú mieru súkromia a zároveň vizuálne zlepšovali okolité prostredie. Práce architektov, ktorí navrhujú drevostavby prirodzene a dlhodobo idú ruka v ruke s ekologickým myslením, rešpektom ku krajine a s harmóniou s prírodou.“ 


Pasívny dom, Žilinská Lehota, autor: Marián Prejsa, Bjørn Kierulf, Createrra, dodávateľ: DetailDom, foto: Milan Hutera

Pasívny dom, Žilinská Lehota, autor: Marián Prejsa, Bjørn Kierulf, Createrra, dodávateľ: DetailDom
Milan Hutera


Pasívny dom, Žilinská Lehota, autor: Marián Prejsa, Bjørn Kierulf, Createrra, dodávateľ: DetailDom, foto: Milan Hutera

Presadzovanie výstavby z dreva narážalo v minulosti na viacero mýtov, ako je to dnes?

Pavel Horák: „Čím ďalej viac klientov uvažuje racionálne a stavia svoje rozhodnutie pre dom z dreva na poznaní a presvedčení o pozitívach moderných drevostavieb. Pre drevodom sa rozhodujú najmä stavebníci, ktorý preferujú zdravý a ekologický štýl života pre seba a svoju rodinu a prichádzajú k nám s dobrým vedomostným základom o problematike. Nepoznám mýtus o drevostavbe, ktorý by sme nevedeli vyvrátiť logickými a racionálnymi argumentmi. Niektoré citlivejšie miesta drevostavieb ako je akustika, izolácia či ochrana pred škodcami sa dajú eliminovať správnymi technickými riešeniami a hlavne, profesionálnou realizáciou detailov. Bez ohľadu na použitý materiál a technológiu, či ide o dom z dreva, alebo o murovanú stavbu, dobrý výsledok závisí od fungujúceho konceptu, dobre spracovaného projektu a kvalitnej realizácie. Mýty o negatívach drevostavieb najlepšie vyvracia každá nová dobrá realizácia. Myslím si, že popularita drevostavieb stúpa, a to najmä kvôli ich veľkým pozitívam ako sú napríklad precíznosť stavby, rýchlosť výstavby a vylúčenie mokrých procesov.“

Ľubica Fábri: „ Podstatnou črtou stavania z dreva je udržateľnosť. Drevo je jediný dorastajúci stavebný materiál – na mieste, kde sa vyťažilo drevo na štandardný rodinný dom pre štvorčlennú rodinu, narastú stromy na nový takýto dom za približne 80 rokov – čo je predpokladaná minimálna životnosť drevostavby. Vo svete sa v súčasnosti stavajú čoraz ambicióznejšie výškové stavby na báze dreva. Drevo ako konštrukčný materiál má široké využitie nielen v individuálnej výstavbe, ale aj pri realizácii verejných stavieb ako sú školy, nemocnice, hotely… Vyspelé materiály a technológie, ktorými dnes disponujeme na výstavbu z dreva, vyvracajú všetky známe mýty o drevostavbách.“   


Dom pri cintoríne, Rašovice, autori: Milan Rak, Alena Režná, Archteam, dodávateľ: Domestav, foto: Alena Režná

Dom pri cintoríne, Rašovice, autori: Milan Rak, Alena Režná, Archteam, dodávateľ: Domestav
Alena Režná


Dom pri cintoríne, Rašovice, autori: Milan Rak, Alena Režná, Archteam, dodávateľ: Domestav, foto: Alena Režná

Čo by ste odporúčali záujemcom o drevodom pri rozhodovaní v začiatkoch projektu?

Ľubica Fábri: „V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že ide o investíciu ako každú inú a teda treba konfrontovať svoj zoznam želaní s výškou plánovanej investície a jej návratnosťou. Neprepadnúť mýtu, že drevostavba bude lacnejšia než klasický murovaný dom – drevostavba je cenovo na rovnakej úrovni ako porovnateľná murovaná stavba, alebo stojí aj o málo viac. Oboznámiť sa so základnými informáciami v problematike drevostavieb. Rozhodnúť sa buď pre typovú drevostavbu, alebo pre individuálny projekt – na ten si zvoliť architekta, ktorý už má skúsenosti nielen s návrhmi, ale aj realizáciami stavieb z dreva. Už v začiatkoch projektu konzultovať riešenie s potenciálnym realizátorom. Vyberať si realizačné firmy, ktoré majú za sebou podobné referencie, ako si predstavujete váš vytúžený drevodom. “

Pavel Horák: „Nadväznosť projektu a realizácie je pre kvalitný výsledok mimoriadne dôležitá. Aj preto sme sa u nás, v architektonickej kancelárii Domesi, rozhodli drevodomy nielen projektovať, ale aj stavať. Máme za sebou realizáciu vyše stovky drevostavieb, aj takých, ktoré sme stavali podľa projektov iných architektov. Od začiatku mojej architektonickej praxe sa venujem iba drevostavbám a ako ich nadšenec ponúkam pomocnú ruku ako mladším kolegom architektom, tak aj investorom, ktorí uvažujú o drevodome.“      


Prestavba tradičnej drevenice na dom s ateliérom, Lučatín, autor: Eliška Turanská, Zasaď dom, dodávateľ: Vladimír Horák, Pulcherini, foto: Sandra Popaďáková

Prestavba tradičnej drevenice na dom s ateliérom, Lučatín, autor: Eliška Turanská, Zasaď dom, dodávateľ: Vladimír Horák, Pulcherini
Sandra Popaďáková


Prestavba tradičnej drevenice na dom s ateliérom, Lučatín, autor: Eliška Turanská, Zasaď dom, dodávateľ: Vladimír Horák, Pulcherini, foto: Sandra Popaďáková

Preferujú investori určité riešenia, napríklad konštrukčné systémy na výstavbu domov z dreva? 

Ľubica Fábri: „Tohoročný Salón drevostavieb, ale aj architektonická prax ukazujú, že klienti sa rozhodujú pre konkrétne riešenia na základe vlastných individuálnych preferencií. Každý dobrý architekt by mal investorovi navrhnúť konštrukčný systém, ktorý je vhodný z hľadiska daností pozemku, terénu a pre plánovanú funkčnú dispozíciu domu. Väčšina investorov, ktorí stavajú v prírodnom alebo vidieckom prostredí, sa rozhoduje pre fasádu z neošetreného dreva, ktorá časom získava nezameniteľnú patinu a volí archetypálne tvarovanie domu so sedlovou strechou apod. Naopak, v mestskom prostredí uprednostňujú stavebníci fasády opatrené omietkou či modernými prefabrikátmi, ktoré väčšmi harmonizujú s moderným, hranatým poňatím mestskej architektúry.“ 

Pavel Horák: „V ostatnom čase badáme, že sa viac klientov prikláňa k výstavbe drevodomu z CLT panelov, pretože umožňuje rýchlu a precíznu výstavbu. Navyše, špičkové CLT panely s interiérovou pohľadovou kvalitou možno ponechať bez akejkoľvek ďalšej povrchovej úpravy a vytvoriť vnútri domu neopakovateľný vzhľad, sprevádzaný vôňou dreva. Navrhujeme a staviame, pravdaže, aj domy so stĺpikovou konštrukciou – jej prednosťou je napríklad variabilita dispozičného riešenia a technických detailov konštrukcie.“  


Futura Neo – Domesi Concept House, vzorový pasívny drevodom, Budíkov, autori: AK Prodesi , dodávateľ/prevádzka: Domesi

Futura Neo – Domesi Concept House, vzorový pasívny drevodom, Budíkov, autori: AK Prodesi , dodávateľ/prevádzka: Domesi
archív Salón drevostavieb 2018 a Ročenka drevostavieb 2017

Majú stavebníci možnosti navštíviť realizovanú drevodomy a presvedčiť sa osobne, ako sa v nich býva? 

Ľubica Fábri: „Možnosť navštíviť referenčnú stavbu a overiť si v praxi fungovanie a detaily drevodomu ponúkajú spoľahliví a seriózni dodávatelia drevostavieb. Keďže moderné drevostavby sú pomerne novátorským typom domov, najlepším argumentom pre výstavbu z dreva sú realizované drestavby s komplexnou kvalitou vyhotovenia. Práve také sa usilujeme vyberať a každoročne prezentovať na výstave Salóne drevostavieb a v Ročenke – katalógu, ktorý obsahuje informácie o všetkých drevostavbách z k výstavy.“

Pavel Horák: „Záujemcom ponúkame možnosť stráviť víkend či iný vopred dohodnutý čas v niektorom z nami navrhnutých a postavených vzorových drevodomov. Investori majú možnosť zažiť „na vlastnej koži“ inakosť bývania v drevostavbe a rozhodnúť sa na základe vlastných pocitov a zážitkov, či si chcú s rodinou zvoliť takýto domov. Drevodom nie je iba určitý konštrukčný princíp, ale aj životný štýl a filozofia bývania v kontexte s udržateľnosťou a prírodou. “

Ďakujeme za rozhovor.   

V priestore výstavy Salón drevostavieb 2018, ktorá je v RKF na Hodžovom nám. 1/A prístupná zdarma v pracovných dňoch od 9:00 do 17:00 ešte do 16. 3. 2018, sú k dispozícii pre záujemcov rôzne informačné materiály, týkajúce sa moderných drevostavieb.  

Detaily sprievodného programu 15. 3. 2018: 

konzultácie – 9:00 – 14:00, registrácia/rezervácia termínu na materio@archacentre.org  do 13. 3. 2018; komentovaná prehliadka výstavy – od 15:00, vstup voľný, konzultácie a prehliadku vedie Ing. arch. Ľubica Fábri, ArtD. 


A-PART-MAN, byt v drevenej nadstavbe, Nitriansky kraj, autori: Jaroslav Pavle, spoupráca: Katarína Moneva, Beáta Pavleová, generálny dodávateľ: Le Phart, foto: Jaroslav Pavle

A-PART-MAN, byt v drevenej nadstavbe, Nitriansky kraj, autori: Jaroslav Pavle, spoupráca: Katarína Moneva, Beáta Pavleová, generálny dodávateľ: Le Phar
Jaroslav Pavle


A-PART-MAN, byt v drevenej nadstavbe, Nitriansky kraj, autori: Jaroslav Pavle, spoupráca: Katarína Moneva, Beáta Pavleová, generálny dodávateľ: Le Phart, foto: Jaroslav Pavle


A-PART-MAN, byt v drevenej nadstavbe, Nitriansky kraj, autori: Jaroslav Pavle, spoupráca: Katarína Moneva, Beáta Pavleová, generálny dodávateľ: Le Phar

A-PART-MAN, byt v drevenej nadstavbe, Nitriansky kraj, autori: Jaroslav Pavle, spoupráca: Katarína Moneva, Beáta Pavleová, generálny dodávateľ: Le Phar
Jaroslav Pavle

 

Výstava Salón drevostavieb 2018 zavíta po premiére v Rakúskom kultúrnom fóre aj na stavebný veľtrh CONECO 2018, kde výstavu možno navštíviť od 11. do 14. 4. 2018 v hale B 2.

www.salondrevostavieb.sk 

Text: Marina Swan, OZ ARCHA
Foto: archív Salón drevostavieb 2018 a Ročenka drevostavieb 2017

ZDROJ PR článok 

Kategória: Stavba
Tagy: drevodomy drevostavba rodinný dom Salón drevostavieb stavby z dreva
Zdieľať článok